Jerzy Markowski wystartuje w wyborach do Senatu w Katowicach. Ma już pierwszego sojusznika: Sierpień 80

Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki i doświadczony ekspert górniczy, będzie kandydował do Senatu. Markowski wystartuje z własnego komitetu w Katowicach. Jego kandydaturę wspiera związek zawodowy Sierpień 80, który włączył się w zbiórkę podpisów.

Jerzy Markowski

Markowski był senatorem przez dwie kadencje, przy czym to stare dzieje. Jego przygoda z izbą wyższą parlamentu zakończyła się w roku 2005. Trzykrotnie (w roku 2005, 2007 i 2011) bez powodzenia do niej jeszcze kandydował. Również bez powodzenia trzy razy ubiegał się o mandat eurodeputowanego (w roku 2004, 2009 i 2014).

W praktyce zatem Markowski od kilkunastu lat pozostaje na uboczu wielkiej polityki, dobrze się za to sprawdzając w roli eksperta komentującego sytuacje w górnictwie i energetyce. Nie unika i nie boi się mediów, dobrze wie o czym mówi (ukończył studia na Wydziale Górniczym Politechniki Śląskiej, przez lata pracował w górnictwie osiągając stanowisko dyrektora KWK Budryk, jako sekretarz stanu w Ministerstwie Przemysłu i Handlu był także pełnomocnikiem rządu ds. realizacji restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego) i potrafi to powiedzieć w języku zrozumiałym dla laika.

Markowski nie ukrywa swego sceptycyzmu wobec unijnej polityki dekarbonizacyjnej przekonując, że prowadzi ona do pogorszenia konkurencyjności unijnej gospodarki, zaś w przypadku Polski jej skutkiem może być wręcz utrata bezpieczeństwa energetycznego. Najpierw zbudujmy nowe moce w energetyce, a potem dopiero likwidujmy te wykorzystujące węgiel kamienny – tak można podsumować pogląd Markowskiego.W tym kontekście nie szczędzi krytycznych słów politykom wszystkich opcji zarzucając im pochopne decyzje skutkujące postępującą likwidacją sektora górniczego w Polsce. Z tego też powodu wielokrotnie ciepło wypowiadali się o nim liderzy Sierpnia 80.

- Jerzy Markowski jest kandydatem niezależnym, to znaczy że będzie Twoim Senatorem, a nie partyjnych klik i koterii – można przeczytać na profilu tego związku w mediach społecznościowych (związkowcy właczyli się w zbiórkę podpisów pod kandydaturą Markowskiego).

Markowski będzie startował w Katowicach (okręg wyborczy nr 80). Za rywala będzie miał m.in. reprezentującego opozycyjny pakt senacki Macieja Kopca (wywodzącego się z Rybnika posła Nowej Lewicy) oraz reprezentującego PiS Leszka Piechotę, byłego wiceprezydenta Katowic, senatora trzech kadencji pod szyldem PO (do PiS przeszedł 5 lat temu).

Swoich kandydatów może wystawić też Śląska Partia Regionalna oraz Ślonzoki Razem – w tym kontekście mówi się o Ilonie Kanclerz (SPR) i Aleksandrze Jelonek (ŚR). Na ostatniej prostej Katowice poważnie rozważały swojego kandydata, którym miał zostać wiceprezydent Waldemar Bojarun, ale ostatecznie prezydent miasta Marcin Krupa zdecydował się poprzeć pakt senacki.

Maciej kopiec

Może Cię zainteresować:

Maciej Kopiec kandydatem opozycji na senatora z Katowic. Chce iść w ślady Kazimierza Kutza i Marka Plury

Autor: Michał Wroński

11/08/2023

Kwk krupinski

Może Cię zainteresować:

Markowski: W Krupińskim głupota goniła głupotę, aż do końca. Rząd mógł zarobić miliard. I miliard... wydał

Autor: Marcin Zasada

28/10/2022

KWK Makoszowy

Może Cię zainteresować:

Jerzy Markowski: Polska ma nauczkę za 20 lat polityki wobec "nielojalnego i brudnego" Śląska i Zagłębia

Autor: Jerzy Markowski

20/10/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon