Generał Jerzy Ziętek, wojewoda śląski i dobry gospodarz. Katowice nadal go pamiętają i cenią

Zapraszamy na spacer po Katowicach śladami Jerzego Ziętka. Dlaczego po Katowicach? Jerzy Ziętek był postacią zasłużoną dla rozwoju całego regionu, od "Piramid" w Ustroniu po WPKiW w Chorzowie. Ale jego wkład w rozwój Katowic jest szczególny, na miarę najwybitniejszych postaci w dziejach miasta. Tutaj znajdują się jego pomniki - nie tylko ten dosłowny, ale i symboliczne. To powstałe dzięki niemu inwestycje i obiekty, stanowiące dziś prawdziwe ikony Katowic.

Jerzy Ziętek

Kim był Jerzy Ziętek? Wojewodą śląskim i katowickim w czasach PRL-u. Jak oceniają go historycy? Różnie. Ponieważ należał do wysokich kręgów komunistycznej władzy, toteż dzieli odpowiedzialność za niektóre niechlubne czyny tamtej epoki. Jednak Ślązacy zapamiętali go przede wszystkim jako dobrego gospodarza regionu. Tutejszego samorządowca. Tutejszego także w tym znaczeniu, że sam był Ślązakiem, człowiekiem rozumiejącym Śląsk, jednym z nas.

Zasługi Ziętka dla Katowic były tak duże, że miasto nie ma zamiaru wymazywać Jorga ze swej historii. Dzięki Ziętkowi powstał Spodek, dzisiejsza ikona miasta. Pomnik Powstań Śląskich, charakterystyczne skrzydła, także będące jednym z symboli Katowic. Oraz pobliski Uniwersytet Śląski. Zasługą Jorga jest też budownictwo mieszkaniowe, z Osiedlem Tysiąclecia na czele.

To w Katowicach Ziętek urzędował, w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim jako wicewojewoda, a później wojewoda i przewodniczący Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej. Tutaj też spoczął po śmierci - na cmentarzu przy ulicy Francuskiej.

Bez Ziętka nie ma historii Śląska i Katowic w XX wieku. To postać kontrowersyjna w świetle ustaleń historyków, ale tak czy inaczej znacząca, wyrazista i wybitna, o dokonaniach ważnych dla Śląska - od Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku po Ustroń. Postać szczególnie ważna dla Katowic, gdzie pamiętamy przede wszystkim jego dokonania jako samorządowca, wykorzystującego dostępne możliwości w trudnych warunkach PRL.

Gierek i Ziętek

Może Cię zainteresować:

Dariusz Zalega: Gierek, Ziętek i śląska Katanga. To oni stworzyli Śląsk jaki znamy

Autor: Dariusz Zalega

15/04/2022

Zawadzki i Ziętek jako ojcowie chrzestni, rok 1947

Może Cię zainteresować:

Jak Ziętek i Zawadzki dzieci do chrztu trzymali. Sieroty z Niemiec, które "szczęśliwie uniknęły germanizacji"

Autor: Tomasz Borówka

01/06/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon