Historia na zdjęciu: budowa drogi na Równicę w latach międzywojennych. Nazywano ją autostradą

Droga na Równicę - wygodna, twarda szosa umożliwiająca dojechanie samochodem na popularny szczyt nad Ustroniem, była w latach międzywojennych prawdziwą sensacją.

Czesław Datka/Narodowe Archiwum Cyfrowe
Budowa drogi na Równicę

Nie dziwmy się, że w prasie nowa szosa na Równicę bywała określana autostradą. Była to trasa nowoczesna, stanowiąc duży kontrast na tle dróg w tej części województwa śląskiego. Śląsk Cieszyński był niedoinwestowany, szczególnie zaś Beskid Śląski. Jego znane dziś miejscowości wypoczynkowe, jak Wisła i Ustroń, właśnie w okresie międzywojennym wkroczyły w okres burzliwego rozwoju. Wtedy to do Wisły dotarła kolej, a na beskidzkie grzbiety wygodne szosy - jak ta na przełęcz Kubalonka i właśnie na Równicę. Mogły przywodzić na myśl górskie szosy alpejskie i stąd być może skojarzenie z autostradami, którymi technicznie rzecz biorąc oczywiście nie były.

Serpentynową trasę zbudowali członkowie Ochotniczych Drużyn Robotniczych, czyli junacy. I to ich właśnie najprawdopodobniej utrwalił przy pracy fotograf.

Inwestorem szosy na Równicę było Towarzystwo Tatrzańskie, które fundusze na ten cel uzyskało zapewne nie bez poparcia wojewody śląskiego Michała Grażyńskiego, fascynata turystyki w Beskidzie Śląskim i jej wielkiego promotora. Gdyż właścicielem schroniska na Równicy (które otwarto w dużej mierze za pieniądze uzyskane od Wydziału Oświecenia Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego) był Oddział Górnośląski PTT w Katowicach. W latach w latach 1933-1934 doprowadzono do niego ową "autostradę" (zbudowaną za 237 tysięcy złotych), dzięki czemu schronisko na Równicy stało się pierwszym w polskich Beskidach schroniskiem górskim, do którego turyści mogli dojechać autem praktycznie pod same drzwi. Na co oczywiście nie każdy turysta górski patrzył z uznaniem, a częstokroć wręcz przeciwnie . Niemniej poprowadzone na Równicę serpentyny są ciekawą pamiątką z czasów autonomicznego województwa śląskiego II RP.

Ustroń sprzed lat w kolorze 01

Może Cię zainteresować:

Ustroń, nasza brama do Beskidu Śląskiego. Pokolorowaliśmy archiwalne zdjęcia

Autor: Tomasz Borówka

03/07/2022

Schronisko na Stożku Wielkim

Może Cię zainteresować:

W Śląskim Beskidzie, na Stożka szczycie. Druga retro wycieczka w Beskidy. Cel: schronisko na Stożku Wielkim, które w 2022 r. obchodzi 100 lat

Autor: Tomasz Borówka

29/04/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Piotr Greiner

Piotr Greiner: Oddział APK w Pszczynie to perła w koronie

Zygmunt Wróblewski i Walery Wróblewski

Ulica gen. Zygmunta Wróblewskiego? Taki ktoś nie istniał

Nikiszowiec

10 rzeczy, które zostawili nam na Śląsku Giesche

Grzeszny żywot Franciszka Buły

42 lata od premiery "Grzesznego żywotu Franciszka Buły"

Artur Troncik

Pseudonim? „Saper”. Zawód? Poszukiwacz skarbów

Kamienica Mariacka 35 Katowice

Piękna kamienica w Katowicach wpisana do rejestru zabytków

Stare Piaski w Czeladzi na makiecie

Stare Piaski na makiecie w kościele Matki Bożej Bolesnej