Jak wyglądały Katowice w 1993 roku? Miały urok... papieru ściernego. Przypominają zdjęcia fotografa ze Szwajcarii

Zobaczcie jak wyglądały Katowice w 1993 roku. Dzięki zdjęciom, które zrobił szwajcarski architekt i wielbiciel przemysłu, Hans-Peter Bärtschi, możemy sobie przypomnieć tamte czasy. Co widzimy na fotografiach? Ulicą 3 Maja jedzie czerwony tramwaj Konstal 13N, w tle widać sklep "Tekstyl". Hotel Silesia z zieloną elewacją jeszcze przyjmuje gości, a czarny kibelek na Rynku nie zasłania widoku na aleję Korfantego i Spodek, przy którym dumnie wznosi się budynek DOKP. Zobaczcie te zdjęcia.

Rok 1993. Niby zaledwie 30 lat temu, ale dla Katowic to jak lata świetlne. W tym roku pracownicy PKP wciąż przychodzili na szychtę do wielkiego biurowca DOKP przy Spodku. Hotel Silesia, choć niezbyt już reprezentacyjny, wciąż przyjmował gości. Na Rondzie imienia Ziętka jeszcze nie było "purchawy", czyli kopuły z wystawami Akademii Sztuk Pięknych, a zejścia pod Rondo dla pieszych były okrutnie obdrapane i zaklejone reklamami. Na jednej z nich widnieje hasło: "Bilety lotnicze. Rezerwacja i sprzedaż całą dobę".

Zobaczcie te ciekawe fotografie w naszej galerii zdjęciowej.

Katowice w roku 1993 oczami Szwajcara

Spodek, jakiś taki czarny, jeszcze wystawiał wielkie reklamy swoich wydarzeń. Można dostrzec plakat festiwalu Rawa Blues. Z kolei na Teatrze Śląskim, który teraz też jest znacznie jaśniejszy, widać reklamę spektaklu "Mayday", który z powodzeniem jest wystawiany do dzisiaj (Teatr Śląski podaje, że spektakl zobaczyło już ponad 160 tysięcy widzów!). Na "Wyspiańskim" jest zawieszona też reklama 170-lecia Huty Baildon, dziś już firmy nieboszczki.

Żal człowieka ściska, gdy ogląda zdjęcie Rynku z perspektywą na aleję Korfantego i Spodek. Tak spektakularna panorama została zniszczona budową czarnego klocka, w którym są toaleta publiczna i restauracja Aioli.

Plac Szewczyka z jelczami i nyskami

Spójrzcie też na zdjęcie placu Szewczyka i tamtejszych przystanków autobusowych. Nie wiem, za czym tęsknią ludzie broniący tego placu jako dworca autobusowego. Można tylko tęsknić za czasami ciekawymi reklamami w formie murali, pokrywającymi ściany kamienic przy placu od strony ulicy Słowackiego. Swoją drogą, na zdjęciu widać billboard wyborczy Hanny Suchockiej z Unii Demokratycznej z hasłem "Po pierwsze gospodarka". 1993 rok był jej ostatnim na fotelu premiera RP.

W naszej galerii zdjęć Katowic z 1993 roku znajdziecie też kilka zdjęć Szopienic, i nie są to pozytywne obrazki.

Wszystkie te fotografie wykonał Hans-Peter Bärtschi – szwajcarski architekt, historyk gospodarki i fotograf, który dokumentował przede wszystkim przemysł. Opublikował wiele przewodników po zabytkach techniki i zrobił tysiące zdjęć przemysłowych dóbr kultury na całym świecie. Wiele z nich 30 lat temu na Górnym Śląsku, nie tylko w Katowicach, ale też w Chorzowie, Gliwicach, Zabrzu czy Bytomiu. Zdjęcia te znaleźliśmy w archiwum w Zurychu.

Al Korfantego Wojciecha Katowice

Może Cię zainteresować:

Katowice minionej epoki. Miasto aspirujące w trudnych czasach Polski Ludowej [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Autor: Redakcja

21/06/2022

Katowice

Może Cię zainteresować:

Co łączyło Katowice i Donieck? Stolice GOP-u i Donbasu jako miasta zaprzyjaźnione w latach PRL. Kolorowe fotografie z lat 70. XX wieku

Autor: Tomasz Borówka

28/08/2022

Katowice lata 60 i 70 Jurand Jarecki

Może Cię zainteresować:

Słynny architekt fotografował "kolejną" budowę nowych Katowic. Kolejną, bo Katowice budowano i nie kończono

Autor: Marcin Zasada

23/05/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon