Katowice Airport: 106 kierunków, 86 lotnisk, 30 państw w rozkładzie „Lato 2024”. To będzie rekordowy sezon w Pyrzowicach

W niedzielę, 31 marca, na lotnisku w Pyrzowicach zacznie obowiązywać rozkład lotów „Lato 2024”. Pasażerowie będą mogli – w ramach połączeń regularnych i czarterowych – wybierać spośród 106 tras. Jest pięć nowości.

Fot. Piotr Adamczyk/ KTW PR
Od 31 marca obowiązywać będzie rozkład Lato 2024 w Katowice Airport

Jak zapowiadają przedstawiciele linii lotniczych i touroperatorów, w sezonie „Lato 2024” w katowickiej siatce połączeń znajdzie się 106 kierunków na 86 lotnisk w 30 państwach. Wśród tras obsługiwanych w sezonie letnim znajduje się też pięć nowości. Linia lotnicza Ryanair już w kwietniu uruchomi bowiem loty rozkładowe łączące Katowice Airport z chorwackim Zadarem (pierwszy lot 17 kwietnia), Alicante w Hiszpanii (16 kwietnia), Maltą (15 kwietnia) oraz włoskimi – Bari (16 kwietnia) i Rzymem-Fiumicino (15 kwietnia).

Siatka połączeń regularnych: Włochy, Hiszpania i...

Wizz Air, Ryanair, Polskie Linie Lotnicze „LOT” oraz Air Dolomiti – przypomnijmy: to przewoźnik, który obsługuje rejsy dla niemieckiej Lufthansy, zaoferują podróżnym 48 kierunków do 42 lotnisk w 21 państwach. Najwięcej tras – jedenaście – dostępnych będzie do Włoch. Wizz Air obsłuży trzy trasy (Katania, Neapol, Rzym-Fiumicino), zaś Ryanair osiem (Alghero, Bari, Forli, Katania, Mediolan-Bergamo, Rzym-Fiumicino, Trapani, Wenecja-Treviso). (Interesujesz się Śląskiem? Zapisz się i bądź na bieżąco: https://www.slazag.pl/newsletter).

Do Hiszpanii z kolei polecieć będzie można na sześciu trasach. Wizz Air obsłuży pięć z nich (Alicante, Barcelona, Malaga, Palma De Mallorca, Teneryfa), a Ryanair jeden (Alicante). Wielka Brytania? Cztery kierunki. Wizz Air i Ryanair obsłużą po dwie trasy – węgierski przewoźnik poleci do Liverpoolu i Londynu-Luton, natomiast irlandzki – do Londynu-Stansted oraz Manchesteru. Trzy kierunki umożliwią natomiast podróż do Chorwacji – Wizz Air poleci do Splitu, a Ryanair do Puli oraz Zadaru.

Do Grecji będzie można polecieć na trzech trasach. Wizz Air obsłuży dwa (Ateny, Korfu), Ryanair jedno (Ateny). Podobna sytuacja jest w przypadka Niemiec: Wizz Air oraz Ryanair będą realizować loty do Dortmundu, a Air Dolomiti wraz z Lufthansą będą wykonywać rejsy na trasie między katowickim lotniskiem a Frankfurtem. Dwa kierunki będą dostępne do Bułgarii (Burgas – Wizz Air, Warna – Ryanair), na Cypr (Larnaka – Wizz Air, Pafos – Ryanair) oraz na Maltę (Wizz Air i Ryanair).

Linie lotnicze zaoferują również pojedyncze rejsy do Albanii (Tirana, Wizz Air), Czarnogóry (Podgorica, Wizz Air), Danii (Kopenhaga, Wizz Air), Gruzji (Kutaisi, Wizz Air), Holandii (Eindhoven, Wizz Air), Irlandii (Dublin, Ryanair), Islandii (Reykjavik, Wizz Air), Izraela (Tel Aviv, Wizz Air), Norwegii (Oslo-Gardermoen, Ryanair), Portugalii (Madera, Wizz Air) oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich (Abu Zabi, Wizz Air).

Dodajmy, że latem dostępne będzie również jedno połączenie krajowe – Polskie Linie Lotnicze „LOT” obsłużą loty z Katowice Airport do Warszawy.

Siatka połączeń czarterowych: Grecja najpopularniejsza

Zgodnie z zapowiedziami touroperatorów, podczas sezonu „Lato 2024” pasażerowie będą mogli wybierać spośród 58 kierunków do 19 państw. Najwięcej połączeń, bo aż 15, dostępnych będzie do Grecji. To Ateny, Chania, Heraklion, Kalamata, Kavala, Kefalonia, Korfu, Kos, Mytilene, Patras, Preveza, Rodos, Saloniki, Samos i Zakynthos. Hiszpania? 11 tras. Do Barcelony, Fuerteventury, Girony, na Gran Canarię, Ibizę, Lanzarote, La Palmę, Malagę, Minorkę, Palma De Mallorca i Teneryfę. Hurghada, Marsa Alam, Sharm El Sheikh, Taba to cztery kierunki do Egiptu, Antalya, Bodrum, Dalaman, Izmir – do Turcji, Katania, Lamezia Terme, Olbia, Palermo – do Włoch.

Trzy trasy będą dostępne do Tunezji (Enfidha, Djerba, Monastyr), dwie do Bułgarii (Burgas, Warna), na Cypr (Larnaka, Pafos), do Czarnogóry (Podgorica, Tivat), a także do Portugalii (Faro, Madera). Są i pojedyncze kierunki: Tirana (Albania), Dubrownik (Chorwacja), Ohryda (Macedonia), Agadir (Maroko), Mombasa (Kenia), Salalah (Oman), Zanzibar (Tanzania), Boa Vista (Wyspy Zielonego Przylądka) i Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie).

Będą kolejne rekordy w Pyrzowicach

Dla Katowice Airport sezon letni zawsze przynosi wzmożony ruch – pasażerowie wybierają Pyrzowice lecąc na wakacje. W zeszłym roku kilkakrotnie pobite zostały dotychczasowe dobowe rekordy lotniska w liczbie obsłużonych pasażerów, a także miesięczne. Ten rok i sezon letni mają być jeszcze lepsze.

– Z naszych prognoz wynika, że w trakcie obowiązywania rozkładu Lato 2024 z siatki połączeń Katowice Airport skorzysta rekordowa liczba pasażerów. Od początku kwietnia do końca października spodziewamy się obsłużyć ponad 4,5 mln podróżnych, a przez cały 2024 rok powyżej 6 mln osób. W szczycie sezonu letniego, to jest w lipcu i w sierpniu, możemy przekroczyć liczbę 800 tys. odprawionych pasażerów miesięcznie – mówi Artur Tomasik, prezes zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, spółki zarządzającej lotniskiem w Pyrzowicach.
Luty statystyki Pyrzowic

Może Cię zainteresować:

Tak, znowu. Rekord w Pyrzowicach. A w tym roku w Katowice Airport obsłużonych ma zostać 6 milionów pasażerów

Autor: Grzegorz Lisiecki

11/03/2024

Lotnisko w Pyrzowicach

Może Cię zainteresować:

Dodatkowy samolot, 5 nowych tras, ponad 800 miejsc pracy. Ryanair inwestuje w Pyrzowicach

Autor: Grzegorz Lisiecki

05/03/2024

Artur Tomasik

Może Cię zainteresować:

Półtora miliarda złotych na inwestycje w Pyrzowicach. Artur Tomasik, prezes GTL: „Sądzę, że uda nam się stworzyć dobrze zaprojektowany, funkcjonalny port”

Autor: Grzegorz Lisiecki

09/02/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon