Ile pustostanów można wyremontować za 10 miliardów obiecanych przez Donalda Tuska?

Donald Tusk stanął w Bytomiu na tle zrujnowanych kamienic i obiecał 10 mld złotych dla samorządów na remonty pustostanów. Ile mieszkań można za te pieniądze wyremontować w województwie śląskim?

FB: Mariusz Wołosz
Donald tusk bytom

Donald Tusk zakończył swój dziesięciodniowy objazd województwa śląskiego, podczas którego padło wiele obietnic. Zaczął z grubej rury, ponieważ już pierwszego dnia zapowiedział 10 mld złotych dla samorządów na remonty pustostanów. Swój plan ogłosił przed kamerami w Bytomiu, gdzie stanął na tle zrujnowanych kamienic.

- Zasoby są wszędzie. Nie trzeba dawać wsparcia wielkim deweloperom, którzy będą budowali wielkie, drogie osiedla. Trzeba dać szansę gminom i miasto na rewitalizację kamienic, na remonty na wielką skalę. W ten sposób uwolnimy w skali kraju setki tysięcy mieszkań - powiedział Donald Tusk.

Z mówieniem o "setkach tysięcy mieszkań" należy uważać, ponieważ według danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2020 roku w zasobach samorządów w całej Polsce znajdują się zaledwie 63 tys. mieszkań. Pytanie brzmi - ile z nich można wyremontować za 10 mld złotych?

Donald Tusk w Radzionkowie

Może Cię zainteresować:

Donald Tusk zadeklarował w Radzionkowie uznanie języka śląskiego za język regionalny

Autor: Patryk Osadnik

19/03/2023

Ile pustostanów można wyremontować w woj. śląskim?

Według GUS samorządy z województwa śląskiego posiadają ponad 11,7 tys. pustych mieszkań (18,4 proc. w całej Polsce), dlatego proporcjonalnie powinny dostać 1,8 z 10 mld złotych obiecanych przez Donalda Tuska. Aby oszacować, ile pustostanów można wyremontować za tę kwotę, przyjrzyjmy się Bytomiowi, gdzie lider Platformy Obywatelskiej zapowiedział swój plan. Niedawno magistrat chwalił się generalnym remontem kilku kamienic w ścisłym centrum miasta.

- Łącznie remontowanych jest siedem kamienic, w których znajdzie się ponad 70 mieszkań, które zasilą bytomski zasób komunalny (...) Całość prac będzie kosztować ponad 19,3 mln złotych - poinformowało biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

Wychodzi średnio 275 tys. złotych za doprowadzenie do porządku jednego mieszkania, uwzględniając przy tym przestrzenie wspólne, wymianę dachów, elewacje etc. To oznacza, że za 1,8 mld złotych można wyremontować ponad połowę należących do samorządów pustostanów w województwie śląskim. Oczywiście to pewne uproszczenie, ale pokazuje skalę proponowanego programu.

Donald tusk na slasku

Może Cię zainteresować:

Marcin Zasada: Wiem, dlaczego Ślązacy nie ufają Tuskowi. Nie wiem, czemu mieliby zaufać Morawieckiemu

Autor: Marcin Zasada

20/03/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon