I ty możesz mieć „XD” na tablicy rejestracyjnej. Wystarczy kupić auto w Gdańsku. A w Katowicach będzie "IK"

W wielu dużych miastach kończy się pula kombinacji na tablicach rejestracyjnych. Będą więc nowe oznaczenia, które dopuszcza rozporządzenie ministra infrastruktury z zeszłego roku. Na ulicach będzie można zobaczyć tablice zaczynające się od „XD”.

Rejestracja xd

Od lat po tablicach rejestracyjnych rozpoznajemy skąd jest dany samochód. Pierwsza litera oznacza województwo, a jedna lub dwie kolejne powiat czy miasto na prawach powiatu. Wiadomo np., że SK to Katowice, a SO – Sosnowiec. Wkrótce trudniej będzie się w tym połapać. W dużych miastach kończą się już kombinacje z dotychczasowymi wyróżnikami lokalizacyjnymi.

Ministerstwo Infrastruktury przygotowało rozporządzenie z w sprawie nowych oznaczeń województw, miast i powiatów na tablicach rejestracyjnych. I tak województwo śląskie zamiast „S” będzie miało „I”, mazowieckie „A” zamiast „W”, wielkopolskie „M” zamiast „P”, małopolskie „J” zamiast „K”, dolnośląskie „V” zamiast „D”, podkarpackie „Y” zamiast „R”, a pomorskie „X” zamiast „G”.

„XD” w Gdańsku, a w Sosnowcu… „IO”?

I nad morzem może być śmiesznie. Nowe tablice w Gdańsku będą się bowiem zaczynać od „XD” zamiast od „GD”. Oznaczenie „XD” może wywołać uśmiech na twarzach innych kierowców, bo w slangu internetowym (tak to można ująć?) oznacza właśnie coś śmiesznego. To jednak nie jedyna kombinacja, która może zaskoczyć.

W Poznaniu pojawi się oznaczenie „MO” (starsi pamiętają), a w we Wrocławiu VW (producent niemieckich samochodów lubi to). W Katowicach będzie banalnie. Zamiast „SK” na tablicach rejestracyjnych pojawi się „IK”. Za to już w Sosnowcu może być zabawnie, bo dotychczasowe „SO” powinno zastąpić „IO”.

Choć np. mieszkaniec Katowic też będzie mógł posiadać samochód z tablicą rejestracyjną zaczynającą się od „XD”. Nie ma już bowiem obowiązku przerejestrowywania auta kupionego w innej części Polski. Wystarczy więc w przyszłości kupić używany samochód od mieszkańca Gdańska.

Prototyp Izery w Katowicach

Może Cię zainteresować:

Piotr Zaremba, szef ElectroMobility Poland: „Nowoczesny i ponadczasowy design będzie jedną z przewag Izery”

Autor: Grzegorz Lisiecki

02/06/2023

Mistrzowie parkowania w Piekarach

Może Cię zainteresować:

Mistrzowie parkowania nie dają o sobie zapomnieć. Najlepsze wtopy kierowców [ZDJĘCIA]

Autor: Redakcja

14/06/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Autostrada A4

Autostrada od lipca za darmo. Premier uzasadnia to ekologią

Autostrada a1

Ze Śląska do Gdańska w 5 godzin. Autostrada jest A1 gotowa

Fabryka Izery w Jaworznie

Wycinają drzewa i oczyszczają teren. Ma tu być fabryka Izery

Rekord w Tychach

12,5 miliona samochodów. Kolejny rekord tyskiej fabryki

IMG 8019

Nowe stawki za wywóz śmieci w Bytomiu

IMGW ostrzega przed burzami

Dziś burze z gradem! IMGW wydał ostrzeżenie

Produkcja Izery raczej nie rozpocznie się w 2024 roku

Elektromobilność w Polsce? Następne pytanie proszę