Setna rocznica urodzin Marii Koterbskiej. Odsłonięcie pomnika i koncert ,,Królowa swingu" w Bielsku-Białej

W setną rocznicę urodzin Marii Koterbskiej Bielsko-Biała upamiętni artystkę odsłonięciem pomnika i koncertem ,,Królowa swingu". Największe przeboje bielszczanki wybrzmią w zupełnie nowych aranżacjach. Uczestnicy zobaczą też niepublikowane wcześniej archiwalne nagrania.

UMBB
Maria koterbska

18 stycznia 2024 r. minęły trzy lata od śmierci Marii Koterbskiej, bielskiej wokalistki nazywanej ,,królową swingu". W tym roku przypada też setna rocznica jej urodzin. Artystka przez całe życie była związana z Bielskiem-Białą, gdzie urodziła się, mieszkała i zaczynała karierę wokalną. W 1996 roku otrzymała tytuł ,,Zasłużony dla Miasta Bielska-Białej", a jej imię nosi Bielskie Centrum Kultury.

Największe przeboje Marii Koterbskiej to m.in. „Augustowskie noce”, „Brzydula i rudzielec”, „Karuzela”, „Parasolki”, „Serduszko puka w rytmie cza cza”.

Pomnik Marii Koterbskiej w setną rocznicę urodzin

Dokładnie w setną rocznicę urodzin, 13 lipca o godzinie 12:00, przed Teatrem Polskim zostanie odsłonięty pomnik Marii Koterbskiej. Z inicjatywą jego wzniesienia wystąpił prezydent miasta Jarosław Klimaszewski. Rada Miejska podjęła uchwałę w tej sprawie w lutym bieżącego roku.

Pomnik ma naturalną wielkość i został wykonany z brązu przez Marka Żebrowskiego, według projektu Lidii Sztwiertni. Figura przedstawia artystkę w wieczorowej sukni, trzymającą bukiet róż.

Lokalizacja pomnika przed Teatrem Polskim nie jest przypadkowa, bo Koterbska stawiała tam pierwsze kroki na scenie i wielokrotnie zachwycała publiczność swoimi występami. Po śmierci artystki rozpoczęły się dyskusje na temat upamiętnienia jej osoby. Najważniejsza była opinia syna artystki Romana Frankla,
który zaakceptował projekt i miejsce upamiętnienia.

Koncert telewizyjny ,,Królowa swingu"

Tego samego dnia, o godzinie 20:00 na placu Ratuszowym odbędzie się koncert ,,Królowa swingu", upamiętniający życie i twórczość Marii Koterbskiej. Największe przeboje bielszczanki wybrzmią w nowych, współcześnie brzmiących aranżacjach.

Na scenie wystąpią: Anna Dereszowska, Maja Golec, Iwona Loranc, Alicja Majewska, Kasia Moś, Katarzyna Polewany, Włodzimierz Korcz i Czesław Majewski. W roli supportu pojawi się Paweł Mikler Trio, które rozgrzeje publiczność przed główną częścią wieczoru. Koncert poprowadzi Roman Frankl.

Wydarzenie będzie rejestrowane przez Telewizję Polską, która później zaprezentuje je telewidzom. Według wstępnych ustaleń koncert zostanie wyemitowany na antenie TVP2 21 lipca o godz. 20:00.

Jak zapewniają organizatorzy, wieczór będzie miał niezwykłą oprawę wizualną. Pokazane zostaną projekcje przygotowane na bazie archiwalnych, prywatnych nagrań z kamery 8 mm, które mąż Marii Koterbskiej Jan Frankl traktował jako dokumentację ich życia prywatnego, rejestrując ich wspólne chwile od późnych lat 40. XX w. Filmy te nigdzie wcześniej nie były prezentowane, a widzowie koncertu ,,Królowa swingu" zobaczą je jako pierwsi.

Spodek wraca do gry

Może Cię zainteresować:

Jarosław Gwizdak: Spodek wrócił do koncertowej gry, ale trzeba pogodzić się z tym, że nie jest już najatrakcyjniejszą i najbardziej komfortową halą w Polsce

Autor: Jarosław Gwizdak

08/07/2024

Zespół Śląsk

Może Cię zainteresować:

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk". Tradycja i współczesność. Koncerty klasyczne oraz współczesne projekty

Autor: Magdalena Mikrut-Majeranek

30/06/2024

Koncert Dawida Podsiadły na Stadionie Śląskim 22.06 2024

Może Cię zainteresować:

100 tys. osób na koncercie Dawida Podsiadły na Stadionie Śląskim w Chorzowie? To byłby największy koncert w ostatnich 20 latach na Stadionie Śląskim

Autor: Katarzyna Pachelska

23/06/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon