Kiedy ta pieruńska hica zelżeje? Śląski guru od pogody, Damian Dąbrowski, prognozuje

Niby słońce czasami kryje się za chmurami, ale jednak jest hica, nie da się ukryć. Kiedy można się spodziewać jakiejś ulgi? Zajrzeliśmy do prognozy pogody Damiana Dąbrowskiego.

Katarzyna Pachelska
Damian dabrowski planetarium

Damian Dąbrowski to były wieloletni nauczyciel geografii w szkołach w Świętochłowicach, od ponad roku kierownik Stacji Meteorologicznej w Planetarium Śląskim, twórca niezwykle popularnego bloga Damian Dąbrowski - Pogoda dla Śląska (pogodadlaslaska.pl). Bezbłędnie prognozuje pogodę, dlatego ufają mu w tym temacie setki tysięcy ludzi, nie tylko na Śląsku, ale i w całej Polsce.

Teraz Dąbrowski bawi na wakacjach nad Morzem Bałtyckim, gdzie upał tak nie doskwiera jak u nas, w miastach. Tonuje jednak histerię o fali afrykańskich upałów, które jakoby miały nadciągnąć nad Polskę. "W woj. śląskim zanotowano maksymalnie 28/29°C, a więc absolutnie nie ma mowy o fali afrykańskich upałów, o których trąbią media" - pisze Dąbrowski 10 lipca.

W prognozie z 11 lipca przewiduje, że przed nami dni z bardziej dynamiczną pogodą. Jeszcze w środę 12 lipca do popołudnia będzie gorąco, do 29 stopni C. Za to po południu i wieczorem można się spodziewać burz, a przy okazji - intensywnych opadów. To na pewno przyniesie ulgę, choć przecież wolelibyśmy przyjemne 25 stopni i zero burz.

W czwartek 13 lipca za to czeka nas upragnione ochłodzenie. Czyż zdanie "Temperatura maksymalna ok. 21/23°C" nie brzmi pięknie w tych okolicznościach? "Okresami wystąpią opady deszczu. Lokalnie może też zagrzmieć" - pisze Damian Dąbrowski (całość można przeczytać tu: pogodadlaslaska.pl)

W piątek 14 lipca powrót wyższej temperatury, ale tej z zakresu przyjemnych, 25-27 stopni C. Bez opadów. Temp. max. po południu ok. 25/27°C. Wiatr słaby i umiarkowany z kierunków zachodnich.

Za to im dalej w weekend, tym można się spodziewać większej kotłowaniny w pogodzie, w już w niedzielę 16 lipca to będziemy pewnie jęczeć z powodu dusznej, przedburzowej aury i gorąca. Więc cieszmy się czwartkiem i piątkiem.

Damian Dąbrowski

Może Cię zainteresować:

Prognozy pogody Damiana Dąbrowskiego sprawdzają się niemal zawsze, a on sam dba o swoją wiarygodność. „Co mi z tego przyjdzie, że zapowiem jakąś tam zimę?”

Autor: Katarzyna Pachelska

07/05/2023

Damian Dabrowski stacja meteo planetarium

Może Cię zainteresować:

Damian Dąbrowski: Proponowali mi nawet kandydowanie na prezydenta. Praca w Planetarium to spełnienie marzeń

Autor: Katarzyna Pachelska

25/03/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon