Pyrzowice: nowy parking jest już niemal gotowy, wkrótce uruchomiona zostanie dodatkowa hala przylotów. Zaczyna się budowa hangaru dla business jetów

W Pyrzowicach sporo się dzieje. Jeszcze w czerwcu przy Katowice Airport otwarty zostanie nowy parking na 757 miejsc. Wkrótce – w związku z prognozowanym rekordowym ruchem w lipcu i sierpniu – uruchomiona zostanie dodatkowa hala przylotów, zaczyna się także budowa hangaru dla General Aviation Services. A to nie wszystko.

Nowy parking terenowy przy lotnisku w Pyrzowicach będzie mógł pomieścić 757 samochodów. Znajduje się przy rondzie, wybudowanym w ramach bezkolizyjnego skrzyżowania drogi wojewódzkiej 913 z linią kolejową nr 182. W niedalekiej przyszłości nowy parking będzie jeszcze rozbudowywany właśnie w kierunku ronda. Parking zostanie w całości oświetlony, będzie tu działał monitoring i nowoczesny system parkingowy. Dodajmy, że lotnisko zapewni bezpłatny dowóz z parkingu do terminali pasażerskich – będą tu kursowały busy z napędem elektrycznym. Inwestycja, która powinna zakończyć się jeszcze w tym miesiącu, kosztowała 15 milionów złotych.

Budowa węzła przeładunkowego ruszy w wakacje?

Przypomnijmy, że nowy parking to część dużego programu inwestycyjnego Katowice Airport na lata 2024-2028. Jego głównym elementem będzie budowa głównego terminalu pasażerskiego, który zostanie połączony tunelem ze stacją kolejową. Znacznie zwiększy się liczba miejsc parkingowych, ponieważ nie tylko rozbudowane będą parkingi terenowe, ale powstanie także parking wielopoziomowy.

Najprawdopodobniej w lipcu podpisana zostanie umowa na budowę węzła multimodalnego, w wakacje powinny się również rozpocząć już roboty budowlane. Węzeł umożliwi przeładunek towarów, w tym także lotniczego paliwa, pozwalając na tankowanie wszystkich samolotów operujących z katowickiego lotniska. Infrastruktura będzie przystosowana także do obsługi paliw alternatywnych. Co istotne, węzeł będzie miał podwójne zastosowanie: cywilno-wojskowe, co ma znaczenie przy zabezpieczeniu dostaw i zachowania ciągłości działań militarnych operacji.

Nowa hala przylotów, nowe hangary, nowe zaplecze

W związku ze spodziewanym, rekordowym ruchem – w lipcu i sierpniu Katowice Airport powinien obsłużyć po około 800 tysięcy podróżnych! – na lotnisku uruchomiona zostanie dodatkowa hala przylotów, czyli tzw. terminal D, która będzie obsługiwać ruch czarterowy w Strefie Schengen. Dodatkowy „terminal” funkcjonować będzie w dawnym budynku cargo.

Trwa projektowanie nowego, czwartego hangaru – korzystać będzie z niego Wizz Air, którego budowa powinna się rozpocząć pod koniec 2024 lub na początku 2025 roku. Inwestycja powinna się zakończyć po 12 miesiącach. Zaczyna się natomiast budowa hangaru dla General Aviation Services, firmy zajmującej się wynajmem odrzutowców, samolotów turbośmigłowych czy helikopterów. Hangar będzie przeznaczony dla business jetów

Również w tym roku ma rozpocząć się budowa nowego zaplecza dla działów transportu i eksploatacji, która zostanie zlokalizowana w południowo-wschodniej części lotniska.

Terminal główny

Może Cię zainteresować:

Lotnisko w Pyrzowicach: 1,5 miliarda złotych na inwestycje w latach 2024-28. Najważniejsza z nich to nowy terminal za 950 milionów złotych

Autor: Grzegorz Lisiecki

05/02/2024

Artur Tomasik

Może Cię zainteresować:

Półtora miliarda złotych na inwestycje w Pyrzowicach. Artur Tomasik, prezes GTL: „Sądzę, że uda nam się stworzyć dobrze zaprojektowany, funkcjonalny port”

Autor: Grzegorz Lisiecki

09/02/2024

W Pyrzowicach powstanie czwarty hangar do obsługi technicznej samolotów

Może Cię zainteresować:

Na lotnisku w Pyrzowicach powstanie czwarty hangar do obsługi technicznej samolotów. To kolejny tego typu obiekt, z którego korzystać będzie Wizz Air

Autor: Grzegorz Lisiecki

21/05/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon