Jego pejzaże pokazują zmieniający się Śląsk. Dziś premiera książki o Stanisławie Mazusiu

W Muzeum Miejskim w Tychach zaprasza na premierę książki dr. Patryka Oczki pt. Stanisław Mazuś" z udziałem artysty. Książka jest zapisem rozmowy z grafikiem aktywnie zaangażowanym w działalność społeczną na rzecz śląskiego środowiska twórczego oraz szeroko pojętej promocji sztuki.

Stanislaw mazus mniej znany

Książka towarzyszy wystawie czasowej „Stanisław Mazuś. Mniej znany“. Artysta od 1968 roku jest związany z Tychami. Znany jest przede wszystkim z twórczości malarskiej i charakterystycznych martwych natur oraz pejzażygłównie tyskich i z Tychami związanych, powstałych m.in. na specjalne zamówienia władz miasta oraz podczas plenerów. Ważnym nurtem jego twórczości w latach 1966–1970 była grafika warsztatowa – prace z tamtego okresu opisują rzeczywistość zarówno w sposób dosłowny, jak i symboliczny, odwołując się do realiów społeczno-politycznych, co szczególnie uwidacznia się w apokaliptycznych kompozycjach z cyklu „Kara”.

Poruszane w książce wątki wiążą się m.in. z funkcjonowaniem artysty plastyka w zmiennych kontekstach polityczno‑społecznych ostatnich kilkudziesięciu lat. Czasem to wątki kłopotliwe, mimo upływu lat niejednokrotnie budzące kontrowersje. Życie udzielającego się społecznie twórcy w dobie Polski Ludowej bywało skomplikowane – pełne trudnych wyborów i niejednoznacznych decyzji.

Premierę książki zaplanowano na 24 lutego (piątek) na godzinę 18.00 w Muzeum Miejskim w Tychach. Wstęp jest wolny, ale obowiązują zapisy.

Stanisław Mazuś urodził się 7 listopada 1940 roku w Lublinie. W latach 1961–1967 studiował na Wydziale Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1968 roku zamieszkał w Tychach. Zajmował się grafiką warsztatową, użytkową oraz malarstwem, które stanowiło i do dziś stanowi najważniejszy nurt jego twórczości. Był aktywnym członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków i Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików. Zaangażowany w działalność społeczną na rzecz środowiska twórczego oraz szeroko pojętej promocji sztuki. Inicjował i współtworzył liczne wydarzenia artystyczne oraz plenery, m.in. „Impresje Mikołowskie” i „Beskidzkie Integracje Sztuki”. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2014) oraz Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego (2019). W grudniu 2022 roku przyznano mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Tychy.

Tychy w latach 60

Może Cię zainteresować:

Amerykański fotograf przyjechał na Śląsk i uwiecznił rodzące się Tychy w latach 60. W kolorze!

Autor: Redakcja

16/05/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon