"Moja kochana. Po 23 dniach przez lasy tropikalne pełne agresywnych pijawek". Listy Kukuczki w książce jego żony

Przez lata Cecylia Kukuczka pozostawała w cieniu swego męża. Pielęgnowała pamięć o nim, wspominała go w wywiadach i prelekcjach podczas festiwali górskich. Teraz opowie o sobie i swoim codziennym życiu z legendą polskiego himalaizmu. Na 10 stycznia zapowiedziano oficjalną premierę książki „Listy z pionowego świata. Wspomnienia żony himalaisty”. To autobiografia Cecylii Kukuczki. Książka zawiera również niepublikowane do tej pory listy Jerzego Kukuczki do swej żony.

https://www.facebook.com/jerzykukuczkacom
Celina Kukuczka Listy z pionowego swiata
„Moja kochana. Od dwóch dni jesteśmy w bazie. Po 23 dniach karawany poprzez pola ryżowe zalane wodą, lasy tropikalne pełne agresywnych pijawek, wysokie hale podobne do beskidzkich, wreszcie wysokogórskie piargi doszliśmy do wysokości 5400 m. n.p.m. pod potężne szczyty, które chcemy zdobyć”

Tak zaczyna się list, który 4 września 1979 r. z bazy na lodowcu Khumbu w Nepalu wysłał do żony Jerzy Kukuczka.

Historię tamtej wyprawy wszyscy pasjonaci polskiego himalaizmu znają. Wiadomo, że Jerzy Kukuczka, Andrzej Czok, Janusz Skorek i Zygmunt Andrzej Heinrich weszli na Lhotse (8516 m. n.p.m.) i że dla Kukuczki był to pierwszy zdobyty ośmiotysięcznik. Wówczas jeszcze przy wspomaganiu się tlenem podczas biwaku w najwyższym z obozów.

Jak przebieg tych wydarzeń relacjonował żonie Kukuczka i o czym jeszcze pisał w swych listach? Do tej pory korespondencja ta spoczywała w rodzinnych archiwach. Za kilka dni będzie ją mógł przeczytać każdy. Listy Jerzego Kukuczki do (i od) jego żony Cecylii z okresu himalajskich ekspedycji alpinisty zostaną bowiem opublikowane w książce „Listy z pionowego świata. Wspomnienia żony himalaisty”. Czytelnik pozna z niej nie tylko Jerzego Kukuczkę – legendę wspinania, ale przede wszystkim Jerzego Kukuczkę – męża i ojca, tęskniącego z rodziną i dopytującego co u niej słychać. Poza listami z domowego archiwum Kukuczków (także w formie skanów rękopisów) w książce znajdzie się także autobiografia samej Cecylii Kukuczki.

Listy z pionowego świata
Na 10 stycznia zapowiedziano oficjalną premierę książki „Listy z pionowego świata. Wspomnienia żony himalaisty”.

Tytuł w oczywisty sposób nawiązuje do napisanej przez Jerzego Kukuczkę pod koniec lat 80-tych ubiegłego wieku książki „Mój pionowy świat”, będącej swego rodzaju kroniką wypraw słynnego himalaisty w najwyższe góry świata. Tym razem nie będzie to jednak opowieść o wspinaczce, biwakach w ścianie, zmaganiu się z wysokością i pogodą, ale o tym jak wyglądały kulisy życia z jednym z najwybitniejszych himalaistów świata.

- Książka jest historią silnej miłości i tęsknoty, która zostaje z nami na zawsze. To również opowieść o drugiej, prywatnej stronie himalaizmu, o czekaniu, powrotach, codzienności, czułości i trosce. W trakcie narracji Cecylii rodzi się wiele pytań, na które nie zawsze umiemy znaleźć odpowiedź. Czy naprawdę znamy osoby, które tak kochamy? Czym była miłość Jerzego Kukuczki do gór i wspinania? Dlaczego go zabrała na zawsze? Jak wychować dzieci bez ojca? - czytamy na stronie Wirtualnego Muzeum Jerzego Kukuczki.

Książka jest już dostępna w przedsprzedaży na stronie internetowej www.sklep.jerzykukuczka.com. Każdy egzemplarz zamówiony przed 9 stycznia będzie zawierał autograf Cecylii Kukuczki.

Mural Jerzego Kukuczki Katowice

Może Cię zainteresować:

Śląski himalaizm to kopalnia tematów na filmowe superprodukcje

Autor: Michał Wroński

11/09/2022

Wystawa fotografii Wandy Rutkiewicz

Może Cię zainteresować:

„Była prekursorką czysto kobiecej działalności w górach”. W Muzeum Śląskim można oglądać wystawę fotografii z archiwum Wandy Rutkiewicz

Autor: Michał Wroński

19/11/2023

Jerzy Kukuczka mat KW Katowice 2

Może Cię zainteresować:

Książka ujawni nieznane zapiski Jerzego Kukuczki. W tle nielegalne wejście na Broad Peak

Autor: Michał Wroński

04/11/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon