O tym, ile osób zadeklarowało narodowość śląską w spisie powszechnym dowiemy się... później

Główny Urząd Statystyczny ostatnio strzela jak z rękawa nowymi wynikami Narodowego Spisu Powszechnego. Ale jakoś nie można się doczekać tych dotyczących narodowości. Miały być we wrześniu. Czyli w tym miesiącu. Będą? Oczywiście, że nie.

Patryk Osadnik
Marsz Autonomii 2022

Główny Urząd Statystyczny organizuje ostatnio konferencję za konferencją, ujawniając kolejne wyniki Narodowego Spisu Powszechnego, przeprowadzonego w 2021 roku. Nie dalej jak we wtorek 20 września 2022 r. podał liczbę mieszkańców Polski oraz miast, miasteczek, powiatów i gmin oraz dane dotyczące mieszkań i budynków w Polsce. Pal licho, że z powodu wojny w Ukrainie i masowej migracji uciekających przed nią do Polski ludzi, dane te są już nieaktualne, bo przybyło nam - wg szacunków - milion nowych mieszkańców.

Kiedy dane o narodowości, w tym śląskiej?

Kiedy jednak dowiemy się, ile osób zadeklarowało w Spisie Powszechnym narodowość śląską? Wg tabelki GUS-u z harmonogramem udostępniania informacji o danych pochodzących ze spisu, dane wstępne dotyczące "struktury narodowo-etnicznej ludności: przynależności narodowo-etnicznej, języka używanego w domu" mają zostać upublicznione w okresie od września do listopada 2022 r. Kiedy konkretnie? Na takie nasze pytanie wysłane 20 września Główny Urząd Statystyczny nie odpowiedział, ale pierwotnie słyszeliśmy o terminie: wrzesień 2022. Bez przedłużania do listopada.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 odbywał się od 1 kwietnia do 30 września 2021 według stanu na koniec 31 marca 2021. Wśród pytań dwa dotyczyły narodowości. Śląskiej nie było wcale łatwo zadeklarować.

W formularzu spisowym jedno z pytań brzmiało „Jak jest Pana(i) narodowość?” z informacją, że „przez narodowość należy rozumieć przynależność narodową lub etniczną – nie należy jej mylić z obywatelstwem”. Wśród możliwości do wyboru nie było jednak narodowości śląskiej. Żeby taką zadeklarować, trzeba było zaznaczyć opcję „inna” i samodzielnie wpisać „śląska”.

Narodowość śląską można było też podać jako drugą w kolejnym pytaniu „Czy odczuwa Pan(i) przynależność także do innego narodu lub wspólnoty etnicznej?”. W tym celu trzeba było zaznaczyć odpowiedź „tak” i samodzielnie wpisać śląską.

W kolejnym pytaniu GUS pytał „Jakim językiem(ami) zazwyczaj posługuje się Pan(i) w domu?”. W tym przypadku do wyboru były opcje „wyłącznie polskim”, „polskim i innym(i) niż polski” oraz „wyłącznie innym(i) niż polski”. W dwóch ostatnich opcjach można było wpisać „śląski”.

Przypomnijmy, że w poprzednim Spisie Powszechnym, z 2011 roku, narodowość śląską zadeklarowało blisko 847 tys. osób, w tym jako pierwszą - 436 tys. Używanie języka śląskiego w domu w całym kraju zadeklarowało ponad 529 tys. osób. Zdecydowana większość z nich mieszkała w woj. śląskim (77,7%) oraz w woj. opolskim (22%).

W Czechach coraz więcej Ślązaków

W marcu 2022 roku Czechy podały wyniki swojego spisu powszechnego, przeprowadzonego - tak jak polski - w 2021 roku. Według wstępnych wyników w Republice Czeskiej mieszka 12 451 osób, które jako jedyną podało narodowość śląską. To o 237 więcej takich deklaracji w porównaniu z rokiem 2011 i o 1 573 więcej niż w spisie z roku 2001.

Dodatkowo narodowość śląską jako jedną z dwóch podało w ubiegłym roku 18 453 osób - najwięcej było deklaracji śląsko-czeskich (12 514), śląsko-morawskich (4 696) i śląsko-polskich (547). W sumie narodowość śląską podało u naszych południowych sąsiadów 30 904 osób. Najwięcej w Kraju Morawsko-Śląskim, który obejmuje m.in. Ostrawę, Opawę, Jablunkov czy Karwinę.

Ślązacy z Czech

Może Cię zainteresować:

W Republice Czeskiej przybywa Ślązaków. Czy są tacy, jak żyjący w Polsce?

Autor: Maciej Poloczek

06/03/2022

Katowice

Może Cię zainteresować:

Kurczymy się, a najbardziej Zabrze. Katowice poza dziesiątką największych polskich miast. Wyniki spisu powszechnego

Autor: Katarzyna Pachelska

20/09/2022

Dawna mapa Śląska

Może Cię zainteresować:

Czechy czy Polska: fakty czy tylko interpretacje historyków? O tym, do kogo należał Śląsk w średniowieczu

Autor: Tomasz Borówka

10/09/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon