"KATASTROFA Z S11" w Piekarach Śląskich? GDDKiA uspokaja, że będą co najmniej trzy warianty

Wiceprezydent Krzysztof Turzański ostrzega przed katastrofą i paraliżem w związku z budową węzła S11 w Piekarach Śląskich. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad uspokaja. - Koncepcja Programowa będąca kolejnym etapem prac przygotowawczych dla drogi S11 w województwie śląskim będzie uwzględniała szczegółową analizę geometryczną oraz analizę przepustowości węzła Piekary Śląskie w co najmniej trzech wariantach - informuje Marek Prusak, rzecznik GDDKiA w Katowicach.

GDDKiA
S11

Droga ekspresowa S11 to inwestycja, o której dyskutuje się w Polsce od kilkunastu lat. Ma połączyć Górny Śląsk z Pomorzem Zachodnim. Zgodnie z dotychczasowym planem na terenie województwa śląskiego zostanie poprowadzona wariantem II (niebieskim), którego przebieg można zobaczyć na załączonych do tekstu mapach:

Należy jednak pamiętać, że to dopiero opracowanie ogólne, które zostało przygotowane na potrzeby Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego.

- Docelowy wariant przebiegu drogi S11 w województwie śląskim będzie znany z chwilą wydania ostatecznej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska - tłumaczył niedawno Marek Prusak, rzecznik oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach, w odpowiedzi na pytania portalu ŚLĄZAG.
Wiedzmin imie dla chlopca

Może Cię zainteresować:

Czy można syna nazwać Wiedźmin? W Katowicach rodzice chcieli mieć bliźniaczki: Sodomę i Gomorę

Autor: Marcin Zasada

01/06/2023

"KATASTROFA Z S11" w Piekarach Śląskich? GDDKiA uspokaja

W środę, 31 maja, temat S11 wybrzmiał podczas posiedzenia Rady Miasta Piekary Śląskie. Tego samego dnia wiceprezydent Krzysztof Turzański zamieścił na swoim blogu tekst: "KATASTROFA Z S11 - BĘDZIE PARALIŻ PIEKAR ŚLĄSKICH I REGIONU", gdzie odniósł się do protokołu z zebrania Komisji Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych GDDKiA z 31 marca.

- Wybrany został najgorszy wariant budowy S11. Wybrano oczywiście najtańsze i najprostsze rozwiązanie - całkowicie sprzeczne z oczekiwaniami miasta. Wybrany do realizacji wariant jest tym, który stanowczo odrzuciliśmy - napisał Krzysztof Turzański.

Przypomnijmy, że GDDKiA przedstawiła dotąd trzy warianty węzła S11 w rejonie autostrady A4. I i II negatywnie ocenili zarówno samorządowcy z Piekar Śląskich, jak i Bytomia, Radzionkowa oraz Świerklańca. Wskazali, że doprowadzą one do paraliżu dróg lokalnych. Zaakceptowali tylko wariant III.

- Z protokołu przesłanego przez GDDKiA wynika, że do dalszych prac projektowych, uzyskania decyzji środowiskowej, przyjęto przebieg S11 w wariancie II (niebieski) wraz z wariantem I węzła Piekary Śląskie - poinformował Krzysztof Turzański. - Realizacja wariantu I węzła spowoduje, że obecny ruch tranzytowy i lokalny, prowadzony poprzez DK88 i DK94, dalej Al. Jana Nowaka Jeziorańskiego (w Bytomiu) i ul. Podmiejską oraz Karola Miarki (w Piekarach Śląskich) zostanie wprowadzony bezpośrednio na ul. Bytomską w Piekarach Śląskich, do centrum miasta - wyjaśnił.

Rzeczywiście w protokole czytamy, że rekomendowany we wniosku o decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach będzie wariant I węzła. Jak dowiadujemy się jednak z pisma GDDKiA, które trafiło do Urzędu Miejskiego w Bytomiu 20 kwietnia, a także odpowiedzi na pytania redakcji ŚLĄZAG z 18 maja, sprawa wcale nie jest zamknięta.

- Zakłada się, iż Koncepcja Programowa będąca kolejnym etapem prac przygotowawczych dla drogi S11 w województwie śląskim będzie uwzględniała szczegółową analizę geometryczną oraz analizę przepustowości węzła Piekary Śląskie w co najmniej trzech wariantach, zapewniających jak najlepszą przepustowość samego węzła jak i przyległego układu komunikacyjnego - napisał Marek Prusak z GDDKiA.

Rzecznik GDDKiA podtrzymuje i uspokaja, że aktualna jest decyzja, aby przeprowadzić dodatkowe analizy i przygotować co najmniej trzy warianty rozwiązań dla węzła S11 w Piekarach Śląskich. Została podjęta na zebraniu Komisji Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych, z którego pochodzi protokół, który skomentował Krzysztof Turzański.

Dziecko (lata 30.)

Może Cię zainteresować:

Dzieciństwo wypełnione beztroską zabawą to młody wynalazek. Praca dzieci pomagała utrzymać robotniczą rodzinę

Autor: Dariusz Zalega

01/06/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon