Wszystko, co powinieneś wiedzieć o nowych zasadach parkowania w Katowicach. Nawet 8,40 za godzinę

W śródmieściu Katowic zaczynają obowiązywać nowe zasady parkowania. Kierowcy zapłacą nawet 8,40 zł za godzinę postoju. Mieszkańcy mogą wykupić abonament, ale obowiązuje zasada – jeden samochód na jedną osobę. Do tego trzeba być w mieście zameldowanym. Skomplikowane? Zebraliśmy najważniejsze informacje. Sprawdziliśmy też, jak to wygląda w Krakowie i Wrocławiu.

Plac sejmu slaskiego katowice2

W piątek, 1 grudnia 2023 roku, rozpoczyna się drogowy katogeddon – w śródmieściu Katowic zaczynają obowiązywać nowe zasady parkowania. Radni zdecydowali o poszerzeniu strefy płatnego parkowania, a także podniesieniu obowiązujących w niej stawek.

W ramach przygotowań trzeba było uporządkować miejsca parkingowe. Najpierw okazało się, że ponad 1400 z nich jest nielegalnych (niezgodnych z obowiązującymi od 1997 roku przepisami prawa o ruchu drogowym), więc trzeba było je zlikwidować. Później magistrat – obserwując oburzenie części mieszkańców – apelował do rządzących o zmianę przepisów, a ostatecznie w chaotyczny sposób zaczęto przywracać część miejsc parkingowych, np. likwidując przejścia dla pieszych.

Nawet 8,40 zł za godzinę parkowania w Katowicach

Strefa płatnego parkowania w Katowicach została poszerzona i podzielona na dwie części: „Strefa A” (Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania; niebieska) i „Strefa B” (Strefa Płatnego Parkowania; zielona). „Strefa A” obejmuje ścisłe centrum miasta, a „Strefa B” jego obrzeża. Różnią się stawkami za postój.

Stawki w „Strefie A”:

 • 3 zł – do 30 min,
 • 6 zł – od 30 do 60 min,
 • 7,20 zł – za drugą rozpoczętą godzinę,
 • 8,40 zł – za trzecią rozpoczętą godzinę,
 • 6 zł – za każdą następną rozpoczętą godzinę.

Stawki w „Strefie B”:

 • 2 zł – do 30 min,
 • 4 zł – od 30 do 60 min,
 • 4,80 zł – za drugą rozpoczętą godzinę,
 • 5,60 zł – za trzecią rozpoczętą godzinę,
 • 4 zł – za każdą następną rozpoczętą godzinę.

Opłaty są obligatoryjne w godz. 7.00-17.00 od poniedziałku do piątku, a w „Strefa A” także w soboty (za wyjątkiem sobót stanowiących dni wolne od pracy)

W momencie rozpoczęcia postoju, należy niezwłocznie dokonać płatności za parking. Można to zrobić za pomocą płatności mobilnych (Anypark, skyCash-mobiParking, mPay, moBiLET, ePARK, Flowbird) lub w parkomacie (płatność gotówką, kartą płatniczą lub blikiem). Od grudnia opłaty w parkomacie są zapisywane w systemie i umieszczenie biletu za szybą nie jest konieczne, aby potwierdzić, że opłata została wniesiona – informuje Urząd Miasta Katowice.

Kontrola parkowania jest teraz prowadzona przez samochody wyposażone w urządzenia, które skanują tablice rejestracyjne i na tej podstawie sprawdzają, czy opłata została uiszczona. Pracownicy Miejskiego Zakładu Ulic i Mostów w Katowicach robią to „ręcznie” tylko tam, gdzie z powodów technicznych nie mogą tego zrobić pojazdy.

Osoby z niepełnosprawnościami, posiadające widoczną w samochodzie kartę parkingową (najlepiej za przednią szybą), mogą parkować za darmo na wyznaczonych miejscach (niebieskich kopertach). Posiadacze samochodów elektrycznych mogą parkować za darmo w całej strefie płatnego parkowania, co gwarantuje im ustawa.

