Jak przeżyć przebudowę węzła kolejowego w Katowicach? Koleje Śląskie liczą na głos pasażerów

Co zrobić, aby przebudowa katowickiego węzła kolejowego nie zamieniła do reszty w koszmar (bo to, że w jakiejś mierze zamieni, to akurat pewne) życia pasażerów kolei i samych mieszkańców Katowic? Odpowiedzi na to pytanie będą szukać uczestnicy poniedziałkowej (9 października) debaty, którą organizują Koleje Śląskie.

fot. KŚ
Pociag Kolei Śląskich w Katowicach

W przyszłym tygodniu rozpoczną się pierwsze prace przy przebudowie katowickiego węzła kolejowego. Ta zapowiadana miesiącami inwestycja ma poprawić przepustowość na dworcu w stolicy regionu. Zanim to jednak nastąpi podróżnych i to nie tylko tych zmierzających do Katowic czekają trudne chwile.

Już 12 października z dwóch do jednego toru ograniczona zostanie przepustowość linii między Będzinem a Sosnowcem (to skutek uboczny budowy toru zapasowego). Od 16 października analogiczne prace rozpoczną się na odcinku Pszczyna – Kobiór, a od 27 października między Sosnowcem Głównym, a Katowicami Zawodziem.

Koleje Śląskie już zapowiedziały, że w związku z powstaniem tych „wąskich gardeł” na sieci wydłuży się czas przejazdu pociągów. Poza tym zmieni się rozkłady jazdy. Dlatego spółka radzi pasażerom, by nie jeździli na pamięć, lecz przed każdą podróżą sprawdzali informacje dotyczące godziny odjazdu, godziny przyjazdu oraz czasu podróży. Otwarcie przyznaje również, że przesiadającym się w Katowicach podróżnym mogą „posypać się” skomunikowania.

To jednak dopiero wstęp do prawdziwych komplikacji, które zaczną się, kiedy ruszą prace w samych Katowicach. To zaś, jak można usłyszeć, może nastąpić pod koniec listopada, bądź z początkiem grudnia. Panuje powszechne przekonanie, że czeka nas w Katowicach powtórka z Warszawy Zachodniej, gdzie na przestrzeni ostatnich miesięcy obserwowaliśmy gigantyczne opóźnienia, odwoływanie lub skracanie wielu kursów, czy nawet wjeżdżanie pociągów na niewłaściwy tor.

Jak w tym wszystkim ma odnaleźć się pasażer, aby na resztę życia nie zrazić się do kolei? Co mogą zrobić przewoźnicy, aby nie utracić klientów? O tym wszystkim będzie można porozmawiać podczas debaty, jaką w najbliższy poniedziałek (9 października) organizują Koleje Śląskie. Udział w niej weźmie Przemysław Brych znany jako facebookowy Konduktor Przemek oraz Damian Łuniewski – Naczelnik Działu Rozkładów Jazdy i Obiegów Kolei Śląskich. Organizatorzy liczą na udział pasażerów i miłośników kolei. Debata rozpocząć ma się o godzinie 17 w budynku Eko Energii, przy ul. Żeliwnej 38 w Katowicach. Będzie transmitowana również online na profilu FB KŚ.

---------------------------------------------------------------------------------

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się do newslettera ŚLĄZAGA, a będziesz mieć pewność, że nie przegapisz innych naszych ciekawych tekstów. Zapisy: www.slazag.pl/newsletter

Pociąg Kolei Śląskich na stacji Katowice

Może Cię zainteresować:

Najpierw zwolnią pociągi, zmieni się rozkład jazdy, a potem... Nadchodzi koszmar pasażerów, czyli przebudowa katowickiego węzła kolejowego

Autor: Michał Wroński

26/09/2023

Przystanek Miasteczko Śląskie na linii kolejowej przez Pyrzowice fot Szymon Grochowski PKP PLK

Może Cię zainteresować:

Kolej do Pyrzowic kosztować będzie grube miliony. A efekty? Jeden pociąg na... dwie godziny. „To częstotliwość prowincjonalna”

Autor: Michał Wroński

08/09/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Rower metropolitalny kazimierz karolczak

U nas wszystko największe! Co niby? System roweru miejskiego

Przebudowa linii 131 Chorzów

Idź na spacer i zaprojektuj węzeł przesiadkowy przy kolei

Polski Ład w Sosnowcu

Siedem nowych inwestycji w mieście. Co się zmieni?

Stadion MOSiR przy alei Mireckiego

Stadion przy alei Mireckiego do remontu. Za niemal 10 mln zł

Czarnoleśną już można jeździć

Czarnoleśna już przejezdna. Można wrócić do starych tras

Wiadukt w Mikołowie

Wiadukt w 6 godzin. I pociągi znów jeżdżą przez Mikołów

Ulica Ostrogórska w Sosnowcu

Utrudnienia na ulicy Ostrogórskiej