Damian Dąbrowski ostrzega: Nadciągają ogromne zmiany w pogodzie. IMGW potwierdza. Najpierw burze z gradem, potem ulewy i chłód

Nie was nie zmyli słoneczna (jeszcze) pogoda za oknem Synoptycy zapowiadają na dzisiejsze (24 lipca) popołudnie, wieczór i noc burze, którym towarzyszyć może ulewny deszcz oraz porywisty wiatr. Miejscami możliwy też grad. Prawdziwe załamanie pogody szykuje się jednak dopiero w środę. Radykalnie się ochłodzi, mocno też poleje.

pixabay.com
Burza

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie meteorologiczne dla całego obszaru województwa śląskiego (analogiczne zresztą zostały wydane również dla woj. opolskiego, małopolskiego, dolnośląskiego, części świętokrzyskiego, łódzkiego wielkopolskiego oraz całego Pomorza).

Według prognoz synoptyków począwszy od ok. godz. 14 w poniedziałek (24 lipca) do ok. godz. 5 we wtorek (25 lipca) przewidywane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu (rzędu od 10 mm do 25 mm, a wieczorem i w nocy lokalnie do 35 mm) oraz porywy wiatru sięgające 85 km/h. Miejscami możliwe jest też wystąpienie opadów gradu.

Jak tłumaczy na swoim blogu Damian Dąbrowski, były wieloletni nauczyciel geografii w szkołach w Świętochłowicach, od ponad roku kierownik Stacji Meteorologicznej w Planetarium Śląskim, a zarazem twórca popularnego bloga Damian Dąbrowski - Pogoda dla Śląska zmiana aury będzie miała związek z nasunięciem się od zachodu frontu związanego z niżem UNAI znad południowej Skandynawii.

Opady deszczu (miejscami intensywne) oraz burze mogą także wystąpić we wtorek (25 lipca) popołudniu. W nocy z wtorku na środę można spodziewać się zachmurzenia całkowitego i dużego z przejaśnieniami, miejscami opadów deszczu, natomiast zdecydowane załamanie pogody przyniesie nam środa.

- Zachmurzenie w całym regionie będzie duże i całkowite. W zdecydowanej większości woj. śląskiego wystąpią opady deszczu, które miejscami będą mieć charakter ciągły. Lokalnie może też zagrzmieć – pisze na swoim blogu Dąbrowski.

- W ciągu dnia wcale nie zrobi się cieplej. Będzie wręcz chłodno, gdyż w czasie opadów na termometrach zobaczymy zaledwie około 13-15 a więc aż o 15 stopni mniej niż w weekend! Do tego powieje umiarkowany, a przejściowo również silny wiatr z północnego zachodu, który jeszcze nieco obniży temperaturę odczuwalną – ostrzega.

Damian Dąbrowski

Może Cię zainteresować:

Prognozy pogody Damiana Dąbrowskiego sprawdzają się niemal zawsze, a on sam dba o swoją wiarygodność. „Co mi z tego przyjdzie, że zapowiem jakąś tam zimę?”

Autor: Katarzyna Pachelska

07/05/2023

Damian Dabrowski stacja meteo planetarium

Może Cię zainteresować:

Damian Dąbrowski: Proponowali mi nawet kandydowanie na prezydenta. Praca w Planetarium to spełnienie marzeń

Autor: Katarzyna Pachelska

25/03/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

IMG 8019

Nowe stawki za wywóz śmieci w Bytomiu

IMGW ostrzega przed burzami

Dziś burze z gradem! IMGW wydał ostrzeżenie

Polski Ład w Sosnowcu

Siedem nowych inwestycji w mieście. Co się zmieni?

Karetka z Bytomia w Kijowie

Bytomska karetka jest już na froncie w Kijowie

Nelson-Club-pomaga

Nelson Club pomaga Ukraińcom w potrzebie

Sklep społeczny Tychy

W Tychach powstanie pierwszy sklep społeczny

Nasadzenia Tychy

Mieszkańcy mogą posadzić drzewo dla swojego dziecka