Z góry za zaplanowany czas postoju nie muszą płacić użytkownicy aplikajci mobilnych, którzy mogą skorzystać z opcji „start-stop”.

Zniżki dla mieszkańców. Gdzie złożyć wniosek?

Mieszkańcy „Strefy A” i „Strefy B” mogą wyrobić sobie Parkingową Kartę Mieszkańca, która uprawnia ich do zakupu abonamentu parkingowego w atrakcyjnych cenach. Aby móc to zrobić, należy być zameldowanym na pobyt stały w granicach jednej ze stref albo być zameldowanym na pobyt czasowy i odprowadzać podatek PIT w jednym z katowickich urzędów skarbowych (wystarczy złożyć deklarację przynależenia do danego urzędu skarbowego).

Parkingowa Karta Mieszkańca dla mieszkańców „Strefy A”:

 • 20 zł – miesiąc,
 • 50 zł – trzy miesiące,
 • 100 zł – pół roku.

Parkingowa Karta Mieszkańca dla mieszkańców „Strefy B”:

 • 10 zł – miesiąc,
 • 25 zł – trzy miesiące,
 • 50 zł – pół roku.

Co ważne, Parkingowa Karta Mieszkańca „Strefy A” obowiązuje także w „Strefie B”, ale nie odwrotnie. Można ją otrzymać tylko na jeden samochód, którego jest się właścicielem, współwłaścicielem lub posiada się do niego ważny tytuł prawny. Karta nie jest fizycznym nośnikiem, a jedynie zapisem w bazie danych MZUiM.

Wyłącznie dla posiadaczy Parkingowej Karty Mieszkańca przygotowano także specjalne miejsca parkingowe oznaczone znakiem zakazu postoju (B35) oraz informacją „nie dotyczy określonej części drogi wyłącznie pojazdów posiadaczy Parkingowej Karty Mieszkańca”. Podobno językoznawcy z Uniwersytetu Śląskiego powołali specjalną komisję, która ma rozszyfrować ten komunikat. O efektach jej prac będziemy informować na bieżąco.

Pozostali mieszkańcy, zameldowani na pobyt stały lub rozliczający PIT w Katowicach, mogą kupić abonament.

Stawki abonamentu dla mieszkańców Katowic w „Strefie A”:

 • 300 zł – miesiąc,
 • 750 zł – kwartał,
 • 1500 zł – pół roku.

Stawki abonamentu dla mieszkańców Katowic w „Strefie B”:

 • 200 zł – miesiąc,
 • 500 zł – kwartał,
 • 1000 zł – pół roku.

Z kolei przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność w jednej ze stref, mogą wykupić abonament dla jednego samochodu za 700 zł miesięcznie, a także wykupić kopertę całodobową (1500 zł/msc. w „Strefie A” i 800 zł/msc. w „Strefie B”) lub w godz. 7.00-17.00 (1000 zł/msc. w „Strefie A” i 500 zł/msc. w „Strefie B”).

Wnioski o Parkingowe Karty Mieszkańca oraz abonamenty można składać za pośrednictwem strony internetowej spp.katowice.eu.

Nieopłacone parkowanie? Trzeba sprawdzić samemu

Na kierowców mogą zostać nałożone dodatkowe opłaty, jeśli nie zapłacą za parkowanie w parkomacie lub aplikacji mobilnej, przekroczą opłacony czas postoju lub nie będą mieli aktywnego jednego z dostępnych abonamentów. Dodatkowa opłata obejmie także tych, którzy zapłacili za postój w „Strefie B”, a zaparkowali w „Strefie A” lub mają aktywny abonament w „Strefie B”, a zaparkowali w „Strefie A”.

– W przypadku naliczenia opłaty za wycieraczką pojazdu nie znajdziesz zawiadomienia, wystawionego przez kontrolera MZUiM. Nie otrzymasz również takiego zawiadomienia pocztą. Pierwszym dokumentem, jaki otrzymasz pocztą w związku z opłatą dodatkową będzie upomnienie, wydane w trybie przepisów o egzekucji administracyjnej. W upomnieniu do kwoty opłaty dodatkowej zostaną doliczone jego koszty – wskazuje magistrat.

Aby sprawdzić, czy naliczona została opłata dodatkowa, należy skorzystać ze strony internetowej spp.katowice.eu (aktualizacja danych w systemie może trwać do 72 godzin).

Wysokość opłaty dodatkowej:

 • „Strefa A” – 150 zł (do siedmiu dni od postoju) lub 300 zł (powyżej siedmiu dni),
 • „Strefa B” – 100 zł (do siedmiu dni od postoju) lub 200 zł (powyżej siedmiu dni),

Należy podkreślić, że nie przewidziano możliwości anulowania opłaty dodatkowej. Odwołać można się tylko wtedy, kiedy postój został rzeczywiście opłacony, a z jakiegoś powodu nie został zarejestrowany.

Jak to robią w Krakowie i Wrocławiu?

Kraków i Wrocław to miasta, z którymi konkurują Katowice, dlatego wybraliśmy je, aby porównać, jak tam funkcjonują strefy płatnego parkowania.

W Krakowie strefa płatnego parkowania jest podzielona na trzy części: „Podstrefa A”, „Podstrefa B” i „Podstrefa C”. Opłaty są tam pobierane od poniedziałku do soboty (z wyjątkami) w godz. 10.00-20.00. Stawki są znacznie prostsze niż w Katowicach. To kolejno: 6 zł/godz. („A”), 5 zł/godz. („B”) i 4 zł/godz. („C”).

Abonamenty są przyznawane na sektory, których wydzielono dwadzieścia. Mieszkańcy płacą 10 zł/msc. (mogą zarejestrować jeden samochód na osobę). Mikroprzedsiębiorcy od 70 do 150 zł/msc. Koperty postojowe kosztują od 1300 do 1500 zł/msc. Natomiast każdy może wykupić abonament ogólnodostępny. To w zależności od strefy od 35 do 100 zł za dzień, od 150 do 400 zł za tydzień i od 300 do 750 zł za miesiąc.

We Wrocławiu strefa płatnego parkowania również jest podzielona na trzy części: „A”, „B” i „C”. W „Obszarze A” opłaty są pobierane przez cały tydzień w godz. 9.00-20.00, w „Obszarze B” od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-18.00, a w „Obszarze C” od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-18.00. Tam – podobnie jak w Katowicach – zróżnicowano stawki godzinowe. Od 7 do 7,70 zł/godz. w „Obszarze A”, Od 5 do 5,50 zł/godz. w „Obszarze B” oraz od 3 do 3,3 zł/godz. w „Obszarze C”.

Mieszkańcy Wrocławia mogą wykupić abonament na pierwszy (10 zł/msc., 50 zł/6 msc., 100 zł/rok), drugi (20 zł/msc., 100 zł/6 msc., 500 zł/rok) i trzeci pojazd (100 zł/msc., 200 zł/6 msc., 1000 zł/rok). Abonamenty ogólnodostępne obowiązują w „Obszarze B” (400 zł/msc., 2000 zł/6 msc., 4000 zł/rok) i „Obszarze „C” (200 zł/msc., 1000 zł/6 msc., 2000 zł/rok), a przedsiębiorcy mają do wyboru opłatę w wysokości 200 zł miesięcznie lub 2000 zł rocznie.

Parking Gliwice

Może Cię zainteresować:

Ruszają badania parkingowe w Metropolii. Na razie obejmą pięć miast regionu

Autor: Michał Wroński

08/11/2023

Agata Twardoch

Może Cię zainteresować:

Prof. Twardoch: Depopulacja? W Katowicach nie brakuje mieszkań. Brakuje takich mieszkań, w takiej przestrzeni

Autor: Marcin Zasada

12/05/2023

Silesia city center

Może Cię zainteresować:

Silesia City Center osiągnęła pełnoletność. "SCC i inne centra handlowe to Disneylandy wysysające życie z miast" - ocenia architekt Aleksander Krajewski

Autor: Katarzyna Pachelska

18/11/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon