Katowice: miejskie służby zdemontowały „tabliczkę wojewody” na dawnym placu Szewczyka. I przekazały ją Śląskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu

W piątek, 5 maja, tabliczka zawieszona na dawnym placu Szewczyka w Katowicach, informująca, że patronami placu są Maria i Lech Kaczyńscy została zdemontowana. Zgodnie zapowiedziami sprzed dwóch tygodni zdjęły ją miejskie służby.

Fot. FB/ Łukasz Borkowski
Tabliczka wojewody

Przypomnijmy, że nową tablicę służby wojewody – miasto nie chciało tego zrobić – zamontowały w kwietniu. Kilka dni później władze Katowic poinformowały, że oczekują od służb wojewody śląskiego, aby czasie dwóch tygodni poprawiły tabliczkę zawieszoną na dawnym placu Szewczyka. – Myślę, że służby wojewody wykażą się odpowiednią wrażliwością estetyczną licującą z wielkością osób, które w ten sposób chce upamiętnić – mówił jeszcze w kwietniu Bogumił Sobula, wiceprezydent Katowic, niejako „mobilizując” wojewodę śląskiego do wymiany tabliczki na placu przed dworcem PKP.

Wiceprezydent Katowic przekonywał na antenie Radia Piekary, że wojewoda skorzystał ze swych uprawnień w sposób, który „od strony graficznej nie jest akceptowalny”. Nową tabliczkę nazwał „erzacem” tego, co miasto wypracowało wraz z Akademią Sztuk Pięknych i co od kilkunastu miesięcy montowane jest już na miejskich ulicach, w ramach wprowadzania Systemu Informacji Miejskiej. – Dlatego dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów zwrócił się do wojewody o to, by w ciągu dwóch tygodni dostosował tą tablicę do obowiązujących w mieście wymogów – dodawał wówczas Sobula, oczekując, że służby techniczne wojewody skontaktują się ze służbami technicznymi prezydenta miasta.

W piątek minęły dwa tygodnie od czasu, gdy miasto zwróciło się do wojewody. W związku z tym, że w sprawie tabliczki nic się nie zmieniło, została ona zdemontowana przez miejskie służby. – Drogowcy zanieśli tabliczkę do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Przekazali też urzędnikom wojewody namiary na firmę, która przygotowała System Identyfikacji Miejskiej – powiedziała „Gazecie Wyborczej” Sandra Hajduk, rzeczniczka katowickiego Urzędu Miasta.

Dekomunizacja „bez konsultacji”

Przypomnijmy, że decyzję o dekomunizacji pl. Wilhelma Szewczyka w ścisłym centrum Katowic wojewoda Jarosław Wieczorek podjął 13 grudnia 2017 roku. Urząd Miasta nie zgodził się na zmianę nazwy pl. Wilhelma Szewczyka, ponieważ – jak argumentowano – nie przeprowadzono w tej sprawie konsultacji z mieszkańcami. Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, który stanął po stronie miasta i uznał, że pisarz nie jest symbolem komunizmu. Wojewoda odwołał się jednak do Naczelnego Sądu Administracyjnego i wygrał. Później wielokrotnie zwracał się w oficjalnych pismach do magistratu, nakazując wymianę tabliczek. W 2020 roku powołał nawet specjalną egzekutorkę i zagroził, że tabliczki wymieni na własną rękę, a kosztami obciąży Urząd Miasta Katowice, ale nikt nie reagował. Tabliczek nie wymieniono nawet w ramach wprowadzania nowego Systemu Informacji Miejskiej.

19 kwietnia 2023 roku na pl. Wilhelma Szewczyka służby wojewody zamontowały nową tablicę, informującą, że patronami placu są Maria i Lech Kaczyńscy.

Pomnik gen J. Ziętka Katowice

Może Cię zainteresować:

Dekomunizacyjny bilans wojewody: nie ma Szewczyka, ostał się Ziętek. Ulice dostali... owoc śliwka i ssak gacek

Autor: Michał Wroński

01/05/2023

Katowice Plac im. Marii i Lecha Kaczyńskich

Może Cię zainteresować:

Katowice dały wojewodzie 2 tygodnie w sprawie tabliczki na Szewczyka. "Mamy prawo ją usunąć"

Autor: Michał Wroński

21/04/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon