Na styku boiska i polityki. Kibice zadecydują o wynikach wyborów w Zabrzu i Chorzowie? Jarosław Gwizdak: ,,Mają wpływ, sprawczość niekoniecznie"

Czy kibice Górnika i Ruchu okażą się kluczową siłą, która zadecyduje o wyborze nowych prezydentów Zabrza i Chorzowa? ,,Byłbym z tym ostrożny. Kibice mają wpływ, sprawczość niekoniecznie" - mówił Jarosław Gwizdak w Rozmowie Dnia Radia Piekary.

FB: Jarosław Gwizdak
Jaroslaw gwizdak

Niemrawa kampania wyborcza. Wielka polityka przykryła wybory samorządowe?

Kampania wyborcza na Śląsku pełna emocji jak na grzybobraniu. Nie ma debat przedwyborczych, poważne siły polityczne niektóre miasta oddały walkowerem, a części kandydatów nawet nie widać. Red. Marcin Zasada pytał Jarosława Gwizdaka, adwokata z Instytutu Prawa i Społeczeństwa, co się stało, że w wielu miejscach kampania wygląda w taki sposób i nudzi, zamiast elektryzować? (Interesujesz się Śląskiem? Zapisz się i bądź na bieżąco: https://www.slazag.pl/newsletter).

- Jest mi bardzo przykro i smutno, że faktycznie najważniejsze wybory, wybory lokalne, tych którzy będą decydować o naszej codzienności, nie wzbudzają zainteresowania - odpowiedział.

Wielka polityka przykryła wybory samorządowe?

- Może tak być, że ta emocja październikowa była na tyle silna, że teraz jest jakiś element zmęczenia. W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego, więc wpadliśmy w taki potrójny cykl wyborczy. Odkładamy wybory lokalne na plan dalszy, a to jest bardzo źle.

,,Partie polityczne gnuśnieją"

Jak dodał, bardzo ubolewa z powodu braku debat i ma pretensje chociażby do prezydenta Katowic Marcina Krupy, że tym razem postanowił nie uczestniczyć w żadnej debacie z konkurentami. Jako kandydat na prezydenta miasta w 2018 r. Gwizdak miał okazję debatować z Krupą. Kontrkandydaci Krupy w tegorocznych wyborach nie mieli takiej szansy.

Gdzieniegdzie największe partie polityczne w Polsce albo szukały kandydata z łapanki (znajdując na ostatnią chwilę), albo w ogóle zrezygnowały z udziału w wyścigu? Skąd takie zjawisko?

- Partie polityczne gnuśnieją. Jedna totalnie dyskontuje sukces z 15 października, druga z kolei szykuje się prawdopodobnie do wyborów europejskich, a samorządowe potraktowała, że ,,jakoś to będzie".

Boisko a polityka. Kibice zdecydują o wynikach wyborów w Zabrzu i Chorzowie? ,,Mają wpływ, sprawczość niekoniecznie"

Lukas Podolski po meczu Górnika Zabrze z Legią Warszawa mówi: ,,mam nadzieję, że 7 kwietnia coś się w Zabrzu zmieni". Prezes Ruchu Chorzów Seweryn Siemianowski wprost popiera Szymona Michałka, głównego kontrkandydata aktualnego prezydenta miasta Andrzeja Kotali. Czy wspólne stykanie się boiska i polityki to aby na pewno dobry pomysł? Czy dwa najważniejsze śląskie kluby powinny być podmiotami kampanii wyborczej?
- Chciałbym żebyśmy byli kapeńkę mądrzejsi miesiąc po wyborach. Na dziś wygląda, że kluby i ugrupowania kibicowskie rzeczywiście przestały milczeć. W Chorzowie kontrkandydat Andrzeja Kotali jest mocno zaangażowany w chorzowską scenę kibicowską. Co z tego wyniknie? Nie wiem jaka jest siła kibiców przekładana na siłę głosowania.

Kampania wyborcza rządzi się swoimi prawami, więc udzielają się emocje. Jego zdaniem geografia wyborcza nie pokrywa się z kibicowską, więc należy być ostrożnym w przydawaniu kibicom bardzo dużej sprawczości w wyborach. - Są istotnym graczem, ale czy tym, który strzela bramki? Czy zatem kluby piłkarskie powinny należeć do miast, a w konsekwencji, podlegać ich włodarzom?

- To jest morał, który się wielokrotnie powtarza. To jest jeden z elementów zanieczyszczenia polskiej piłki. (...) Przy tym wielkim świecie piłkarskim i niebotycznych kwotach transferowych, wynagrodzeniach, cenach gadżetów, pozwólmy klubom znajdować się na wolnym rynku - mówił Jarosław Gwizdak.
Wybory samorzadowe 2024

Może Cię zainteresować:

Komplet kandydatów na prezydentów naszych miast. Co nam to mówi, poza tym, że te wybory są jakieś... inne?

Autor: Michał Wroński

15/03/2024

Szymon michalek

Może Cię zainteresować:

Szymon Michałek o gorącej kampanii wyborczej w Chorzowie. Stadion Ruchu Chorzów? ,,Dla Kotali cztery razy obiecać, to jak dwa razy zrobić"

Autor: Szymon Karpe

21/03/2024

Lukas Podolski

Może Cię zainteresować:

Lukas Podolski nie gryzie się w język. "Czasami mnie to wk***ia". Zawodnik Górnika Zabrze skomentował m.in. wysokość swoich zarobków

Autor: Szymon Karpe

29/01/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon