Hutnik w Parku Śląskim. Rzeźby nie zapomniano, socrealistyczne dzieła z lat 50. doczekają się lepszego wyeksponowania

Niedawno pisaliśmy o mało dziś znanej, a wydawałoby się zapomnianej rzeźbie w Parku Śląskim. "Hutnik", dzieło rzeźbiarza Jana Ślusarczyka", stoi w chaszczach nieopodal nieczynnej restauracji "Marysin Dwór" (pierwotnie "Parkowej"). Czyżby Park nie miał lepszego miejsca na wyeksponowanie tej rzeźby z roku 1953, będącej cennym reliktem samych początków WPKiW? Jak się jednak okazuje, na szczęście jest inaczej i wygląda na to, że "Hutnik" doczeka się lepszych czasów.

Przypomnijmy. Rzeźba "Hutnik" to zabytek ruchomy objęty ochroną konserwatorską na mocy wpisu do rejestru zabytków ruchomych województwa śląskiego. "Hutnik" stał niegdyś na placu przed Pawilonem Propagandy WPKiW (dzisiejsza restauracja "Kamienny Kasztel"). Obecnie znajduje się w nieszczególnie eksponowanym miejscu za ogrodzeniem restauracji "Marysin Dwór", gdzie wydaje się całkowicie porzucony i zapomniany. A przecież od 2011 r. Park Śląski prowadzi prace konserwatorskie przy swoich rzeźbach. Zaś od 2018 r. dzięki realizacji Projektu Miejskiego pn.: "Modernizacja Parku Śląskiego", realizowanego z Inicjatywy JESSICA Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 (RPO WSL 2007-2013), prace przyśpieszyły. Przyczyna tego, że "Hutnika" jak gdyby to nie dotyczy, jest cokolwiek paradoksalna.

- "Hutnik" oczywiście wymaga działań konserwatorskich, ale nie są one tak pilne, jak to było w przypadku wielu innych - wyjaśnia Aneta Miler, rzecznik prasowy Parku Śląskiego. - Obecnie priorytetem są rzeźby z Galerii Rzeźby Śląskiej i "Żyrafa". Zakończono działania przy 27 rzeźbach, 4 są w trakcie konserwacji. Program konserwacji dla kolejnych rzeźb jest w przygotowaniu, a pierwszeństwo mają te, które są w złym stanie technicznym.

Uznano więc, iż nasz krzepki "Hutnik" jest w na tyle dobrej kondycji, że może jeszcze poczekać na renowację.

Aneta Miler tłumaczy, że docelowo "Hutnik" Ślusarczyka, a także "Górnik" autorstwa Stanisława Marcinowa (stojący obecnie u dolnego wylotu alei Gwiazd), po przeprowadzeniu prac i w uzgodnieniu z Miejskim Konserwatorem Zabytków zostaną przeniesione w korzystniejsze pod względem ekspozycji miejsce w Parku Śląskim. Podobna sytuacja miała miejsce przy odrestaurowanych już rzeźbach, takich jak "Górnicy", "Źrebaki", "Totem" i "Wilki".

A jakie to będzie miejsce? Tego jeszcze dokładnie nie wiadomo.

- Na lokalizację rzeźb będą też miały wpływ inne inwestycje w Parku, m.in. remont otoczenia Kanału Regatowego. Konserwacja i przeniesienie obu rzeźb zgodnie z naszym planem powinna się odbyć na przełomie lat 2023/2024 - dodaje rzecznik Parku Śląskiego.

Rzeźba Hutnik dawniej i dziś

Może Cię zainteresować:

Zapomniana rzeźba Hutnik z WPKiW. Kiedyś stała przed dyrekcją, dziś w krzakach. Może zechce go Muzeum Hutnictwa?

Autor: Tomasz Borówka

06/11/2022

"Marysin Dwór", dawna "Parkowa" w październiku 2022 roku

Może Cię zainteresować:

Restauracja "Parkowa", czyli "Marysin Dwór" w Parku Śląskim do wyburzenia. Stracimy klasyka architektury WPKiW?

Autor: Tomasz Borówka

10/11/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon