Katowice muzą hiszpańskiej legendy muzyki industrialnej. Grupa nagrała nawet utwór o... katowickim dworcu

Gotowi na sygnał z kosmosu? No więc, jest taka hiszpańska grupa - Esplendor Geometrico, uważana za legendę muzyki industrialnej. Nie znacie, nie szkodzi, bo tu nawet nie całkiem chodzi o muzykę. Ci Hiszpanie po prostu poczuli coś do Katowic. To - można by powiedzieć - coś poważnego: Katowice zdobią okładki ich płyt i o Katowicach powstają piosenki. Poznajecie krajobraz ze zdjęcia, prawda?

Muzyka to taka wyjątkowa sztuka, że niestraszne jej granice państw, kultur i języków. Pisaliśmy niedawno o Davidzie Bowiem, który "pożyczył" sobie piosenkę Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, wyśpiewał jak swoją i jeszcze nazwał ją "Warszawa". Bo dźwięki napisane przez Hadynę skojarzyły mu się z pragnieniem wolności, a Warszawa z całą swoją tragiczną powojenną historią była - w oczach Bowiego - symbolem tego pragnienia. A z czym w latach 80. kojarzyły się Katowice?

No, wiadomo: miasto, masa, maszyna. I, przekładając to na język muzyki, Katowice, jak i cały górniczo-hutniczy Górny Śląsk może czuć się ojcem (lub co najmniej wujkiem) najróżniejszych gatunków zainspirowanych przemysłem, dźwiękami fabryk i ich urządzeń. Bez zbędnych muzykologicznych wywodów: Depeche Mode tak kombinowali, wcześniej Kraftwerk i cała niemiecka scena, potem np. Nine Inch Nails, Laibach czy Ministry, a jeśli w tym tygodniu byliście na Rammsteinie w Chorzowie, to dobrze wiecie, o co chodzi.

Esplendor Geometrico - dziś duet.
Esplendor Geometrico - dziś duet.

W Hiszpanii pod koniec lat 70. swoją muzykę zaczęli tworzyć panowie Arturo Lanz (student medycyny), Gabriel Riaza (urzędnik więzienny) i Juan Carlos Sastre, grafik z zawodu i upodobania. Zaczynali od synthpopu (jak Depeche Mode, co nie?), ale we wrześniu 1980 roku założyli nowy zespół, który nazwali Esplendor Geometrico. Z cytatu z zapisków włoskiego futurysty, Filippo Tomasso Marinettiego zatytułowanych "El Esplendor Geométrico de la Mecánica del Mundo"(Geometryczny Splendor Mechaniki Świata). Grupa istnieje do dziś, niespełna 2 lata temu była jedną z gwiazd XXI Wrocław Industrial Festivalu.

Okładka płyty "Kosmos Kino" grupy Esplendor Geometrico.
Okładka płyty "Kosmos Kino" grupy Esplendor Geometrico.

Teraz spójrzcie na tę okładkę. To jedna z trzech płyt grupy Esplendor Geometrico dedykowanych (można tak powiedzieć) Katowicom. Album nazywa się "Kosmos Kino", na zdjęciu kino Kosmos w Katowicach jeszcze przed przebudową, a lista utworów zawiera takie pozycje, jak: "Estacion Katowice" (tak, chodzi o dworzec PKP), czteroczęściowa kompozycja "Trybuna Robotnicza" czy "Signos De Energía" (znaki energii) oraz "Mecánica Lumínica" (lekka mechanika). Pełen industrial w teorii i praktyce. Można też posłuchać:

"Kosmos Kino" wydano w 1987 roku. Według jednego z internetowych źródeł, zafascynowani kulturą przemysłową Lanz i Riaza mieli nieco wcześniej zjawić się w Katowicach i stąd wzięła się cała historia. Ale, co najciekawsze, wcale nie skończyła się ona na jednym albumie. PRL-owskie katowickie pejzaże zdobiły okładki płyt Esplendor Geometrico jeszcze dwukrotnie. Dodajmy też, że w lepszych wersjach można podziwiać je na współczesnych reedycjach. To Aleja Korfantego z widokiem na budowany Spodek, tramwaj z tzw. "niebieskimi blokami" czy kawałek Rynku z Domem Prasy.

I jeszcze jeden śląski obrazek, tym razem w pełni industrialny. To okładka płyty "Mekano-Turbo" z 1988 roku. Co to za kopalnia, co to za maszynownia? Odpowiedź (i inne katowickie okładki hiszpańskiego zespołu) w galerii powyżej.

Okładka płyty "Mekano-Turbo" Espendlor Geometrico.
Okładka płyty "Mekano-Turbo" Espendlor Geometrico.
David bowie zespol slask

Może Cię zainteresować:

„Śląsk” śpiewa „Heloo”, David Bowie słyszy w tym wolność... i ma rację. Niezwykła geneza legendarnego utworu

Autor: Marcin Zasada

02/07/2023

Rational youth

Może Cię zainteresować:

"Soboty na Śląsku" w zapomnianym nowofalowym hicie z lat 80. Kanadyjczycy pomylili Katowice z... Gdańskiem

Autor: Marcin Zasada

10/07/2023

Metallica w drodze do Katowic w 1987 roku

Może Cię zainteresować:

"Hetfield! Przyszedł Hetfield!". 36 lat temu w Katowicach lider Metalliki pił do rana wódkę z fanami

Autor: Marcin Zasada

13/04/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Off Festiwal, edycja 2019

5 koncertów na Off Festivalu, na które czekamy

CARBON Silesia Festival

Kulturalny ŚLĄZAG poleca na weekend 10-12 czerwca 2022

Kultura w Taharze 2022

Kultura w Taharze 2023. Sprawdźcie program festiwalu

Muzeum miejskie tychy noc

Tyska Noc Muzeów: czułowskie wojenne wspomnienia

Tarnowskie góry koncert 2023

PrzedSpalnia, czyli spotkanie z muzyką ambientową

Tarnowskie Góry noc muzeów

Noc Muzeów 2022 w Tarnowskich Górach. Zobacz plan imprezy

Park w Świerklańcu 2022

Majówka w Świerklańcu? Zobacz, co będzie się tam działo