Kawa, kołocz i debata historyczna? To czeka na gości pałacu w Miechowicach. W piątek 12 lipca debata: „Wokół Tragedii Górnośląskiej 1945”, a dzień później pokaz śląskiej mody i występ „Małego Śląska”

Pałac w Miechowicach zaprasza na debatę Kim jest Górnoślązak? Wokół Tragedii Górnośląskiej 1945 w ramach cyklu Śląski Plac. Spotkanie odbędzie się 12 lipca od godziny 18.00. Będą poważne rozmowy, będą też kawa i kołocz – bo właśnie tego trzeba do prawdziwej debaty na Górnym Śląsku. Następnego dnia, 13 lipca, na Śląski Plac zawitają dzieci z „Małego Śląska” ze swoim występem oraz pokaz śląskiej mody.

Pałac w Miechowicach
Palac miechowice

Przy kołoczu o Tragedii Górnośląskiej

Rok 1945 zapisał się w pamięci Górnoślązaków jako seria traumatycznych wydarzeń. Zaraz po zakończeniu wojny, przez Górny Śląsk przemaszerowała Armia Czerwona. Morderstwa, gwałty , wywózki 47 tys. Górnoślązaków do pracy przymusowej w Związku Sowieckim, zniszczeń infrastruktury i zabudowy oraz demontażu zakładów przemysłowych. Rozpoczęła się także działalność obozów karnych i pracy przymusowej w Świętochłowicach-Zgodzie czy Mysłowicach. O dramatycznej historii Górnego Śląska w czasie i po zakończeniu II Wojny Światowej rozmawiać będą dr Sebastian Rosenbaum z Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach i dr Dariusz Węgrzyn ze Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach. Spotkanie poprowadzi Izolda Czmok – Nowak, a na słuchaczy czekać będzie kawa i kołocz. Spotkanie odbędzie się 12 lipca o godz. 18.00.

Sobota ze śląską modą

W sobotę, 13 lipca, na gości pałacu w Miechowicach czekają koncert zespołu „Mały Śląsk” i pokaz tradycyjnej mody śląskiej. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 19.00 występem „Małego Śląska”, czyli zespołu regionalnego złożonego z dzieci i młodzieży. Później etnolożka Anna Grabińska – Szczęśniak poprowadzi pokaz mody śląskiej. Na gości czeka także nauka tańców śląskich z tancerzami zespołu, a dla dzieci przygotowano „Strefa do bajtli” gdzie czekać będzie między innymi przymierzalnia strojów. Wszystko zakończy się wspólną potańcówką. Wydarzenie odbędzie się w parku pod pałacem w Miechowicach.

Oba wydarzenia organizowane są przez pałac Tiele-Wincklerów w Miechowicach, w Bytomiu przy u. Dzierżonia 30. Obowiązują zapisy w formularzu dostępnym na stronie placówki. Więcej informacji znajdziecie pod tymi linkami:

Weltmajstry

Może Cię zainteresować:

Chorzowski Teatr Ogrodowy jest już „pełno letni”. Przedstawiamy program tegorocznej edycji festialu

Autor: Maciej Poloczek

08/07/2024

Goście w tarnogórskim ratuszu

Może Cię zainteresować:

Milusińscy gościli w ratuszu. Sprawdzali, czy da się przedostać do Zabytkowej Kopalni Srebra

Autor: Urszula Gołkowska

08/07/2024

Smaki 2024 video 1920x1080 MAXX no claim WISLA

Może Cię zainteresować:

Małopolski Festiwal Smaku 2024 z wizytą na Śląsku!

Autor: Artykuł sponsorowany

08/07/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon