Racibórz na zakręcie historii. Film z 1939 roku, czyli kajakiem po Odrze przez piękne śląskie miasto [WIDEO]

To wyjątkowe wideo przedstawia Racibórz u progu II wojny światowej. Powstało w sierpniu 1939 roku. Tuż przed wojennym kataklizmem, który ostatecznie spustoszył to prastare śląskie miasto.

Taśma filmowa, która utrwaliła Racibórz na kilkanaście dni przed wybuchem drugiej wojny światowej, to niezwykle cenny dokument.

Powstał on z tego samego powodu, dla którego powstał przed wiekami - a może i przed z górą tysiącleciem - raciborski gród. Ponieważ Racibórz leży nad Odrą. Pradawna stolica księstwa raciborskiego jest jednym z najstarszych śląskich miast i jednym z pierwszych ośrodków władzy na Górnym Śląsku. Rządzili Raciborzem piastowscy i przemyślidzcy książęta, rządzili królowie Czech i Prus. II wojna światowa katastrofalnie doświadczyła miasto, w 1945 roku przynosząc Raciborzowi większym kataklizm niż najazd mongolski ponad siedem wieków wcześniej (wtedy Racibórz wyszedł obronną ręką). Ale swój rozwój miasto zawdzięcza rzece Odrze. Tak jak i powstanie tego filmowego dokumentu

Latem 1939 roku dwoje niemieckich kajakarzy wybrało się na spływ Odrą do Szczecina. Po drodze mieli oczywiście Racibórz. Ich rzeczna eskapada była nagrywana i w ten sposób stary Racibórz tuż przed wybuchem wojny trafił na filmową taśmę. Poświęcony Raciborzowi fragment filmu jest krótki, ukazując parę szczegółów miasta i zawierając kilka rodzajowych scen. Ale między innymi taki cenny eksponat, jak uliczna tablica informacyjna z planem miasta oraz fotografiami jego zabudowy. A także idącą na przeciwnym niż bohaterka filmu brzegu Odry kościelną procesję, dzięki której można precyzyjnie określić datę powstania tych wyjątkowych ujęć. Kościół na rynku w Raciborzu ma wezwanie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wynika z tego, że ta odpustowa niewątpliwie procesja musiała przechodzić przez Racibórz dokładnie 15 sierpnia 1939.

Dodatkowym walorem filmu jest jego kolor. Kolorowa taśma była w tych czasach droga, więc stosunkowo ekskluzywna.

Warto, by ten krótki dokument obejrzeli nie tylko mieszkańcy i miłośnicy Raciborza (którzy w pewnością rozpoznają na nim niejedno miejsce kręcenia ujęć), ale i wszyscy interesujący się historią Śląska.

Katowice Jurand Jarecki

Może Cię zainteresować:

Katowice na kolorowym filmie z 1974 roku. Pierwsze lata Spodka w Katowic. Jedna z epok miasta "wiecznie niedokończonego"

Autor: Redakcja

14/06/2022

Katowice lata 60 i 70 Jurand Jarecki

Może Cię zainteresować:

Słynny architekt fotografował "kolejną" budowę nowych Katowic. Kolejną, bo Katowice budowano i nie kończono

Autor: Marcin Zasada

23/05/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon