Jerzy Stuhr nie żyje. Wybitny aktor zmarł w wieku 77 lat. Założyciel Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego

We wtorek, 9 lipca 2024 r. w wieku 77 lat zmarł Jerzy Stuhr. O śmierci wybitnego aktora poinformował jego syn, Maciej. Jerzy Stuhr od kilku lat miał poważne problemy zdrowotne, walczył z nowotworem krtani, przeszedł zawał. Chociaż przez większość życia był związany z Krakowem, chętnie odwiedzał Bielsko-Białą, Cieszyn czy Katowice. Jako rektor krakowskiej PWST był założycielem zamiejscowego Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. W Bielsku-Białej ukończył szkołę średnią, poznał miłość życia i pokochał kino.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Jerzy stuhr zdjecie

Jerzy Stuhr był wybitnym polskim aktorem, reżyserem, pedagogiem, wykładowcą akademickim, profesorem sztuk teatralnych, członkiem Europejskiej Akademii Filmowej. Wystąpił w ponad 60 filmach, a wśród jego najsłynniejszych kinowych kreacji można wymienić m.in. role w "Kilerze", "Seksmisji", "Wodzireju", czy "Amatorze". Reżyserował również filmy i spektakle teatralne.

- Nie przestał też grywać w teatrze. W ostatnim czasie widzowie mogli oglądać go w roli Konstantina Stanisławskiego w sztuce „Geniusz” w warszawskim Teatrze Polonia, którą również wyreżyserował. Ostatnimi projektami filmowymi z udziałem Jerzego Stuhra były filmy „I odpuść nam nasze długi” w reżyserii Antonio Morabito oraz film krótkometrażowy „Smok” w reżyserii Tomka Bagińskiego - czytamy na stronie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

W Bielsku-Białej poznał miłość życia i pokochał kino

Jerzy Stuhr urodził się 18 kwietnia 1947 roku w Krakowie. Gdy miał sześć lat, przeniósł się z rodzicami do Katowic, później do Cieszyna, aż w końcu osiedlili się w Bielsku-Białej, gdzie ukończył III Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego.

Jako nastolatek był prześladowany w szkole przez rówieśników ze względu na swoje niemieckobrzmiące nazwisko. W okresie licealnym zaczął występować na scenie jako aktor i udzielał się w szkolnych kółkach teatralnych. Pracował także jako bileter i organizator widowni w Teatrze Banialuka w Bielsku-Białej, gdzie pracowała jako księgowa jego mama. Jak sam wspominał, jego fascynacja filmem narodziła się w kinie Wanda.

To właśnie w Bielsku-Białej Stuhr poznał swoją żonę Barbarę, z którą uczęszczali do tego samego przedszkola. W 1971 roku para wzięła ślub kościelny w Bielsku-Białej.

Jerzy Stuhr na spotkaniu w Bielsku-Białej, fot. Paweł Sowa
Jerzy Stuhr na spotkaniu w Bielsku-Białej, fot. Paweł Sowa

Założyciel Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego

W 1970 roku ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w 1972 r. Wydział Aktorski w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Od 1972 roku był związany ze Starym Teatrem. W latach 90-tych związany z Teatrem Ludowym w Nowej Hucie.

Od ukończenia studiów był pedagogiem krakowskiej PWST im. L. Solskiego, a w latach 1990-1996 oraz 2002-2008 jej rektorem. Był inicjatorem powstania Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, jako wydziału zamiejscowego krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego.

W 2007 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Był również wykładowcą na Wydziale Radia i Telewizji UŚ (obecnie Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego).

Przyznanie tytułu doktora honoris causa, fot. Uniwersytet Śląski
Przyznanie tytułu doktora honoris causa, fot. Uniwersytet Śląski
Maria koterbska

Może Cię zainteresować:

Setna rocznica urodzin Marii Koterbskiej. Odsłonięcie pomnika i koncert ,,Królowa swingu" w Bielsku-Białej

Autor: Szymon Karpe

09/07/2024

Andrzej urbanowicz

Może Cię zainteresować:

Kto zdobędzie Górnośląską Nagrodę Literacką „Juliusz”? W finale znalazło się pięć książek, a wśród nich śląska historia, czyli „Śnialnia”

Autor: Arkadiusz Szymczak

09/07/2024

Weltmajstry

Może Cię zainteresować:

Chorzowski Teatr Ogrodowy jest już „pełno letni”. Przedstawiamy program tegorocznej edycji festialu

Autor: Maciej Poloczek

08/07/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon