Jakub Chełstowski: Skala słabości PiS, odpływu elektoratu, jest bardzo duża. Partia nie wyciągnęła żadnych wniosków z tego, co się dzieje w kraju

Marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski, który w ciągu kilkunastu miesięcy przeszedł drogę z Prawa i Sprawiedliwości do Koalicji Obywatelskiej, dziś komentuje pierwsze wyniki sondażowe wyborów parlamentarnych. - Skala słabości PiS-u jest taka, że miał 235 mandatów, a dzisiaj ma 200, teoretycznie na tę chwilę. Skala odpływu elektoratu jest bardzo duża - mówi.

UMWŚ
Jakub chelstowski

W niedzielę, 15 października, o godz. 21.00 poznaliśmy sondażowe wyniki wyborów (exit poll). Najlepszy wynik osiągnęło Prawo i Sprawiedliwość (36,8 proc.). Za nim znalazła się Koalicja Obywatelska (31,6 proc.). Dalej Trzecia Droga (13 proc.) Lewica (8,6) i Konfederacja (6,2 proc.). To partie, które dostały się do Sejmu RP. Wiele wskazuje na to, że obecna opozycja będzie tam stanowić większość - mając (na razie sondażowo) 248 z 460 mandatów.

Więcej: Wyniki wyborów do Sejmu RP. Exit poll: nieznaczne zwycięstwo PiS. Opozycja będzie mieć większość w Sejmie

- Najważniejsze jest to, że PiS nie ma samodzielnej większości, co wychodziło już z sondaży przedwyborczych. Ale skala słabości PiS-u jest taka, że miał 235 mandatów, a dzisiaj ma 200, teoretycznie na tę chwilę. Skala odpływu elektoratu jest bardzo duża - komentuje Jakub Chełstowski, marszałek woj. śląskiego. - Opozycja ma 248 mandatów, co jasno pokazuje kto będzie rządził w przyszłym parlamencie. Jestem przekonany, że różnica między PiS-em a Platformą będzie na korzyść Platformy, ona się będzie zmniejszała, bo wieczorem mnóstwo osób poszło do głosowania, o czym donoszą media - dodaje.

Chełstowski uważa, że sformułowanie rządu przez PiS będzie niemożliwe. - Partia nie wyciągnęła żadnych przemyśleń, żadnych refleksji na temat tego, co się dzieje w kraju. Tępa propaganda właśnie wystawiła wynik - dodaje marszałek woj. śląskiego. - Niski wynik Konfederacji, te 5-6 procent pokazuje, że to jest marginalny byt w umysłach naszych rodaków, co mnie bardzo cieszy. Konfederacja ma skrajnie nieodpowiedzialne poglądy.

Jakub Chełstowski, pytany o to, czy łatwiej mu będzie zarządzać województwem z niepisowskim wojewodą odpowiada: - Jeszcze nie wiadomo, jak się to wszystko poukłada, ale oczywiście jak tylko będzie inny wojewoda to na pewno będzie lepiej niż z tym, który jest dotychczas. Od roku praktycznie nie ma żadnej współpracy, bo pan wojewoda (Jarosław Wieczorek - przyp. red.) na wszystkich się obraził, no ale to jest cały PiS - komentuje.

Trzeciej Drodze, wg Chełstowskiego, należą się brawa za wynik, dający Polsce 2050 Szymona Hołowni i Polskiemu Stronnictwu Ludowemu, 55 mandatów w Sejmie wg wyników exit poll.

_______________________________________

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się do newslettera ŚLĄZAG-a, a będziesz mieć pewność, że nie przegapisz innych naszych ciekawych tekstów. Zapisy: www.slazag.pl/newsletter

Mateusz Morawiecki

Może Cię zainteresować:

Bolesław Piecha: "Nie mamy szans na dalsze rządzenie, po 8 latach zmęczenie materiału zrobiło swoje"

Autor: Marcin Zasada

15/10/2023

Maciej Kopiec

Może Cię zainteresować:

Maciej Kopiec (Lewica): Należy przywrócić praworządność i uruchomić pieniądze z KPO

Autor: Patryk Osadnik

15/10/2023

Wybory 2023. Donald Tusk i Jarosław Kaczyński

Może Cię zainteresować:

Wyniki wyborów do Sejmu RP. Exit poll: nieznaczne zwycięstwo PiS. Opozycja będzie mieć większość w Sejmie

Autor: Patryk Osadnik

15/10/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon