Kajakowe wycieczki po Białej Przemszy dają szansę, by inaczej spojrzeć na Sosnowiec. 11 kilometrów spływu i zalewajka na mecie

Kto powiedział, że kajakować można tylko Czarną Hańczą, Rospudą, Brdą czy Drawą? A może tak ruszyć kajakiem na Białą Przemszę? Niemal setka śmiałków uczyni tak w najbliższy weekend, w ramach Święta Metropolii - Kierunek GZM. Na liście zostało już naprawdę ostatnich kilka miejsc, tak więc kto chciałby dołączyć do wycieczki, ten ma ostatnią szansę.

D. Nowak / UM Dąbrowa Górnicza
Kajaki na Białej Przemszy

„Kajakiem po Białej Przemszy, czyli odkryj Sosnowiec na nowo” – pod taką nazwą w najbliższy weekend odbędą się dwa spływy kajakowe (jeden w sobotę, drugi w niedzielę, 1 i 2 lipca) po tej urokliwej, a jakże często niedocenianej rzece Zagłębia Dąbrowskiego. Niedocenianej, gdyż Biała Przemsza, choć przepływa obrzeżami uprzemysłowionego centrum Metropolii, w niczym nie przypomina kolektora do odprowadzania deszczówki, jedynie dla pozorów nazywanego rzeką. Biała Przemsza w niejednym miejscu wciąż potrafi zaskoczyć swą dzikością i bliskim kontaktem z naturą.

Trzy godziny w kajaku, a potem ciepły posiłek

Trasa, którą będą mieli do pokonania uczestnicy sobotnio-niedzielnych wycieczek nie powinna być jednak wyzwaniem. Pokonanie 11 kilometrów kajakiem powinno im zająć ok. 3 godzin. Zbiórkę przewidziano o godz. 11 w Trójkącie Trzech Cesarzy, czyli miejscu połączenia Białej i Czarnej Przemszy, a do roku 194 styku Prus, Rosji i Austrii.

Stamtąd śmiałkowie zostaną przewiezieni do przystani w Maczkach, gdzie wsiądą do kajaków i płynąc w dół rzeki finalnie zameldują się na mecie przy Trójkącie Trzech Cesarzy.

Po zakończeniu spływu na uczestników czekać będzie ciepły poczęstunek – zalewajka – obiecują organizatorzy imprezy.

Lista uczestników wycieczki jest już niemal pełna – niedzielny spływ ma pełną obsadę, w środę rano były jeszcze dwa wolne miejsca. W czwartek listy mają zostać zamknięte. Ci, którzy już się zgłosili będą musieli potwierdzić uczestnictwo, być może w trakcie tej weryfikacji zwolnią się jakieś wolne miejsca, co da szansę osobom z listy rezerwowej tak więc bądźcie czujni.

Parę rad dla początkujących kajakarzy

Co o samym spływie wiedzieć trzeba? Po pierwsze to, że jest bezpłatny. Po drugie to, że jego uczestnicy będą płynąć kajakami dwuosobowymi (czytaj: w załodze ktoś musi umieć sterować, a druga osoba... powiedzmy, że niekoniecznie).

Trasa nie jest wymagająca, ale trzeba być gotowym na dwie „przenoski”, czyli miejsca gdzie trzeba będzie wynieść kajak z wody i przenieść go, omijając w ten sposób przeszkodę. Dlatego też przed wejściem do kajaka najlepiej założyć sandały lub buty do wody.

Jeśli idzie o garderobę, to wskazane są też krótkie, bądź skrócone spodnie, bo długie nogawki prawie na pewno zostaną zamoczone. Dokumenty, komórkę oraz inne cenne przedmioty najlepiej umieścić w specjalnej saszetce (można takie kupić w sklepach ze sprzętem outdoorowym), bądź co najmniej w podwójnym worku foliowym (można też zostawić je w samochodzie i w ten sposób uniknąć problemu). Przyda się nakrycie głowy (bo w kajaku słońce potrafi nieźle przygrzać) i kurtka przeciwdeszczowa, gdyby przyszło wiosłować wśród „padających żab”. Jeśli ktoś ma wrażliwe dłonie, a w szafie rękawiczki rowerowe, to można je też zabrać – przydają się. No i koniecznie (wedle indywidualnego zapotrzebowania) zapas przekąsek na drogę.

Kajaki Ruda

Może Cię zainteresować:

Szlaki kajakowe województwa śląskiego wiodą przez Małą Panew, Rudę, Liswartę, Odrę i Białą Przemszę

Autor: Michał Wroński

27/07/2022

Racibórz w latach 30

Może Cię zainteresować:

Racibórz na zakręcie historii. Film z 1939 roku, czyli kajakiem po Odrze przez piękne śląskie miasto [WIDEO]

Autor: Tomasz Borówka

27/12/2022

Gliwice ulica Zwycięstwa

Może Cię zainteresować:

„Goście, goście… w Gliwicach”. Od Jana III Sobieskiego i Fryderyka Wilhelma IV po Johna Baildona, czyli spacery z atrakcjami

Autor: Grzegorz Lisiecki

28/06/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Topola Tekla

Gdzie znajduje się Chatka Puchatka? QUIZ na Kierunek GZM

Gliwice ulica Zwycięstwa

„Goście, goście… w Gliwicach”. Śladami króla, cesarza i...

Kierunek gzm gliwice

Kierunek GZM. Zapisujcie się, bo miejsc jest coraz mniej

Ponad 130 powodów do podróży czyli festiwal Kierunek GZM

Upiory, zamki, ikarusy... Ponad 130 wycieczek po Metropolii

Centrum Informacji Turystycznej w Kaletach

Kalety zapraszają na zwiedzanie i kawę

Dworzec PKP w Chebziu - Stacja Biblioteka

Industriada 2022. Chebzie, Muzeum Hutnictwa, Kopalnia Ignacy

Podzamcze

Jura przyciąga fanów wspinaczki, turystyki i historii