Historyczny Ślązag. Śląsk i Zagłębie, gdyby Niemcy wygrały wojnę. Takie były plany

To może sie wydawać historią alternatywną. Ale nią nie jest. Plany, które zachowały się w Archiwum Państwowym w Katowicach, to autentyczne dokumenty. Dają nam wyobrażenie o tym, jak Niemcy zamierzali przebudować Śląsk i Zagłębie podczas II wojny światowej. A właściwie po jej zakończeniu, tyle że zwycięskim dla III Rzeszy.

Tomasz Borówka nagranie

Historia alternatywna to modny gatunek. Szczególnie ta, która opisuje świat po zwycięstwie Niemiec w II wojnie światowej. Jak np. film "Vaterland" na podstawie powieści Roberta Harrisa czy serial "Człowiek z Wysokiego Zamku", inspirowany powieścią Philipa Dicka. To, o czym mowa jest w naszym programie, nie jest jednak fantazją. Plany z Archiwum Państwowego zawierają prawdziwe nazistowskie wizje przeobrażeń urbanistycznych na Śląsku i w Zagłębiu.

11 marca 1941 Hitler wyraził nawet zgodę na realizację tych planów, zastrzegając jednak, by zodłozyc ją do zakończenia wojny. To jednak miało nastąpić już wkrótce – gdy Hitler akceptował cję tych planówbudowę nowej stolicy Górnego Śląska, trwały i były już zaawansowane przygotowania do operacji "Barbarossa" - ataku na ZSRR. Związek Radziecki miał zostać pokonany w ciągu kilkumiesięcznej kampanii. Wtedy cała Europa poza Wielką Brytanią i kilkoma państwami neutralnymi byłaby pod kontrolą III Rzeszy.

Załamanie się wojennych planów Hitlera i klęska III Rzeszy powstrzymały Niemców także od wcielenia w życie wizji przeobrażeń urbanistycznych i komunikacyjnych na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon