Jakub Chełstowski: „Potrzebujemy ustawy transformacyjnej. Będę przekonywać kolegów z KO”

Samorząd realizuje transformację, ale tylko w pewnym zakresie. Tworzenie nowych gałęzi gospodarki – to nasze zadanie, co jest ustalone z Komisją Europejską. Mamy Fundusz Sprawiedliwej Transformacji oraz pewne fundusze dla ludzi, którzy odchodzą z górnictwa oraz branż pokrewnych, aby mogli się przekwalifikować. Co w tej sprawie zrobił dotychczasowy rząd? Nie zrobił nic – ocenił Jakub Chełstowski w Radiu Piekary.

FB: Śląskie. Pozytywna energia
Jakub chelstowski

Marszałek Jakub Chełstowski uważa, że przyszły rząd powinien pilnie zająć się ustawą transformacyjną dla województwa śląskiego, która wskaże kierunki zmian i wyraźny podział kompetencji.

– Samorząd realizuje transformację, ale tylko w pewny zakresie. Tworzenie nowych gałęzi gospodarki – to nasze zadanie, co jest ustalone z Komisją Europejską. Mamy Fundusz Sprawiedliwej Transformacji oraz pewne fundusze dla ludzi, którzy odchodzą z górnictwa oraz branż pokrewnych, aby mogli się przekwalifikować. Co w tej sprawie zrobił dotychczasowy rząd? Nie zrobił nic – ocenił Jakub Chełstowski w Radiu Piekary.

Jego zdaniem umowa społeczna dla górnictwa była ważna, ale i tak jej zapisy nie są realizowane. Poza tym transformacja wymaga szerszego spojrzenia, które wyjdzie poza jedną branżę.

– Rozmawiałem w piątek z Donaldem Tuskiem i mówiłem mu o tych problemach. Potrzebujemy ustawy transformacyjnej. Będę przekonywać kolegów z Koalicji Obywatelskiej, aby jak najszybciej zasiedli do takiej ustawy – podkreślił Jakub Chełstowski.

„SRK sprzedaje te tereny, a co robi z pieniędzmi?”

Rozwiązać należy także spór kompetencyjny pomiędzy samorządami a Spółką Restrukturyzacji Kopalń. Obecnie w rękach SRK jest sporo atrakcyjnych działek i obiektów, które leżą odłogiem na terenach poszczególnych gmin.

– SRK sprzedaje te tereny, a co robi z pieniędzmi? Być może przejada własny ogon, czyli ze sprzedaży majątku opłaca bieżące utrzymanie (…) Do tego otrzymuje miliardy złotych ze Skarbu Państwa, bo ma to ustawowo zapewnione – powiedział Jakub Chełstowski. – Przez lata nie nastąpiła żadna sensowna restrukturyzacja tego majątku. Wszystko zostało wrzucone do jednego wora (…) Nie ma żadnego sensownego procesu, który by przywrócił te tereny do życia społecznego, biznesowego czy publicznego – dodał.

W jego ocenie nie potrzeba jednak ustawy, aby SRK nawiązało lepsza współpracę z samorządami.

– Do tego trzeba tylko dobrej woli SRK i Ministerstwa Aktywów Państwowej. Niczego więcej, tylko dobrej woli – podkreślił Jakub Chełstowski.

_______________________________________

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się do newslettera ŚLĄZAG-a, a będziesz mieć pewność, że nie przegapisz innych naszych ciekawych tekstów. Zapisy: www.slazag.pl/newsletter

Jaroslaw gwizdak

Może Cię zainteresować:

Jarosław Gwizdak: Najważniejszy jest spokój społeczny. Nie można tracić z pola widzenia wyborców PiS

Autor: Patryk Osadnik

17/10/2023

Wojciech Saługa

Może Cię zainteresować:

"Prezydent Duda powinien uniknąć trwania agonii państwa". Wojciech Saługa o scenariuszach z rządem

Autor: Marcin Zasada

16/10/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Piotr bula bytom slazaq

Fenomen radnego z Bytomia: jedyny odporny na zawieruchy

Wizualizacja nowego stadionu Ruchu Chorzów

100 mln zł na stadion Ruchu. "Trzeba dotrzymywać słowa"

Turkish airlines lotnisko pyrzowice

Poseł PiS: "Mam nadzieję, że Turcy nie będą latać z Krakowa"

Borys Budka

Borys Budka: Obserwujemy żenujący spektakl łamania prawa

Zenon Lis i jego baner przed kinem Amok w Gliwicach

Działacz opozycji antykomunistycznej Zenon Lis zatrzymany

Jacek Skorek z Ukrainy 1

"Zabraliśmy kacapom 5 transporterów i wozów, a teraz czołg"

Wszystkie kluby radnych udzieliły wotum zaufania zmarłej prezydent miasta

Sesja absolutoryjna - wotum zaufania dla zmarłej prezydent!