Jezus na dachu katowickiej archikatedry. Rusztowania znikają przed otwarciem Panteonu Górnośląskiego

Prawie sześciometrowy Jezus Chrystus stanął już na dachu Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach. To najwyższa figura "Hołdu ludu śląskiego dla Chrystusa Króla". Kontrolę budowy tympanonu po naszych tekstach zapowiedziało Ministerstwo Kultury.

W niedzielę, 19 czerwca, ma odbyć się oficjalne otwarcie Panteonu Górnośląskiego w podziemiach Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach. W związku z tym z fasady budynku zaczęły znikać rusztowania, a odsłonięta została największa figura "Hołdu ludu śląskiego dla Chrystusa Króla", czyli prawie sześciometrowy Jezus Chrystus. Obok niego od pewnego czasu było już w pełnej okazałości widać św. Jacka i Jadwigę.

Przypomnijmy, że "Hołd ludu śląskiego..." to grupa rzeźbiarska, która ma zwieńczyć nowopowstały tympanon archikatedry. Projekt przewiduje wymienione już wyżej figury, a także około czterdziestu mniejszych postaci z regionu. Wszystkie mają zostać zamontowane do 2025 roku na stulecie powołania przez papieża Piusa XI diecezji katowickiej, która w 1992 roku stała się archidiecezją.

Rusztowania znikają przed otwarciem Panteonu Górnośląskiego nie tylko ze względu na wątpliwą estetykę, ale również dlatego, że z tej okazji przewidziano mapping na fasadzie Archikatedry Chrystusa Króla, który ma odbyć się około godz. 22.00.

Tympanon katowickiej archikatedry

Może Cię zainteresować:

Po naszych publikacjach Ministerstwo Kultury przyjrzy się budowie tympanonu na Archikatedrze Chrystusa Króla

Autor: Patryk Osadnik

31/05/2022

Ministerstwo Kultury przeprowadzi kontrolę

Budowa tympanonu, o której pisaliśmy już wielokrotnie, wzbudza kontrowersje. . Przede wszystkim dlatego, że Archikatedra Chrystusa Króla jest nie tylko wpisana do rejestru zabytków województwa śląskiego, ale ma również status pomnika historii, którym mogą zostać objęte szczególne zabytki, o ile "zachowały pierwotną kompozycję przestrzenną lub uległy nieznacznym przekształceniom". To tylko jedno z kilku kryteriów.

Po naszych publikacjach Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiedziało, że przyjrzy się temu projektowi.

- Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zwróciło się do Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o przesłanie dokumentacji w sprawie wydania pozwolenia konserwatorskiego na budowę tympanonu na Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach. MKiDN przeanalizuje dokumentację m.in. pod kątem zgodności z przepisami prawa i ochrony wartości zabytkowych - poinformowała Anna Bocian, rzeczniczka MKiDN.

Czekamy na efekty tej kontroli.

Henryk mercik tympanon

Może Cię zainteresować:

W Katowicach postanowili poprawić archikatedrę. Mercik: Postawmy gród Kajka i Kokosza i udawajmy, że jest starszy niż Biskupin

Autor: Marcin Zasada

21/04/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon