Nowy rezerwat przyrody ma powstać na Śląsku. To Park Repecki w Tarnowskich Górach

Znane i lubiane miejsce na mapie Tarnowskich Gór może zostać obszarem dodatkowo chronionym. Takie plany przedstawia Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach oraz Fundacja Srebrne Buki. W przyszłości Park Repecki jako rezerwat przyrody miałby łączyć funkcję przyrodniczą oraz społeczną. Obecnie trwają prace nad przebiegiem granic i powierzchnią obiektu, zaplanowano także rozmowy z mieszkańcami.

Nowy rezerwat w Tarnowskich Górach?

Jeden już mamy. To znajdujący się na granicy Tarnowskich Gór oraz Bytomia Segiet. Okazało się, że może do niego dołączyć kolejne miejsce. Na listę rezerwatów województwa śląskiego ma szansę trafić Park Repecki. Inicjatorem tego przedsięwzięcia jest Wojciech Sutor, prezes Fundacji Srebrne Buki. Działania w tym kierunku prowadzi także Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach.

- Zmiana statusu parku na rezerwat przyrody w jego najcenniejszych miejscach to ważny i odpowiedzialny krok w dobie rozwoju cywilizacyjnego, który pozwoli na zabezpieczenie tego terenu dla przyszłych pokoleń takim, jaki obecnie jest wraz ze wszystkimi ważnymi funkcjami społecznymi, które pełni – mówi Przemysław Skrzypiec, zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach oraz Regionalny Konserwator Przyrody.

- Poza zapewnieniem odpowiedniej ochrony tego cennego przyrodniczo miejsca, które doceniono również w aspekcie atrybutów UNESCO i podniesieniu jego rangi do statusu rezerwatu przyrody, miasto, zyska również wymierne korzyści w postaci subwencji ekologicznej - dodaje.

O czym warto pamiętać? Utworzenie rezerwatu przyrody wiąże się nie tylko z ochroną środowiska, ale także z ograniczeniami dla odwiedzających. W Parku Repeckim miałaby zostać zachowana obecna funkcja - społeczna i wypoczynkowa. Jak zapowiada RDOŚ, powstałyby szlaki pieszo-rowerowe, na terenie można by przebywać z psem, odbywałyby się zawody rowerowe oraz łucznicze. Co ważne, obszar wokół Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji oraz Sztolni Czarnego Pstrąga jako miejsca szczególnie uczęszczane, zostałyby wyłączone z terenu rezerwatu. RDOŚ zaznacza, że zbliżone do nowego rozwiązania sprawdzają się również w innych przypadkach.

Planowany rezerwat przyrody Park Repecki zlokalizowany w przeważającej części na terenie gminy Tarnowskie Góry, będzie miał przede wszystkim charakter rezerwatu miejskiego – podobne obiekty chronione z powodzeniem funkcjonują i jednocześnie służą przyrodzie oraz oczekiwaniom ludzi w województwie śląskim m.in. w Cieszynie (Lasek Miejski nad Olzą i Lasek Miejski nad Puńcówką) oraz w innych częściach kraju głównie w Warszawie i Krakowie - tłumaczy RDOŚ.

Nowy rezerwat już powstaje

Prace trwają. W lutym na terenie Parku Repeckiego odbyło się spotkanie Komisji Strategii, Rozwoju, Promocji, Turystyki i Środowiska Rady Miasta w Tarnowskich Górach z przedstawicielami RDOŚ oraz Fundacji Srebrne Buki. Aktualnie ustalany jest przebieg granic i powierzchnia obiektu. W obrady zostaną włączeni członkowie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, którzy opiekują się Sztolnią Czarnego Pstrąga. Kolejnym krokiem będzie przygotowanie projektu zarządzenia oraz zaprezentowanie go Regionalnej Radzie Ochrony Przyrody, a także wojewodzie. Zakłada się również zaproszenie mieszkańców do udziału w procesie planowania.

Z uwagi na to, że jest to szczególnie dla tarnogórzan ważny społecznie teren, zależy nam na możliwości przedstawienia założeń odnośnie do granic obszaru i rozwianiu wszelkich wątpliwości w zakresie jego przyszłego funkcjonowania na zasadzie otwartej możliwości wypowiedzi w ramach konsultacji. Chcielibyśmy wspólnie wypracować kształt i rozwiązania, które w dobie ciągłego zapotrzebowania na atrakcyjne do zagospodarowania tereny pomogą zabezpieczyć park dla przyszłych pokoleń, a jednocześnie umożliwią nieprzerwane korzystanie z jego walorów społecznościom lokalnym i nie tylko – stwierdza Przemysław Skrzypiec.

Park Repecki - trochę lasu, trochę techniki

Miejsce od wielu dekad zadowala zarówno miłośników przyrody, jak i industrii. Ci pierwsi mogą się cieszyć długimi spacerami w cieniu wiekowych drzew. To właśnie one stanowią jeden z największych atutów parku. Znaleźć tam można cenne ekosystemy - buczyny i dolina Dramy.

Park Repecki to wyjątkowy na tle śląskich zasobów przyrodniczych i jeden z nielicznych tak dobrze zachowanych, naturalnych obiektów, wyróżniający się pod tym kątem zarówno w skali Metropolii GZM, jak i całego regionu. Walory przyrodnicze parku można przyrównać do kluczowych rezerwatów Wyżyny Śląskiej, czyli rezerwatów Segiet i Las Murckowski. Ponadto Park w Reptach wyróżnia się spośród nich zdecydowanie większą liczbą drzew o wymiarach pomnikowych oraz silnie zróżnicowaną struktura drzewostanów - tłumaczy RDOŚ.

Do tego tarnogórski teren może się pochwalić dużą różnorodnością grzybów, a także... martwym drewnem. Choć brzmi to dziwnie, jest ono bardzo ważne dla środowiska naturalnego. Korzystają z niego: bezkręgowce, grzyby, mchy, porosty, ptaki i ssaki.

Park Repecki to jednak nie tylko przyroda. Wie o tym każdy, kto zszedł schodami jednego z dawnych szybów. Na terenie parku znajduje się trasa turystyczna Sztolnia Czarnego Pstrąga. Kiedyś infrastruktura ta pomagała górnikom radzić sobie z wodą. Dziś z kolei pomaga zwabiać gości.

Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach to jedno z 17 polskich miejsc wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, co więcej jedyne w województwie śląskim. Stanowi fragment XIX-wiecznej, wydrążonej w dolomitowej skale, sztolni odwadniającej "Fryderyk". Jej zadaniem było zapobieganie napływowi wód do kopalń. Do dziś doskonale spełnia ona swoją funkcję. W przeszłości tę katorżniczą pracę musiały wykonywać kieraty konne - tłumaczą opiekunowie obiektu.
Park Miejski w Tarnowskich Górach

Może Cię zainteresować:

Zgubiliśmy się w tarnogórskim Parku Miejskim. Było warto! Oto, co udało nam się odkryć

Autor: Urszula Ważna

27/05/2022

Rewitalizacja budynku przy ulicy Królika 20

Może Cię zainteresować:

Kolejny obiekt może stać się punktem na turystycznej mapie Tarnowskich Gór. Co tam powstanie?

Autor: Urszula Ważna

07/11/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon
Reklama