Jaroslav Rudiš w Bibliotece Śląskiej spróbuje odpowiedzieć na pytanie „Kaj je Europa Centralna?” – Spotkanie autorskie z Jaroslavem Rudišem

Jeżeli interesuje was czeska literatura, historia Europy Centralnej, albo po prostu literatura Jaroslava Rudiša, to możecie wpaść do Biblioteki Śląskiej. W czwartek 13 czerwca, o godz. 18.00 w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej przy ul. Francuskiej 12 w Katowicach odbędzie się spotkanie z czeskim pisarzem Jaroslavem Rudišem. Wstęp wolny!

fot. Rafał Komorowski
Jaroslav Rudis 2015

Jaroslav Rudiš to urodzony w Turnovie czeski pisarz, dziennikarz, dramaturg, scenarzysta i autor komiksów. Studiował germanistykę i historię na Politechnice w Libercu. Ma za sobą także studia na Uniwersytecie Karola w Pradze, zagraniczne stypendia w Zurychu i Berlinie, gdzie umieścił akcję swojego debiutu „Niebo pod Berlinem”. W swojej karierze zawodowej był także nauczycielem, sprzedawcą i menedżerem zespołu punkowego. W latach 1999–2006 pisał dla dziennika „Právo”. Jego teksty ukazywały się także w czasopismach takich jak: „Reflex”, „Přítomnost, „Labyrint Revue”, „MfD”, „Denící Bohemia”, „Prager Zeitung”, „Host”, „Big Beng!”. W Czeskim Radiu Vltava współprowadził audycję „Čajovna”. Od czasu do czasu występuje także na scenie z zespołami U-Bahn i The Bombers oraz w przedstawieniach teatralnych i kabaretowych. Życie dzieli między Pragę, Lipsk i miejscowość Lomnice nad Popelkou.

W Polsce jego książki wydaje wydawnictwo Książkowe Klimaty. Na naszym rynku ukazały się: Niebo pod Berlinem”, 2007; „Grandhotel”, 2011; „Cisza w Pradze”, 2014; „Koniec punku w Helsinkach”, 2013; „Aleja Narodowa”, 2016; „Czeski Raj”, 2020; „Ostatnia podróż Winterberga”, 2021; „Trieste Centrale”, 2023 i „Stacja Europa Centralna”, 2023. Jaroslav Rudiš jest laureatem takich nagród jak nagroda literacka im. Karla Čapka (2022, za „Ostatnią podróż Winterberga”) i Order Zasługi Republiki Federalnej Niemiec (2021).

Kaj je Europa Centralna?

Jaroslav Rudiš zagości w Katowicach po raz pierwszy! Pisarz jest uważany za jednego z najważniejszych czeskich prozaików. W Polsce ma tysiące czytelników i czytelniczek. Na naszym rynku ukazały się wszystkie jego powieści, większość nakładem wydawnictwa Książkowe Klimaty. Teraz autor wybiera się w tournée po Polsce. Jednym z jego przystanków są Katowice. To będzie wyjątkowe spotkanie. Górny Śląsk to miejsce, z którym jego książki rezonują najlepiej, szczególnie te ostatnie - traktujące o przenikaniu się języków i kultur oraz o niespodziewanych napadach historii. Na spotkaniu autor wraz z prowadzącym i słuchaczami spróbuje odpowiedzieć na pytanie Kaj je Europa Centralna?”.

Spotkanie odbędzie się 13 czerwca o 18.00 w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej (I piętro) przy Francuskiej 12 w Katowicach. Rozmowę poprowadzi Marcin Musiał, literaturoznawca i blogger. Tłumaczyć z czeskiego będzie Kamil Czaiński. Wstęp wolny!

CARBON Silesia Festival

Może Cię zainteresować:

Zabytki industrii i muzyka elektroniczna? CARBON Silesia Festival już 14 i 15 czerwca w Zabrzu

Autor: Arkadiusz Szymczak

10/06/2024

Plac Thalmanna w Bytomiu

Może Cię zainteresować:

Plac Sobieskiego i Hiolskiego oficjalnie stały się zabytkami

Autor: Daniel Lekszycki

09/06/2024

Muzeum hutnictwa

Może Cię zainteresować:

Zakładowy Dom Kultury w Muzeum Hutnictwa. Chętni będą mogli skorzystać z muzealnych przestrzeni

Autor: Maciej Poloczek

09/06/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon