Jak skutecznie obniżyć rachunki za prąd w firmie?

Szalejąca inflacja dotyka nie tylko obywateli, ale i przedsiębiorców. To właśnie oni, musieli pogodzić się z nową rzeczywistością energetyczną, a więc z wyższymi rachunkami za prąd. Nie da się ukryć, że wiele przedsiębiorstw szuka oszczędności. Właśnie z tego powodu, decydują się na innowacyjne rozwiązania w firmie, które mogą obniżyć koszty związane z energią.

Jak skutecznie obniżyć rachunki za prąd w firmie?

Trudne czasy dla przedsiębiorców

Zgadza się! Aktualna sytuacja gospodarcza, w tym wysoka inflacja stawia wielu polskich przedsiębiorców w trudnym położeniu. Niestety, to właśnie oni najdotkliwiej odczuli wzrosty cen energii, ponieważ to właśnie zużycie prądu jest jednym z największych kosztów, które ponosi każda działalność gospodarcza.

- Nie da się ukryć, że podwyżki cen energii elektrycznej dały przedsiębiorcom w kość. Oczywiście, najbardziej ucierpiały zakłady produkcyjne, które zużywają najwięcej prądu. Nic więc dziwnego, że wiele firm zaczęło rozważać długofalowe rozwiązania, jak na przykład instalacja fotowoltaiczna czy magazyny energii. To właśnie one sprawiają, że dane przedsiębiorstwo może stać się niezależne energetycznie. Niestety, zamrożenie cen prądu przez mikro, małe oraz średnie firmy do końca grudnia 2023 roku, czy nowy program wsparcia przedsiębiorców „Pomoc dla sektorów energochłonnych związana z nagłymi wzrostami cen gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2022 roku” to tylko półśrodki, które nie rozwiązują ich problemów. Instalacje OZE to krok, w dobrym kierunku. - zaznacza Marek Kasprzyński, OPAL Power

Jak firmy mogą zaoszczędzić na prądzie?

Trudne czasy wymagają nieszablonowych rozwiązań i tak wielu polskich przedsiębiorców, którzy próbują obniżyć rachunki za prąd w firmie, inwestuje w energooszczędne urządzenia. W efekcie przedsiębiorcy decydują się na wymianę elektronicznych, biurowych sprzętów na bardziej nowoczesne, a przede wszystkim energooszczędne rozwiązania. Tyczy się to również oświetlenia, gdzie tradycyjne żarówki są wypierane przez LED-y. Jednoosobowa działalność może nie odczuje znaczącej różnicy, ale mikro, małe oraz średnie firmy już owszem. Taka decyzja z pewnością się opłaci, ale w dłużej perspektywie korzystniejszą inwestycją będzie montaż instalacji fotowoltaicznej, a także magazynu energii.

- Przedsiębiorcy szukają oszczędności wszędzie. Właśnie z tego powodu wielu z nich decyduje się na zmianę aktualnej taryfy, czy też sprawdza moc umowną i moc pobraniową. Niemniej, dochodzi również do sytuacji, w których przedsiębiorcy zmieniają sprzedawcę prądu. Oczywiście wszystkie te działania pozwalają im obniżyć firmowe rachunki za prąd. Mimo wszystko instalacja fotowoltaiczna, a także własne magazyny energii będą dla nich bardziej korzystną opcją. Dlaczego? W taki sposób przedsiębiorstwa mogą stać się niezależne energetycznie. Zatem nie będą ich obchodzić aktualne ceny za prąd, ponieważ wytworzą go samodzielnie i to na własny użytek. - dodaje Wioleta Białoszewska, OPAL Power

Instalacja fotowoltaiczna? Dlaczego nie!

Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na instalację fotowoltaiczną i nic w tym dziwnego. Dzięki pozyskiwaniu energii bezpośrednio ze słońca i przetwarzanie jej na użytek firmy, pracodawcy mogą stać się bardziej niezależni energetycznie. Co więcej, nie muszą uiszczać comiesięcznych rachunków za prąd, a jedynie wnosić stałe opłaty na rzecz wybranego operatora. Oczywiście, sama instalacja fotowoltaiczna nie rozwiąże problemu ze względu na klimat panujący w Polsce. Jak można się słusznie domyślać, panele fotowoltaiczne pochłaniają energie ze słońca. Aby, zapewnić jej optymalne działanie, warto wyposażyć ją w magazyny energii. Dlaczego? Zebrane nadwyżki energii, firma może wykorzystać podczas zimniejszych miesięcy, czy deszczowych dni. Warto pamiętać, że takie rozwiązanie to duża oszczędność w skali całego roku.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon