Impreza na katowickim Rynku z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej odbędzie się 30 kwietnia. PROGRAM

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia będzie świętować 20. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej we wtorek 30 kwietnia na katowickim Rynku. W programie Kierunek GZM, Kierunek Integracja – trzy nieszablonowe mikrowyprawy, muzyczna podróż po krajach Unii Europejskiej i autobus Transport GZM w nowej roli.

Byt flaga ue

Wtorek 30 kwietnia 2024 r. będzie okazją do świętowania na katowickim Rynku. W specjalnie wydzielonej strefie każdy znajdzie coś dla siebie.

Miłośnicy zrównoważonego transportu i najmłodsi będą mogli poczuć się jak kierowca wielkiego autobusu, zobaczyć świat z perspektywy kabiny i dowiedzieć się, jak to jest prowadzić taki pojazd. Autobus, który będzie bohaterem święta, jest o tyle wyjątkowy, że został zakupiony dzięki środkom europejskim. Jest nim Solaris Urbino 12 IV generacji, z floty PKM Świerklaniec. Oczywiście w barwach Transport GZM.

W strefie GZM znajdzie się scena, a na niej muzyczna podróż po Unii Europejskiej, w wykonaniu młodzieży GZM. Różne szkoły, różne pomysły, różne kraje. Francja, Hiszpania, Niemcy, Węgry …. i młodzi, fantastyczni ludzie.

Nowa odsłona mikrowycieczek Kierunek GZM

Będzie to także nowa odsłona znanego już festiwalu mikrowycieczek, Kierunek GZM. Ze znajdującego się w strefie Przystanku GZM we wtorek wyruszą trzy mikrowyprawy:

 • Katowicka moderna. Architektura na skalę nowoczesnej Europy – wycieczka rowerowa na Metrorowerze (rowery dostępne będą za darmo w strefie). Start wycieczki: godz. 15:00.
 • Europejskie Katowice. Ciekawostki o powstaniu największych współczesnych inwestycji w Katowicach. Start wycieczki: godz. 17:00.
 • Z Katowic po Nobla – opowieść o Marii Goepert-Mayer. Start wycieczki: godz. 17:00.

Zapisy na wycieczki przyjmuje mailowo katowickie Centrum Informacji Turystycznej: katowice@silesia.travel. Liczba miejsc jest ograniczona. Udział bezpłatny.

Ponadto 30 kwietnia i 1 maja na wybrane kursy linii tramwajowych nr 0 i 6, przejeżdżające przez katowicki Rynek, wyjedzie specjalny, rocznicowy tramwaj. Pobierając specjalny kupon, można nim podróżować bezpłatnie.

Zapraszają: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Śląski Urząd Wojewódzki i Urząd Miasta Katowice. (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

Kierunek Europa – muzyczna podróż po Europie w wykonaniu młodzieży z GZM

 • 10:00 Otwarcie wydarzenia [Marek Wójcik, Wojewoda Śląski, Kazimierz Karolczak, Przewodniczący Zarządu GZM, Marcin Krupa, Prezydent Miasta Katowice, Aleksandra Dyla, Śląska Kurator Oświaty]
 • 10:15 Europa jest prosta. Kwadrans z Janem Olbrychtem, eurodeputowanym
 • 10:30 Muzyczno-słowna opowieść o spotkaniu z Czechami [Uniwersyteckie I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie]
 • 11:00 Przedstawienie teatralne w języku niemieckim Spielst du mit mir? Na podstawie książki Beate Botor
  [Szkoła Podstawowa nr 25 im. Juliusza Słowackiego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Rudzie Śląskiej]
 • 11:30 Teatralno-muzyczny happening Italia wczoraj i dziś, czyli jak to było, jak nas w Unii Europejskiej nie było i jak jest teraz [III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zabrzu]
 • 12:00 Francuska muzyka. Utwory instrumentalne Happy Day in Paris i Festine [III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Katowicach]
 • 12:30 Poznajemy Hiszpanię [X Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Paderewskiego w Katowicach]
 • 13:00 Przegląd węgierskich klasyków – m.in. Dziewczyna o perłowych włosach, Czardasz Vittorio Monti, taniec folkowy [V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica w Sosnowcu]
Jerzy buzek

Może Cię zainteresować:

Jerzy Buzek nie wystartuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jedynką na liście KO ma być Borys Budka

Autor: Maciej Poloczek

24/04/2024

Parowoz waskotorowka Rudy

Może Cię zainteresować:

Czy śląskie kopalnie uratują zabytkowe parowozy w całej Europie? Kolejarze chcą lobbować w Unii Europejskiej

Autor: Michał Wroński

27/12/2023

Ruda Slaska Rynek Urzad Miasta

Może Cię zainteresować:

Grzechy walki z betonozą: "Drzewa, które sadzimy w miastach, nie dają nam praktycznie żadnej wartości"

Autor: Michał Wroński

05/04/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon