Tak mieszkać w Katowicach! Śląskie architektki odnowiły apartament w modernistycznej kamienicy w centrum miasta

Wnętrze dużego mieszkania w modernistycznej kamienicy przy ul. Szafranka w Katowicach zaprojektowały katowickie architektki - Joanna Kubieniec i Katarzyna Długosz, ze studia Kubieniec + Długosz. Inspiracją była m.in... klatka schodowa. Zobaczcie te wnętrza.

Szafranka to jedna z ciekawszych ulic w tej "lepszej" części śródmieścia Katowic, na południe od torów kolejowych.

Szafranka, ulica zgięta w pół

Znajduje się między ul. Wojewódzką i Francuską. Nie dość, że krótka, to jeszcze zakręcająca prawie pod kątem prostym w prawo (to ulica jednokierunkowa). Modernistyczna kamienica, w której znajduje się M5, zaprojektowane przez Joannę Kubieniec i Katarzynę Długosz z katowickiej pracowni Kubieniec + Długosz, ma świetne towarzystwo. To przy Szafranka bowiem znajduje się siedziba Muzeum Historii Katowic. Niedaleko jest Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego i przylegające do niej magiczne, zielone podwórko z muralami. Słowem - prestiżowa lokalizacja.

Inspiracja moderną również we wnętrzu

Katowickie architektki nie mogły przejść obojętne obok modernistycznego rodowodu kamienicy położonej na rogu ul. Szafranka i Wojewódzkiej, zwanej Kamienicą Potoka, zaprojektowaną przez Filipa Brennera i zbudowaną w latach 1935-36. Postanowiły wykorzystać to również we wnętrzach mieszkania. Inspiracją dla nich były nie tylko forma kamienicy, materiały i detale widoczne na zewnątrz obiektu, ale również (a właściwie przede wszystkim) w strefie wejściowej i na klatce schodowej.

Jak pisze profil Cuda krowskie na Facebooku: "Hol wejściowy kamienicy pokryty jest kamienną okładziną. Na klatce schodowej dominują opływowe kształty stylu okrętowego, skontrastowane z drewnem drzwi z chromowanymi pochwytami. Całości dopełnia stylowe liternictwo na każdej kondygnacji".

Spostrzegawczy obserwatorzy zauważą, że obły narożnik w bryle budynku został powtórzony wewnątrz mieszkania w formie drewnianej zabudowy, która kryje w sobie nie tylko szafy i biurko w strefie kuchni, ale również dwie łazienki oraz pralnię.

Zastosowane materiały i kolorystyka, w tym płytki podłogowe i ścienne, stalowe elementy wykończeniowe, jak również przeszklenie pomiędzy łazienka a pralnią - to bezpośrednie nawiązanie do materiałów i rozwiązań, które pojawiają się na klatce schodowej kamienicy przy Szafranka.

Połączenie odnowionych elementów z nowymi formami

- Tak jak w architekturze modernistycznej, celem projektu nie było poszukiwanie mocnych dekoracyjnych rozwiązań - tłumaczą Joanna Kubieniec i Katarzyna Długosz. - Do uzyskania zamierzonego efektu wykorzystano tutaj samą przestrzeń mieszkania, podstawowe materiały wykończeniowe i elementy takie jak: konstrukcja wyspy, istniejący stary parkiet, istniejące drzwi i klamki. Połączenie odnowionych elementów z nowymi formami i meblami pozwoliło nam stworzyć wnętrze, które wpisuje się w cały obiekt, a zarazem ma w sobie trochę świeżości i nowoczesności - dodają projektantki.

Układ mieszkania uległ zmianom, bo takie były potrzeby użytkowników. Modyfikacjom została poddana jedna strona mieszkania, w której znajdują się:

  • strefa wejściowa z garderobą,
  • łazienki,
  • kuchnia wraz z ukrytym biurem i pom. gospodarczym.

Rozbudowano zabudowę w strefie wejściowej, przez co udało się stworzyć meblową zabudowę garderoby oraz dodano jedną łazienkę. Dodatkowo zmieniono układ ścianek działowych w strefie kuchni i istniejącej łazienki, co pozwoliło na wydzielenie pomieszczenia gospodarczego i stworzenie szaf z ukrytym przechowywaniem i biurkiem. Dotychczasową spiżarnię (która była zlokalizowana za plecami kuchni) zamieniono w garderobę i połączono ją bezpośrednio z sypialnią.

Druga strona mieszkania, z częścią dzienną i sypialniami - pozostała bez zmian. Zachowano układ przechodni salonu z jadalnią. Pomiędzy sypialnią rodziców a pokojem córki istniejące przejście zostało zaślepione. Jeśli w przyszłości pojawi się możliwość i potrzeba jego odtworzenia - będzie to w pełni możliwe - przekonują projektantki.

ZOBACZ TEŻ:

Galeria PLATO Ostrawa KWK Promes. Wizualizacja

Może Cię zainteresować:

Robert Konieczny i jego KWK Promes zaprojektowali galerię sztuki w starej rzeźni. Nie w Chorzowie, ale też na Śląsku! Czeskim

Autor: Katarzyna Pachelska

08/04/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon