Jesień i Perła Górnego Śląska. Pszczyński rynek, zamek i park wyglądają pięknie o tej porze roku. Zobaczcie!

Mamy już jesień. Zamiast jednak z rezygnacją oczekiwać coraz wyraźniej krótszych dni, ucieszmy się nadchodzącymi kolorami. Jesienią piękne są nie tylko lasy, są też miasta, które o tej porze roku wyglądają fantastycznie. Zobaczcie zatem, jak wygląda w jesiennym anturażu Perła Górnego Śląska – Pszczyna, również na zdjęciach z drona.

Już sam rynek w Pszczynie, który powstał w miejscu średniowiecznego placu targowego, to wręcz całe wieki historii. Jego kształtowanie – w obecnej formie – rozpoczęło się już przecież w XIV-XV wieku. Ma formę prostokąta. Pierwszymi murowanymi budowlami przy rynku były ratusz (1658 r.) i ewangelicko-augsburski kościół (1743-46). Zabudowa pochodząca z XVIII-XIX wieku dobrze zachowała się w części południowej, w północnej zaś duże wrażenie robi barokowa kamienica zwana „Frykówką”, która, poprzez ulicę Ratuszową, sąsiaduje właśnie z miejskim ratuszem. Innym z wielu zabytków przy rynku jest rzymskokatolicki kościół Wszystkich Świętych; pierwsza wzmianka o nim pochodzi już z 1326 roku. Kościół, dodajmy, był dwukrotnie odbudowywany po pożarach.

Na zamek prowadzi, pochodząca z XVII wieku, „Brama Wybrańców”. To najstarszy, zachowany w niezmienionej formie element całego kompleksu zamkowego. Na zlecenie ówczesnego właściciela, Baltazara Prominitza, wybudował ją Consilio Milius. Łaciński napis na wmurowanej w bramę tablicy głosi „Wszechmocny nieba, ziemi, morza Twórca niech wartą swoją tejże bramy strzeże”. Zamek, dawną rezydencję książąt Hochberg von Pless, a dziś Muzeum Zamkowe, zwiedzać można sześć dni w tygodniu, oprócz poniedziałków. Zobaczyć warto także Stajnie Książęce, gdzie znajdują się muzealne ekspozycje.

No i Park Zamkowy, do którego wejść można także od strony ulicy Katowickiej, przez „Bramę Chińską”. To jedyny zachowany fragment dawnego ogrodzenia. Sam park, obejmujący niemal 160 ha powierzchni, jest również zabytkowy. Tworzą go trzy części – Park Dworcowy, Zwierzyniec i właściwy Park Zamkowy. Ten ostatni ma ok. 50 ha i powstał w drugiej połowie XVIII wieku. Są tu między innymi stawy, malownicze mostki, wiele gatunków drzew. Dodajmy, że w Parku Zwierzynieckim znajduje się pokazowa zagroda żubrów.

Ale – dość o tym. Zobaczcie lepiej zdjęcia z Pszczyny, z rynku, parku, których autorem jest Tymoteusz Staniek.

Kolonia Amerykańska Katowice Giszowiec

Może Cię zainteresować:

Magiczna amerykańska osada ukryta w lesie na Górnym Śląsku. Najpiękniejsza w jesiennej scenerii

Autor: Marcin Nowak

23/09/2023

Osiedle Nad Jamną w Mikołowie

Może Cię zainteresować:

Cud w Mikołowie. Osiedle "poza czasem i regionem", gdy bankrutowała PRL i konała architektura

Autor: Marcin Zasada

02/11/2023

Północne śródmieście Bytomia

Może Cię zainteresować:

Najpiękniejszy śródmiejski zakątek na Śląsku? Północne śródmieście Bytomia: tu architekci słuchali... Napoleona

Autor: Marcin Zasada

15/11/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon