Katowice Airport w Pyrzowicach wyznaczył nowy terminal do obsługi czarterów. Na "D" przylatują samoloty z krajów strefy Schengen

Lotnisko Katowice Airport w Pyrzowicach przed najgorętszym okresem czarterowym (szacuje się, że w lipcu i sierpniu lotnisko obsłuży po 800 tys. pasażerów) uruchomiło nowy, nieduży terminal. Oznaczony literą "D" przyjmuje samoloty czarterowe lecące z krajów strefy Schengen. Więc jeśli przylatujesz z wakacji w Hiszpanii, Grecji czy Chorwacji, jest duże prawdopodobieństwo, że trafisz do terminalu "D".

Katowice Airport chwali się zwiększeniem przepustowości infrastruktury do obsługi ruchu pasażerskiego. Jest po co zwiększać, bo lotnisko w Pyrzowicach każdego miesiąca w tym roku bije rekordy w liczbie pasażerów. Na przykład w maju na lotnisku w Pyrzowicach obsłużono 583 111 podróżnych. To wynik lepszy aż o 111 667 pasażerów (wzrost o 23,7 proc.!) niż w maju 2023 roku. Zarządca lotniska szacuje, że w 2024 r. lotnisko będzie miało na koncie ponad 6 mln pasażerów.

Budynek cargo zaadaptowany na terminal pasażerski

W poniedziałek 17 czerwca 2024 r. pierwsi pasażerowie skorzystali z terminalu D KTW, który – podobnie jak terminal C – pełni funkcję przylotową. W obiekcie obsługiwane są niektóre rejsy czarterowe, które przylatują do KTW z krajów strefy Schengen (dziś ta strefa liczy 29 państw, w 2024 r. dołączyły do niej Rumunia i Bułgaria - oprócz drogowych przejść granicznych). Terminal został uruchomiony w dawnym budynku cargo.

Ogólna powierzchnia terminalu D wynosi 1 805 m kw. Wyposażono go w pojedynczy taśmociąg do wydawania bagaży o długości 100 m z dwiema nitkami rozładunku, co umożliwia obsługę do dwóch rejsów jednocześnie.

Terminal D na mapie lotniska
Terminal D na mapie lotniska

Wkrótce parking na ponad 700 aut oraz budowa głównego terminalu pasażerskiego

To nie ostatnia nowa inwestycja na lotnisku. Trwa budowa dużego parkingu (ma być otwarty jeszcze w czerwcu), a w planach na najbliższe lata jest budowa głównego terminalu pasażerskiego o powierzchni 50 tys. m kw. W obiekcie obsługiwany będzie ruch odlotowy i przylotowy, terminal wyposażony będzie w rękawy i połączony tunelem ze stacją kolejową "Pyrzowice Lotnisko". Terminal główny to największa inwestycja w ramach programu rozbudowy infrastruktury KTW na lata 2024-2028.

Zarządcy lotniska Katowice Airport proszą pasażerów przylatujących do KTW i korzystających z transferów busem na parking lotniskowy P2 oraz na parkingi zewnętrzne, żeby dzwoniąc po transfer wskazali, pod którym terminalem będą na niego oczekiwali.

Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter

To był rekordowy maj w Katowice Airport

Może Cię zainteresować:

Pyrzowice: to był najlepszy maj w historii lotniska. A to nie koniec. „Przewidujemy, że sezon czarterowy będzie stał pod znakiem licznych rekordów”

Autor: Grzegorz Lisiecki

12/06/2024

Ruiny pałacu w Sławikowie

Może Cię zainteresować:

Zapomniany pałac w Sławikowie koło Raciborza czeka na swojego wybawcę. Zobaczcie, jak wygląda

Autor: Arkadiusz Szymczak

15/06/2024

Comfort Jet mat pras 9

Może Cię zainteresować:

Wielki debiut na czeskich torach. Z Bohumina do Pragi ruszyły ComfortJety, najnowocześniejsze czeskie pociągi

Autor: Michał Wroński

15/06/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon