Katowiccy uczniowie wzięli udział w Wielkiej Lekcji o Klimacie. Były gry, eksperymenty i memy

Wielka Lekcja o Klimacie przebojem wdarła się do polskich szkół! 13 czerwca ponad 1000 uczniów wzięło udział w bezpłatnej lekcji online z EkoEksperymentarium i Panem Belfrem. Wśród nich byli uczniowie z katowickich szkół.

Łódź, Białystok, Warszawa, Katowice… w ponad 50 szkołach nauczyciele odpalili tablice multimedialne i wspólnie ze swoimi uczniami wzięli udział w nietypowej lekcji. Uczestnicy rozmawiali o śladzie węglowym i wymieniali się sposobami na to, jak każdy z nas może zmniejszać emisje szkodliwych gazów do atmosfery. Były gry, eksperymenty i memy, a wszystko po to, by zainteresować młodzież tematem ekologii.

- W szkole są tematy ważne i ważniejsze, ale jedno jest pewne - temat klimatu i jego ochrony dotyczy każdego. Dlatego Wielka Lekcja o Klimacie, którą zorganizowaliśmy we współpracy z ekipą Ekoeksperymentarium.pl jest świetną okazją do tego, żeby spędzić czas z praktyczną stroną wiedzy. Przy okazji budujemy świadomość młodych ludzi, że już nawet małe codzienne decyzje mają siłę zmienić świat na lepszy. Zawsze prościej jest zapobiegać problemom dzięki dobrej edukacji i właśnie ten cel przyświecał nam przy naszym wspólnym działaniu. - mówi Dawid Łasiński, czyli Pan Belfer - nauczyciel z Internetów.

Podczas Wielkiej Lekcji o Klimacie uczniowie dowiedzieli się m.in.: czym jest efekt cieplarniany i policzyli na specjalnym kalkulatorze ile gazów cieplarnianych emitują korzystając ze swoich smartfonów. Źródłem wiedzy podczas lekcji było EkoEksperymentarium - kompleksowy program, z którego korzystają tysiące nauczycieli w całej Polsce.

- EkoEksperymentarium to bezpłatne portale dla dzieci i młodzieży. Na tym dla najmłodszych znajdują się zabawne gry, w których wspólnie wyłapujemy wampiry energetyczne czy rozwiązujemy łamigłówki, ucząc się dbać o klimat. Z kolei portal dla młodzieży to scrollowane nowoczesne strony, na których razem z ekspertami od edukacji i ekologii, jak Bogusia Mikołajczyk czy Przemek Poszwa, pokazujemy, że klimat to nasza wspólna sprawa. Tłumaczymy czym jest ślad węglowy i jak sami możemy zmniejszać jego emisję, jak dbać o zasoby wodne czy oszczędzać energię i ciepło. Szykujemy dla Was kolejne lekcje m.in.: o świadomym korzystaniu z internetu czy języku i środowisku. - mówi Rafał Kupiński, opiekun projektu Ekoeksperymentarium.

Pomysłodawcy Wielkiej Lekcji o Klimacie zapowiadają, że to pierwsza taka inicjatywa, ale nie ostatnia.

Tak duża frekwencja pokazuje nam, że to co robimy ma sens. Zdajemy sobie sprawę, że w szkołach ponadpodstawowych program nauczania jest bardzo rozbudowany, przygotowania do egzaminów zajmują wiele czasu, a miejsca na tematy dotyczące klimatu i ochrony środowiska jest niewiele. Dlatego tak bardzo cieszy fakt, że mimo wszystko spotkaliśmy się wszyscy razem i mogliśmy zainspirować młodych ludzi do dbania o planetę. Duże zainteresowanie i pozytywne głosy, które do nas spływają po lekcji on-line sprawiają, że Wielka Lekcja o Klimacie z pewnością nie będzie jednorazowym spotkaniem. - podkreśla Joanna Studzińska, współautorka EkoEksperymentarium.

Z portali zarówno dla dzieci jak i młodzieży można korzystać bezpłatnie - wystarczy wpisać w wyszukiwarkę ekoeksperymentarium.pl.

Osiedle Nikiszowiec, Katowice

Może Cię zainteresować:

Prof. Drobniak: W transformacji Śląska nie chodzi o górników, a szanse cywilizacyjne dla kolejnych pokoleń

Autor: Michał Wroński

16/06/2023

Katowice Europejskim Miastem Nauki 2024 Prof Pietrzykowski Uwaga świata naukowego skupi się na mieście

Może Cię zainteresować:

Katowice Europejskim Miastem Nauki 2024. Prof. Pietrzykowski: Trzeba dobrze wykorzystać ten rok

Autor: Redakcja

14/06/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Czako górnicze

Pieniądze to nie wszystko. Młodzi Ślązacy nie chcą na grubę

Łazik marsjanski Phoenix III

Łazik marsjański ze Śląska pojedzie zdobywać Turcję

Katowice spodek mck ktw

Bojarun: Nauka może być kolejnym kołem zamachowym

Zanieczyszczenie pixabay

Na UE powstaje Centrum Ekonomii Zmian Klimatu

Indeks wyższej uczelni

Będą losowe kontrole studenckich prac? Winny ChatGPT

Prof tomasz pietrzykowski miasto nauki katowice

"Cieszę się, że centrum nauki w Katowicach nie powstało"

Katowice

Historyczny tytuł dla Katowic, a mieszkańcy o tym nie wiedzą