Hotele nie są w stanie utrzymać uchodźców za 40 złotych. Stracą dach nad głową?

Hotele, które zdecydowały się na przyjęcie uchodźców z Ukrainy, znalazły się w trudnej sytuacji. - Nie jesteśmy w stanie utrzymać ich za 40 złotych na dobę. Nie wiemy co robić - mówią w rozmowie z portalem ŚLĄZAG. Ukraińcy stracą dach nad głową?

Straż Graniczna
Uchodźcy z Ukrainy

Hotelarze, kiedy do Polski zaczęli napływać uchodźcy z Ukrainy, podobnie jak inni Polacy zaczęli ich przyjmować pod swój dach. Część w odruchu serca, a część zapewne w wyniku chłodnej kalkulacji. Wkrótce pojawiła się informacja, że rząd Prawa i Sprawiedliwości za pośrednictwem wojewodów przekaże 120 złotych za dobę na utrzymanie każdego z uchodźców.

Ostatecznie stawka okazałą się trzy razy niższa - 40 złotych. W związku z tym pojawił się poważny problem, ponieważ hotelarze nie są w stanie za tę kwotę utrzymać gościu z Ukrainy.

- Wielokrotnie wzrosły opłaty za gaz i prąd, ale nie podnieśliśmy cen, wzięliśmy to na siebie. Musimy opłacić rachunki, pracowników, dostawy, zadbać o bieżące utrzymanie obiektów. Nie da się tego zrobić za 40 złotych za dobę - wyjaśniają menadżerowie dwóch hoteli w rozmowie z portalem ŚLĄZAG.

- Przez jakiś czas możemy dokładać, ale pieniędzy nie wystarczy na długo. Dalej nie pozbieraliśmy się po pandemii - dodają.

Kilkanaście tysięcy miejsc w woj. śląskim

Śląski Urząd Wojewódzki zapewnia, że na bieżąco monitoruje sytuację związaną z miejscami zakwaterowania dla uchodźców z Ukrainy.

- Do tej pory (21 marca - przyp. red.) nie dotarło do nas żadne zgłoszenie związane z tym, aby ktoś został bez dachu nad głową - mówi Alina Kucharzewska, rzeczniczka ŚUW. - W województwie śląskim przygotowano dla uchodźców kilkanaście tysięcy miejsc - dodaje.

Do przyjęcia przyjezdnych z Ukrainy cały czas przygotowują się remizy straży pożarnej. Wszędzie tam, gdzie są odpowiednie warunki sanitarne, rozkładane są łóżka i konieczne sprzęty. Liczna grupa uchodźców znalazła już schronienie pod skrzydłami strażaków.

Centrum kulturalne Xinxiang w Chinach

Może Cię zainteresować:

Podświetlone kostki, blokowisko... Centrum kulturalne w Chinach prawie jak Muzeum Śląskie w Katowicach

Autor: Katarzyna Pachelska

21/03/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

IMGW ostrzega przed burzami

Dziś burze z gradem! IMGW wydał ostrzeżenie

Polski Ład w Sosnowcu

Siedem nowych inwestycji w mieście. Co się zmieni?

Ukraińskie pierogi w Bytomiu 1

Jak pomóc uchodźcom? Kupić od nich pierogi i barszcz

Zdewastowane ławki Park Suble

Zniszczenie nowych ławek w Parku Suble

Karetka z Bytomia w Kijowie

Bytomska karetka jest już na froncie w Kijowie

Woz strazacki karetka

Bytom przekazuje karetkę i wóz strażacki dla Ukrainy

Uchodźcy z Ukrainy w Bytomiu

Bytom gości uchodźców. Przyjechało ponad 50 Ukraińców