Jubileuszowy koncert Koła Miłośników Śląskiej Pieśni. Działają już 10 lat

W niedzielny wieczór 13 listopada 2022 Koło Miłośników Śląskiej Pieśni świętowało 10-lecie działalności. Świętowało oczywiście koncertem. Odbył się w Auli św. Franciszka w Katowicach-Ligocie.

Publiczność wypełniła salę po brzegi. Wśród widzów byli m.in. senator Marek Plura i prezes Związku Górnośląskiego Grzegorz Franki, była dyrektor Górnośląskiego Parku Etnograficznego Barbara Heidenreich oraz były proboszcz katowickiej katedry ks. Stanisław Puchała. Koło Miłośników Śląskiej Pieśni działa przy Domu Kultury Katowice-Ligota. W tej dzielnicy Katowic oraz w sąsiednich Panewnikach znane jest powszechnie i w szczególny sposób, jak to w małej ojczyźnie.

- Ligota to bardzo piękna, umuzykalniona dzielnica - podkreślał Grzegorz Płonka, wskazując na jej historyczne, muzyczne tradycje, w które wpisuje się i które kultywuje Koło Miłośników Śląskiej Pieśni. Ten znany muzyk, wokalista, publicysta, społecznik, i popularyzator śląskiej kultury to opiekun i dusza Koła.

Zachowują nasze muzyczne dziedzictwo

Koło Miłośników Śląskiej Pieśni wywodzi się z Ligoty i jest z nią związane wyjątkowo serdecznie, jednak jego sława jest ponadlokalna. Propagując śląską pieśń tradycyjną, zdobywało nagrody i wyróżnienia w konkursach muzycznych i występowało na niezliczonych imprezach, m.in. na urodzinach Katowic, Europejskich Dniach Dziedzictwa, widowisku "Zaczęło się w Mysłowicach" z okazji 100 rocznicy wybuchu I powstania śląskiego czy organizowanych przez Związek Górnośląski "Śląskich godach". Jego członkowie występowali też na Festiwalu Pieśni Tradycyjnej "Roz, dwa, trzi, sztyry, czyli solo, w duecie, w trio". Koło wydało płytę "Fto śpiywo, troski rozwiywo" oraz brało udział w nagraniach płyt "Życie pieśniczką pisane” Grzegorza Płonki i "Dlo Wos śpiywomy” zespołu "Mali Ligocianie".

Kołem opiekuje się i mu patronuje Janina Dygacz, żona znanego muzykologa Adolfa Dygacza, którego zasług dla zachowania naszego, śląskiego muzycznego dziedzictwa nie sposób przecenić. Z kolei zachowanie, utrwalenie i zabezpieczenie dla przyszłych pokoleń jego bezcennego dorobku to ogromna zasługa pani Dygaczowej. Od 13 listopada 2022 patronuje ona w sensie już dosłownym, gdyż podczas jubileuszowego koncertu Janina i Adolf Dygaczowie zostali ogłoszenia patronami Koła. Czcigodna patronka nie kryła radości i dumy.

Tradycyjnie i nowocześnie

Program koncertu, mimo iż niedługi, dal Kołu okazję zaprezentować swój potencjał i zróżnicowany repertuar. Ze sceny rozbrzmiewały śląskie pieśni w tradycyjnym, chóralnym wykonaniu, były tez popisy solistów. Nie zabrakło próbki nowoczesnych aranżacji, w których tak lubuje się Płonka, a także szczypty śląskiego humoru w wykonaniu zaprzyjaźnionego z Kołem piosenkarza i satyryka Grzegorza Poloczka. A wreszcie rozbrzmiało też niezbędnie i gromkie "Sto lat!", które na zakończenie śpiewała z zaangażowaniem cała sala.

Koło Miłośników Śląskiej Pieśni otrzyma imię Janiny i Adolfa Dygaczów

Może Cię zainteresować:

Koncert Jubileuszowy Koła Miłośników Śląskiej Pieśni w Katowicach. Otrzymają imię Janiny i Adolfa Dygaczów

Autor: Redakcja

09/11/2022

David Bowie

Może Cię zainteresować:

50 lat temu David Bowie kupił sobie płytę zespołu Śląsk. To z tej płyty pożyczył potem słynną piosenkę

Autor: Marcin Zasada

03/05/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Jezyk slaski regionalny2

Zrezygnuj z lekcji religii, ucz się języka śląskiego

Anna cieplak pisarka

Brynica to nasze wtajemniczenie, tylko my kumamy ten podział

Anna Drewniok

„Lygej, bo gasza”. Język śląski na antenie BBC

Angelus (2001)

Filmy, które trzeba obejrzeć, aby zrozumieć Górny Śląsk

Dawid Koczur prowadzi Tik Toka po śląsku 01

Dawid Koczur - Synek ze Śląska - godo na Tik-Toku

Slask 2049 zbigniew rokita

W ostatnim spisie wyszło, że Ślązaków więcej niż Polaków

Władysław Szpilman

5 śląsko-zagłębiowskich historii rodziny Szpilmanów