Jerzy Ziętek odpowiada za prześladowania Ślązaków? Tak twierdzi Barbara Dziuk z PiS

Jerzy Ziętek ma zostać usunięty z nazwy Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji „Repty”. To decyzja rady społecznej szpitala, której członkiem jest Barbara Dziuk, posłanka Prawa i Sprawiedliwości. Dziś (14 kwietnia 2022 r.) tłumaczyła w Radiu Piekary, że to konieczne, bo Jerzy Ziętek funkcjonował w PRL-u, więc odpowiada za powojenne prześladowania Ślązaków.

Barbara Dziuk w Radiu Piekary

Posłanka PiS, Barbara Dziuk, kilka dni temu pochwaliła się w mediach społecznościowych, że rada społeczna Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji „Repty” im. gen. Jerzego Ziętka rekomendowała wykreślenie Jerzego Ziętka. To rada, w której większość mają przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości. Tłumaczono, że to element „dekomunizacji” przestrzeni publicznej. Ostateczną decyzję podejmie jednak Sejmik Województwa Śląskiego.

Jerzy Ziętek funkcjonował w PRL-u, więc odpowiada za prześladowania Ślązaków?

Szpital w Reptach to jedna z wielu dużych inwestycji, która utożsamiana jest z postacią Jerzego Ziętka. Jednak w Rozmowie Dnia Radia Piekary Barbara Dziuk bagatelizowała jego rolę i twierdziła, że tylko dał finansowanie. Wskazywała, że inicjatorami powstania centrum byli lekarze, którzy dali „całą ideę”.

W rozmowie z red. Marcinem Zasadą posłanka PiS tłumaczyła, że „gruba kreska spowodowała, że spuścizna po PRL-u niestety oddziałuje na naszą rzeczywistość”. Według niej gen. Jerzy Ziętek musi zniknąć z nazwy GCR „Repty”, bo… odpowiada za powojenne prześladowania Ślązaków. Dopytywana o szczegóły stwierdziła, że „funkcjonował w tym systemie, który niszczył ludzi”.

- Jestem to winna Ślązakom, którzy byli gnębieni w tym czasie – mówiła Barbara Dziuk o usuwaniu Jerzego Ziętka.

Barbara Dziuk: Z głosowaniami, wiemy jak jest

Stwierdziła jednak, że to nie ona była wnioskodawcą, a decydowała rada społeczna, której jest tylko członkiem. Zaś ostateczna decyzja zależy od sejmiku i zarządu województwa śląskiego. Z kolei gdy prowadzący rozmowę przypomniał, że podczas konsultacji społecznych w 2017 r. zdecydowana większość biorących w nich udział, opowiedziała się za pozostawieniem Jerzego Ziętka w nazwach regionalnych instytucji, stwierdziła „z głosowaniami, wiemy jak jest”.

Barbara Dziuk tłumaczyła także, że jest ustawa dekomunizacyjna i – jako poseł – musi przestrzegać prawa. - Nie mogę stać w rozkroku, tak jak niektórzy inni politycy – zaznaczyła. Jednak dopytywana czy kolejnym krokiem powinno być usunięcie pomnika Jerzego Ziętka, który stoi w centrum Katowic, stwierdziła, żeby te kwestie zostawić na później.

Jerzy Ziętek

Może Cię zainteresować:

Jerzy Ziętek ma zniknąć z nazwy Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji "Repty"

Autor: Patryk Osadnik

12/04/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon