Budka, Rosa, Król na czele katowickiej listy KO do Sejmu. Potem samorządowcy, były szef SLD i znany politolog

Dzisiaj, 16 sierpnia, Koalicja Obywatelska zatwierdziła listy swoich kandydatów w wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października. Wśród kandydatów są zarówno doświadczeni politycy, jak i świeżynki - ludzie nie tylko biorący po raz pierwszy udział w wyborach do parlamentu, ale również tacy, którzy do tej pory nie kojarzyli się z PO.

KO sejm

Dzisiaj w Warszawie odbyły się obrady Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej. Podczas obrad zatwierdzono listy wyborcze Koalicji Obywatelskiej do Sejmu i Senatu.

W najliczniejszym w woj. śląskim okręgu nr 31, obejmującym obszar powiatu bieruńsko-lędzińskiego oraz miast na prawach powiatu:

 • Chorzów
 • Katowice
 • Mysłowice
 • Piekary Śląskie
 • Ruda Śląska
 • Siemianowice Śląskie
 • Świętochłowice
 • Tychy

Koalicja Obywatelska w wyborach do Sejmu wystawiła następujące osoby:

 1. Borys Budka (przewodniczący Klubu Parlamentarnego KO, już tradycyjna "jedynka" KO w tym okręgu),
 2. Monika Rosa (posłanka KO, która angażuje się w sprawy śląskie, w tym związane z językiem śląskim oraz sprawy kobiet),
 3. Wojciech Król (poseł KO z Mysłowic),
 4. Urszula Koszutska (radna PO Sejmiku woj. śląskiego z Rudy Śląskiej)
 5. Jarosław Makowski (radny w Katowicach)
 6. Ewa Kołodziej (posłanka KO z Katowic)
 7. Łukasz Ściebiorowski (radny w Piekarach Śląskich)
 8. Artur Wieczorek (działacz Zielonych)
 9. Zbyszek Zaborowski (wieloletni polityk i poseł SLD, były regionalny lider tej partii)
 10. Anna Zasada-Chorab (radna w Siemianowicach Śląskich, od marca 2023 r. dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Województwa Śląskiego)
 11. Wojciech Czarnota (radny w Tychach)
 12. Alina Bednarz (radna Sejmiku woj. śląskiego),
 13. Barbara Konieczna
 14. Łukasz Respondek (radny w Świętochłowicach)
 15. Karina Siwiec-Magielnicka (radna w Siemianowicach Śląskich),
 16. Dorota Wichura (radna w Świętochłowicach)
 17. Bogdan Koczorowski,
 18. Małgorzata Gościniak (radna w Siemianowicach Śląskich)
 19. Aleksandra Zimnik (radna w Chorzowie)
 20. Barbara Wnęk-Gabor (radna w Katowicach),
 21. Alicja Kiołbasa,
 22. Katarzyna Błaszczyk-Domańska (dyrektor biura poselskiego Borysa Budki)
 23. Aleksandra Lewandowska,
 24. Tomasz Słupik (politolog z UŚ, kiedyś związany z Ruchem Autonomii Śląska).

KO przyjęła zasadę "suwaka", kobiety i mężczyźni zajmują tyle samo miejsc na pierwszych miejscach na listach.

- Dziękuję za zaufanie! Bycie liderem śląskiej listy Koalicji Obywatelskiej do sejmu w okręgu katowickim to wielkie wyróżnienie ale i niesamowita odpowiedzialność - pisze Borys Budka. - Wiem, że wygramy ten najważniejszy wyborczy wyścig, bo mamy najlepsze kandydatki i kandydatów. Bo jesteśmy przygotowani, by zmieniać na lepsze nasz region. Bo jesteśmy zdeterminowani, by walczyć o lepszą przyszłość dla naszej Ojczyzny. Bo chcemy Polski bezpiecznej, stabilnej, dbającej o najsłabszych, z silną pozycją na arenie międzynarodowej. Chcemy Polski, która znowu będzie liderem tej części Europy. Polski na którą z podziwem i zazdrością będą patrzeć nasi sąsiedzi. Chcemy Polski, w której rządzący są odpowiedzialni i kompetentni, a wiedza i kwalifikacje są podstawą miejsca w życiu publicznym. Chcemy Polski równych szans, w której szacunek dla drugiego człowieka i tolerancja to wartości, które są podstawą obudowania relacji - dodaje.

W pozostałych okręgach woj. śląskiego jedynkami KO będą: Mirosława Nykiel (okręg 27 - Bielsko-Biała), Izabela Leszczyna (okręg 28 - Częstochowa), Krystyna Szumilas (okręg 29 - Gliwice), Krzysztof Gadowski (okręg 30 - Rybnik) oraz Wojciech Saługa (okręg 31 - Sosnowiec).

W wyborach do Senatu Koalicja Obywatelska w niektórych okręgach ustąpiła miejsca kandydatom z paktu senackiego, m.in. w Katowicach. Więcej: Maciej Kopiec kandydatem paktu senackiego w Katowicach. Kogo jeszcze ma opozycja w woj. śląskim?

Dzisiaj ogłoszono, że z okręgu obejmującego Rudę Śląską i Chorzów z ramienia KO wystartuje Gabriela Morawska-Stanecka, obecna wicemarszałkini Senatu, z Gliwic - Zygmunt Frankiewicz - obecny senator, były wieloletni prezydent Gliwic. Z Bytomia i Zabrza - senatorka Halina Bieda. Z Zagłębia: z Dąbrowy Górniczej - obecna senatorka Beata Małecka-Libera, z Sosnowca - senatorka Joanna Sekuła, a z Bielska-Białej - senatorka Agnieszka Gorgoń-Komor. W Tychach o mandat senatora powalczy Andrzej Dziuba, obecny prezydent Tychów. W okręgu raciborskim KO wystawi Henryka Siedlaczka, byłego posła PO. To potwierdzenie naszych informacji sprzed tygodnia, gdy - nieoficjalnie - przedstawialiśmy kandydatów paktu senackiego z woj. śląskiego.

Zasada chorab slazaq

Może Cię zainteresować:

Anna Zasada-Chorab w ŚLĄZAQ: Dramatycznie brakuje pracowników socjalnych. To ważny społecznie zawód

Autor: Katarzyna Pachelska

14/07/2023

arkadiusz-checinski

Może Cię zainteresować:

Prezydent Sosnowca będzie posłem? "Nie było oficjalnej propozycji". Do Senatu kandyduje prezydent Tychów

Autor: Maciej Poloczek

10/08/2023

Andrzej Gawron

Może Cię zainteresować:

14 miliardów złotych dla samorządów? Samorządy: „To tylko częściowa rekompensata utraconych dochodów”. Poseł PiS: „Ich sytuacja nie jest aż taka zła”

Autor: Redakcja

08/08/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon