Katowiccy uczniowie wzięli udział w Wielkiej Lekcji o Klimacie. Były gry, eksperymenty i memy

Wielka Lekcja o Klimacie przebojem wdarła się do polskich szkół! 13 czerwca ponad 1000 uczniów wzięło udział w bezpłatnej lekcji online z EkoEksperymentarium i Panem Belfrem. Wśród nich byli uczniowie z katowickich szkół.

Łódź, Białystok, Warszawa, Katowice… w ponad 50 szkołach nauczyciele odpalili tablice multimedialne i wspólnie ze swoimi uczniami wzięli udział w nietypowej lekcji. Uczestnicy rozmawiali o śladzie węglowym i wymieniali się sposobami na to, jak każdy z nas może zmniejszać emisje szkodliwych gazów do atmosfery. Były gry, eksperymenty i memy, a wszystko po to, by zainteresować młodzież tematem ekologii.

- W szkole są tematy ważne i ważniejsze, ale jedno jest pewne - temat klimatu i jego ochrony dotyczy każdego. Dlatego Wielka Lekcja o Klimacie, którą zorganizowaliśmy we współpracy z ekipą Ekoeksperymentarium.pl jest świetną okazją do tego, żeby spędzić czas z praktyczną stroną wiedzy. Przy okazji budujemy świadomość młodych ludzi, że już nawet małe codzienne decyzje mają siłę zmienić świat na lepszy. Zawsze prościej jest zapobiegać problemom dzięki dobrej edukacji i właśnie ten cel przyświecał nam przy naszym wspólnym działaniu. - mówi Dawid Łasiński, czyli Pan Belfer - nauczyciel z Internetów.

Podczas Wielkiej Lekcji o Klimacie uczniowie dowiedzieli się m.in.: czym jest efekt cieplarniany i policzyli na specjalnym kalkulatorze ile gazów cieplarnianych emitują korzystając ze swoich smartfonów. Źródłem wiedzy podczas lekcji było EkoEksperymentarium - kompleksowy program, z którego korzystają tysiące nauczycieli w całej Polsce.

- EkoEksperymentarium to bezpłatne portale dla dzieci i młodzieży. Na tym dla najmłodszych znajdują się zabawne gry, w których wspólnie wyłapujemy wampiry energetyczne czy rozwiązujemy łamigłówki, ucząc się dbać o klimat. Z kolei portal dla młodzieży to scrollowane nowoczesne strony, na których razem z ekspertami od edukacji i ekologii, jak Bogusia Mikołajczyk czy Przemek Poszwa, pokazujemy, że klimat to nasza wspólna sprawa. Tłumaczymy czym jest ślad węglowy i jak sami możemy zmniejszać jego emisję, jak dbać o zasoby wodne czy oszczędzać energię i ciepło. Szykujemy dla Was kolejne lekcje m.in.: o świadomym korzystaniu z internetu czy języku i środowisku. - mówi Rafał Kupiński, opiekun projektu Ekoeksperymentarium.

Pomysłodawcy Wielkiej Lekcji o Klimacie zapowiadają, że to pierwsza taka inicjatywa, ale nie ostatnia.

Tak duża frekwencja pokazuje nam, że to co robimy ma sens. Zdajemy sobie sprawę, że w szkołach ponadpodstawowych program nauczania jest bardzo rozbudowany, przygotowania do egzaminów zajmują wiele czasu, a miejsca na tematy dotyczące klimatu i ochrony środowiska jest niewiele. Dlatego tak bardzo cieszy fakt, że mimo wszystko spotkaliśmy się wszyscy razem i mogliśmy zainspirować młodych ludzi do dbania o planetę. Duże zainteresowanie i pozytywne głosy, które do nas spływają po lekcji on-line sprawiają, że Wielka Lekcja o Klimacie z pewnością nie będzie jednorazowym spotkaniem. - podkreśla Joanna Studzińska, współautorka EkoEksperymentarium.

Z portali zarówno dla dzieci jak i młodzieży można korzystać bezpłatnie - wystarczy wpisać w wyszukiwarkę ekoeksperymentarium.pl.

Osiedle Nikiszowiec, Katowice

Może Cię zainteresować:

Prof. Drobniak: W transformacji Śląska nie chodzi o górników, a szanse cywilizacyjne dla kolejnych pokoleń

Autor: Michał Wroński

16/06/2023

Katowice Europejskim Miastem Nauki 2024 Prof Pietrzykowski Uwaga świata naukowego skupi się na mieście

Może Cię zainteresować:

Katowice Europejskim Miastem Nauki 2024. Prof. Pietrzykowski: Trzeba dobrze wykorzystać ten rok

Autor: Redakcja

14/06/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon