Jedź i digitalizuj! Mobilne Centrum Digitalizacji przerabia to, co analogowe w cyfrowe

Przyjemnie się ogląda różne archiwalne zdjęcia na ekranie komputera, słucha pieśni z lat 20. XX wieku czy ogląda wnętrza mieszczańskich domów z XIX wieku. Jednak ktoś i jakoś musi wprowadzić te zdjęcia czy nagrania do świata cyfrowego. Teraz proces będzie szybszy i bardziej mobilny, dzięki nowemu nabytkowi, jaki zyskała kultura na Śląsku, czyli Mobilnemu Centrum Dygitalizacji.

We wtorek 14 czerwca 2022 r. przed Biblioteką Śląską w Katowicach zostało zaprezentowane nowe cudo techniki - Mobilne Centrum Digitalizacji Instytutu Myśli Polskiej (MCD).

Mobilne Centrum Digitalizacji rusza w drogę

To samochód wyposażony w kilka urządzeń, który przenosi przeszłość w przyszłość. I będzie służyć kulturze naszego regionu. Bo dziedzictwo kulturowe regionu to nie tylko materialne obiekty, będące w posiadaniu instytucji kultury, ale też dokumenty w kolekcjach prywatnych, obiekty architektury, wydarzenia, zwyczaje i relacje świadków historii, do których można dotrzeć jedynie lokalnie.

MCD pozwala na archiwizację i prezentację kulturowego dziedzictwa regionu online. Wartość tego cacka to 2,3 mln zł, z czego 1,9 mln pochodzi z funduszy unijnych. Resztę dopłacił urząd marszałkowski z budżetu województwa.

- Śląsk to są wieki zmian. To są wieki różnych historii politycznych, społecznych, gospodarczych. Myślę, że takie Mobilne Centrum Digitalizacji jest realną odpowiedzią na realne potrzeby, żeby te wspaniałe historie o Śląsku opowiedzieć, zdigitalizować, pokazać - mówi Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Skanery, aparat, kamera, a nawet dron

Pojazd jest wyposażony w urządzenia do digitalizacji różnorodnych obiektów. Zadaniem MCD jest lokalizacja i wszechstronna cyfryzacja materialnego, jak i niematerialnego dziedzictwa regionu, w jego geograficznym rozproszeniu i rozmaitych postaciach.

Dlatego MCD wyposażony jest w bogaty zestaw urządzeń umożliwiających rejestrację, przetwarzanie i czasowe zabezpieczenie cyfrowych zasobów.

Obejmuje on zabudowane w pojeździe:

  • skanery (dziełowy i płaskie) do dokumentów,
  • skanery do małych i dużych obiektów 3D (w tym nieruchomości),
  • aparat i kamerę cyfrową,
  • drony,
  • graficzne laptopy wraz z zabudowaną macierzą dyskową.

Pojazd ma także własny generator prądu. Obsługa MCD to zespół dwóch do czterech osób. Utworzone przez MCD zasoby będą prezentowane w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej.

- Użytkownikiem tego narzędzia, tego wspaniałego pojazdu będzie Instytut Myśli Polskiej Wojciecha Korfantego. Panowie, zaangażowani w badania antropologiczne, folklorystyczne, będą jeździli do różnych zakątków - mówi prof. Zbigniew Kadłubek, dyrektor Biblioteki Śląskiej.

Piotr Gliński

Może Cię zainteresować:

Piotr Gliński: "Panteon Śląski to instytucja, która zostanie po tych obchodach". Śląski?

Autor: Patryk Osadnik

14/06/2022

CINIBA

Może Cię zainteresować:

Wiedza słono kosztuje. Wypożyczenie sześciu książek w CINIB-ie dokładnie 600 złotych

Autor: Patryk Osadnik

02/06/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Łukasz Podolski (w środku)

Łukasz Podolski w teatrze na "Weltmajstrach"

Gorączka sobotniej nocy

Moda na Kosmos. Targi mody vintage w Kinie Kosmos

Tarnowskie Góry i dawniej

Serial "Tarnowskie Góry teraz i dawniej" będzie kontynuowany

Vangelis

Apostolis Anthimos o Vangelisie: "Wielka postać i osobowość"

Rebel Garden Cafe

Ślōnsko-czeski FEST literacko-muzyczny w Rebel Garden

Męskie Granie

Męskie Granie 2022. 2 dni koncertów również w Katowicach

Lombard

Festiwal filmów dokumentalnych w Katowicach od 12 maja