Metropolia Europejską Stolicą Kultury? Henryk Mercik: Trzeba pokazać Europie, co tu jest ciekawe, co jest inne

Podpisano deklarację dot. współpracy Metropolii w konkursie na Europejską Stolicy Kultury. - Katowice i Sosnowiec, Górny Śląsk i Zagłębie zostały stworzone od podstaw. Z lasu przekształciły się w miasto dzięki przemysłowi - powiedział na antenie Radia Piekary Henryk Mercik, szef Śląskiej Partii Regionalnej, konserwator zabytków.

ŚPR
Henryk Mercik

Henryk Mercik przyznał, że jest zwolennikiem pomysłu Metropolii na Europejską Stolicę Kultury. Warto zaznaczyć, iż przepisy nie pozwalają startować w konkursie całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, dlatego wniosek - w roli lidera - złożą Katowice. Każdy kraj członkowski Unii Europejskiej może ubiegać się o ten tytuł raz na trzynaście lat. Ostatnim razem Europejską Stolica Kultury w 2016 roku chciały być Katowice. Wówczas wygrał Wrocław. Stąd Metropolia startować w konkursie będzie mogła dopiero w 2029 roku.

Z lasu w miasto

Nasze miasta mają do opowiedzenia taką dość burzliwą historię ścierania się różnych wpływów, ale ze wspólnym mianownikiem, który w kulturze jest bardzo ważny. Ważny jest też dla kultrury Europy. Katowice i Sosnowiec, Górny Śląsk i Zagłębie zostały stworzone od podstaw. Z lasu przekształciły się w miasto dzięki przemysłowi. Ten przemysł, który odszedł w przeszłość on wykreował w zasadzie wszystkie zjawiska kulturowe, które tutaj mają miejsce - na antenie Radia Piekary mówił Henryk Mercik, konserwator zabytków.

Deklarację dotyczącą współpracy podpisano w czwartek, 21 kwietnia w siedzibie NOSPR-u. Swój podpis złożyli:

  • Łukasz Kohut, europoseł Lewicy,
  • Marcin Krupa, prezydent Katowic,
  • Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca,
  • Kazimierz Karolczak, przewodniczący GZM.
Jestem zwolennikiem działania poprzez kulturę, promocji poprzez kulturę. Trzeba Europie pokazać to, co jest tutaj ciekawe, to, co jest inne - podkreślił Henryk Mercik.
Europejska Stolica Kultury

Może Cię zainteresować:

Metropolia Europejską Stolicą Kultury 2029? Podpisano deklarację dot. współpracy

Autor: Patryk Osadnik

21/04/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon