Historyczny Ślązag. Zniknięcie gauleitera. Co się stało z Fritzem Brachtem?

Fritz Bracht, gauleiter Górnego Śląska, najprawdopodobniej nie przeżył II wojny światowej. Popełnił samobójstwo. Jednak nie ma co do tego pewności. Los Brachta należy do tych zagadek historii Górnego Śląska, które być może nigdy nie zostaną rozwikłane.

Jeszcze podczas II wojny światowej krążyły plotki na temat losów Fritza Brachta po jego ewakuacji z Katowic w styczniu 1945 roku. W 1946 roku odnaleziono świadka, według którego gauleiter popełnił samobójstwo w Kudowie-Zdroju. Jednak polscy śledczy działali wolno. Ustalili domniemane miejsce pochówku małżeństwa Brachtów na miejscowym cmentarzu ewangelickim, jednak ekshumacje grobu przeprowadzono dopiero w kwietniu 1947 r. Ekshumacja wykazała, że w grobie uważanym za mogiłę Fritza i Pauli Bracht spoczywają zupełnie inne osoby!

Czyżby więc Brachtów nie pochowano na cmentarzu w Kudowie? To przemawiałoby za hipotezą, że gauleiter sfingował swoje samobójstwo i zbiegł. Ale jest też inna możliwość - że podczas ekshumacji otwarto niewłaściwy grób. W sąsiedztwie grobu Brachtów w zaledwie dzień po ich pochówku pogrzebano inne małżeństwo - niemieckiego oficera i jego żonę. Niewykluczone, że omyłkowo to ich zwłoki przebadano, naturalnie uznając je za zwłoki innych osób, niż poszukiwali śledczy. Niestety, hipotezy tej nigdy nie uda się zweryfikować. Cmentarz w Kudowie-Zdroju już nie istnieje.

Historyczny Ślązag. Nieproszeni goście w zamku w Kopicach

Może Cię zainteresować:

Historyczny Ślązag. Nieproszeni goście w Kopicach. Słynny zamek miał być siedzibą gestapo

Autor: Tomasz Borówka

16/04/2023

Podziemia w parku Kościuszki

Może Cię zainteresować:

Historyczny Ślązag. Podziemia w parku Kościuszki w Katowicach. Co kryje się pod wzgórzem Beaty?

Autor: Tomasz Borówka

28/01/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon