O tym, ile osób zadeklarowało narodowość śląską w spisie powszechnym dowiemy się... później

Główny Urząd Statystyczny ostatnio strzela jak z rękawa nowymi wynikami Narodowego Spisu Powszechnego. Ale jakoś nie można się doczekać tych dotyczących narodowości. Miały być we wrześniu. Czyli w tym miesiącu. Będą? Oczywiście, że nie.

Patryk Osadnik
Marsz Autonomii 2022

Główny Urząd Statystyczny organizuje ostatnio konferencję za konferencją, ujawniając kolejne wyniki Narodowego Spisu Powszechnego, przeprowadzonego w 2021 roku. Nie dalej jak we wtorek 20 września 2022 r. podał liczbę mieszkańców Polski oraz miast, miasteczek, powiatów i gmin oraz dane dotyczące mieszkań i budynków w Polsce. Pal licho, że z powodu wojny w Ukrainie i masowej migracji uciekających przed nią do Polski ludzi, dane te są już nieaktualne, bo przybyło nam - wg szacunków - milion nowych mieszkańców.

Kiedy dane o narodowości, w tym śląskiej?

Kiedy jednak dowiemy się, ile osób zadeklarowało w Spisie Powszechnym narodowość śląską? Wg tabelki GUS-u z harmonogramem udostępniania informacji o danych pochodzących ze spisu, dane wstępne dotyczące "struktury narodowo-etnicznej ludności: przynależności narodowo-etnicznej, języka używanego w domu" mają zostać upublicznione w okresie od września do listopada 2022 r. Kiedy konkretnie? Na takie nasze pytanie wysłane 20 września Główny Urząd Statystyczny nie odpowiedział, ale pierwotnie słyszeliśmy o terminie: wrzesień 2022. Bez przedłużania do listopada.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 odbywał się od 1 kwietnia do 30 września 2021 według stanu na koniec 31 marca 2021. Wśród pytań dwa dotyczyły narodowości. Śląskiej nie było wcale łatwo zadeklarować.

W formularzu spisowym jedno z pytań brzmiało „Jak jest Pana(i) narodowość?” z informacją, że „przez narodowość należy rozumieć przynależność narodową lub etniczną – nie należy jej mylić z obywatelstwem”. Wśród możliwości do wyboru nie było jednak narodowości śląskiej. Żeby taką zadeklarować, trzeba było zaznaczyć opcję „inna” i samodzielnie wpisać „śląska”.

Narodowość śląską można było też podać jako drugą w kolejnym pytaniu „Czy odczuwa Pan(i) przynależność także do innego narodu lub wspólnoty etnicznej?”. W tym celu trzeba było zaznaczyć odpowiedź „tak” i samodzielnie wpisać śląską.

W kolejnym pytaniu GUS pytał „Jakim językiem(ami) zazwyczaj posługuje się Pan(i) w domu?”. W tym przypadku do wyboru były opcje „wyłącznie polskim”, „polskim i innym(i) niż polski” oraz „wyłącznie innym(i) niż polski”. W dwóch ostatnich opcjach można było wpisać „śląski”.

Przypomnijmy, że w poprzednim Spisie Powszechnym, z 2011 roku, narodowość śląską zadeklarowało blisko 847 tys. osób, w tym jako pierwszą - 436 tys. Używanie języka śląskiego w domu w całym kraju zadeklarowało ponad 529 tys. osób. Zdecydowana większość z nich mieszkała w woj. śląskim (77,7%) oraz w woj. opolskim (22%).

W Czechach coraz więcej Ślązaków

W marcu 2022 roku Czechy podały wyniki swojego spisu powszechnego, przeprowadzonego - tak jak polski - w 2021 roku. Według wstępnych wyników w Republice Czeskiej mieszka 12 451 osób, które jako jedyną podało narodowość śląską. To o 237 więcej takich deklaracji w porównaniu z rokiem 2011 i o 1 573 więcej niż w spisie z roku 2001.

Dodatkowo narodowość śląską jako jedną z dwóch podało w ubiegłym roku 18 453 osób - najwięcej było deklaracji śląsko-czeskich (12 514), śląsko-morawskich (4 696) i śląsko-polskich (547). W sumie narodowość śląską podało u naszych południowych sąsiadów 30 904 osób. Najwięcej w Kraju Morawsko-Śląskim, który obejmuje m.in. Ostrawę, Opawę, Jablunkov czy Karwinę.

Ślązacy z Czech

Może Cię zainteresować:

W Republice Czeskiej przybywa Ślązaków. Czy są tacy, jak żyjący w Polsce?

Autor: Maciej Poloczek

06/03/2022

Katowice

Może Cię zainteresować:

Kurczymy się, a najbardziej Zabrze. Katowice poza dziesiątką największych polskich miast. Wyniki spisu powszechnego

Autor: Katarzyna Pachelska

20/09/2022

Dawna mapa Śląska

Może Cię zainteresować:

Czechy czy Polska: fakty czy tylko interpretacje historyków? O tym, do kogo należał Śląsk w średniowieczu

Autor: Tomasz Borówka

10/09/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Marsz Autonomii

Kiedy dowiemy się, ile osób zadeklarowało narodowość śląską?

Narodowy Spis Powszechny

Liczenie Ślązaków. Twój komputer może być szybszy od GUS

Robert Talarczyk na tle kopalni "Wujek"

"Co mnie to, kto liczy? Bycie Ślązakiem jest za**biste"

Marsz Autonomii

RAŚ chce pomóc GUS-owi. Wyśle urzędnikom liczydła

Ślązacy

Musimy się domagać takich praw, jakie mają inne mniejszości

Spis powszechny mem

GUS nie umie policzyć Ślązaków. Memy robią się same

Marsz Autonomii

GUS każe czekać na dane o śląskiej narodowości do... wiosny