Metropolia Europejską Stolicą Kultury 2029? Podpisano deklarację dot. współpracy

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia będzie starać się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. W siedzibie NOSPR-u podpisano deklarację dotyczącą współpracy. - Wiemy, jak rozwinęły się Katowice, kiedy podejmowały starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Chcemy to wykorzystać - powiedział prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Twitter: Łukasz Kohut
Europejska Stolica Kultury

W czwartek, 21 kwietnia, oficjalnie potwierdzono to, o czym na ŚLĄZAG-u pisaliśmy już od kilku tygodni. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia będzie starać się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

- Kazimierz Kutz mawiał, że jest ze Śląska, czyli znikąd. Myślę, że po 2029 roku wszyscy będą wiedzieć, gdzie jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami europoseł Łukasz Kohut, który jest pomysłodawcą tego projektu.

Dlaczego akurat w 2029 roku? Ponieważ każdy kraj członkowski Unii Europejskiej może ubiegać się o ten tytuł raz na trzynaście lat. Ostatnim razem Europejską Stolica Kultury w 2016 roku chciały być Katowice. Wówczas wygrał Wrocław. Przepisy nie pozwalają jednak startować w konkursie całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, dlatego wniosek - w roli lidera - znów złożą Katowice.

  Artur Rojek

  Może Cię zainteresować:

  Artur Rojek: Kibicuję pomysłowi ponownego starania się Katowic o Europejską Stolicę Kultury, tym razem pod rękę z Sosnowcem i całą Metropolią

  Autor: Katarzyna Pachelska

  14/04/2022

  - Istotny nie jest sam tytuł - tłumaczył prezydent Katowic Marcin Krupa. - Gdyby nie nasze zaangażowanie i starania sprzed kilku-kilkunastu lat, nie mielibyśmy dziś Strefy Kultury, nie mielibyśmy tak dużego i pozytywnego podejścia społecznego do kultury, w którą ludzie zaczęli się angażować. (…) Jestem przekonany, że dzięki włączeniu w to całej Metropolii, otrzymamy ciekawy produkt, który będzie kolejnym elementem naszej integracji - dodał.

  - Wiemy, jak rozwinęły się Katowice, kiedy podejmowały starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Chcemy to wykorzystać - przyznał prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński. - Musimy pokazać, co wspaniałego mamy wewnątrz, ale najpierw pokazać to naszym mieszkańcom, a jeśli oni już to dostrzegą, to dostrzeże to cała Polska - podkreślił.

  W siedzibie Narodowej Orkiestry Polskiego Radia w Katowicach deklarację dotyczącą współpracy przy staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 podpisali:

  • Łukasz Kohut, europoseł Lewicy,
  • Marcin Krupa, prezydent Katowic,
  • Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca,
  • Kazimierz Karolczak, przewodniczący GZM.
  Katowice esk 2029

  Może Cię zainteresować:

  Kandydaci na Europejską Stolicę Kultury 2029. Niestety nie Bytom. Ale jest Sosnowiec. I Katowice. I metropolia GZM

  Autor: Marcin Zasada

  12/04/2022

  Subskrybuj ślązag.pl

  google news icon

  czytaj więcej:

  Prezydenci Sosnowca i Katowic

  Europejska Stolica Kultury u nas? Decyzja w Warszawie

  Jan Kawulok

  "Janek! Łamiesz prawo!". Kolejna przerwa w obradach sejmiku

  Dominika Lasota i Andrzej Duda

  Prezydent Duda poległ na węglu w konfrontacji z aktywistką

  Urząd Miejski w Świętochłowicach

  Popijawa w gabinecie prezydenta Świętochłowic?

  Campus Polska Przyszłości Rafał Trzaskowski

  Debata i warsztaty języka śląskiego na Campusie Polska

  Ambasador USA w Katowicach 1

  Wizyta ambasadora USA w Katowicach

  Przemysław Koperski o wcześniejszych wyborach parlamentarnych

  500 euro za każdego Ukraińca. Poseł Lewicy: "18 mld z Unii"