Prezydent Sosnowca będzie posłem? "Nie było oficjalnej propozycji". Do Senatu kandyduje prezydent Tychów

Oficjalnie kandydatów paktu senackiego mieliśmy poznać dzień po ogłoszeniu wyborów, ale nadal muszą nam wystarczyć informacje nieoficjalne. Zgodnie z nimi na 13 okręgów w województwie śląskim tylko w 5 wystartują członkowie Platformy Obywatelskiej. - To chyba dobrze, że partia polityczna otwiera się na osoby bezpartyjne. – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca, członek Platformy Obywatelskiej i prezes Ruch Samorządowego „Tak! Dla Polski” w woj. śląskim.

arkadiusz-checinski

Plan minimum opozycji to 60 mandatów w stuosobowym Senacie – mówił w Rozmowie Dnia Radia Piekary Arkadiusz Chęciński. Nadal jednak oficjalnie nie wiemy, kto o te mandaty powalczy. Kandydatów paktu senackiego mieliśmy poznać dzień po ogłoszeniu daty wyborów przez prezydenta Andrzeja Dudę, czyli w środę, 9 sierpnia. Teraz jest mowa o przyszłym tygodniu.

Kto wystartuje w wyborach do Senatu?

Nieoficjalnie wiemy, że na 13 okręgów w woj. śląskim 3 przypadną Nowej Lewicy, w tym najbardziej prestiżowy: w Katowicach, gdzie kandydatem zjednoczonej opozycji będzie dzisiejszy poseł Maciej Kopiec. Poseł z Rybnika. Dlaczego nie ktoś z Katowic?

- To nie pytanie do mnie – stwierdził Arkadiusz Chęciński. - Jest pewien podział obwodów senackich, ale samych kandydatów zgłaszają partie czy organizacje, którym ten obwód przypadł – dodał.

Startować mają także obecni senatorowie: Halina Bieda w okręgu nr 71 (Zabrze-Bytom), Zygmunt Frankiewicz w okręgu 70. (Gliwice), Beata Małecka-Libera w okręgu 76. (Dąbrowa Górnicza), Joanna Sekuła w okręgu 77. (Sosnowiec), Wojciech Konieczny w okręgu 69. (Częstochowa) i Agnieszka Gorgoń-Komor w okręgu 78. (Bielsko-Biała). Z tej formuły zrezygnowano jedynie w Tychach (okręg nr 75), w których cztery lata temu mandat zdobyła Gabriela Morawska-Stanecka. Zwolni miejsce dla Andrzeja Dziuby, który od 2000 roku jest prezydentem Tychów, a obecnie także członkiem Ruchu Samorządowego „Tak! Dla Polski”.

- Znam prezydenta Dziubę od wielu lat, współpracujemy ze sobą i jestem przekonany, że będzie jednym z najlepszych senatorów. Najbardziej aktywnych i bardzo dużo wnoszący merytorycznie pod obrady Senatu – mówił Arkadiusz Chęciński.

Tylko pięcioro kandydatów z Platformy Obywatelskiej

Wicemarszałek Morawska-Stanecka będzie kandydatką do Senatu w okręgu nr 74 (Ruda Śląska-Chorzów), w którym dziś mandat sprawuje Dorota Tobiszowska z PiS. Trzecim kandydatem lewicy, po Macieju Kopcu i Wojciechu Koniecznym, będzie Konrad Gołota, który wystartuje w okręgu nr 79 (Cieszyn). Jednego kandydata do Senatu na Śląsku będzie mieć Polska 2050, to Piotr Masłowski, wiceprezydent Rybnika, który wystartuje w okręgu nr 73 obejmującym właśnie miasto Rybnik. W sąsiednim Jastrzębiu-Zdroju (okręg nr 72) opozycja najprawdopodobniej wystawi Henryka Siedlaczka, byłego posła PO, obecnie radnego sejmiku. Jednego będzie miało PSL, to Krzysztof Smela, który wystartuje w podczęstochowskim okręgu nr 68. Na 13 kandydatów tylko 5 osób to będą kandydaci Platformy Obywatelskiej.

- To chyba dobrze, że partia polityczna otwiera się na osoby bezpartyjne. Myślę, że partie polityczne zbyt mało otwierają się na osoby z zewnątrz, które działają w swoim środowisku. I cieszy każda taka decyzja. Kiedyś to były prezydent Gliwic i obecny senator Zygmunt Frankiewicz, dzisiaj mówimy o prezydencie Tychów, Andrzeju Dziubie – podkreślił Arkadiusz Chęciński.

Czy sam Arkadiusz Chęciński wystartuje w wyborach do Sejmu? Nie ma jeszcze oficjalnej propozycji, ale gdyby taka była, to jest godna rozważenia – zaznaczył prezydent Sosnowca. - Każdy samorządowiec i każda osoba, która może w jakikolwiek pomóc w trakcie wyborów, żeby wygrała je opozycja nie powinien się nawet chwili wahać i podjąć takie kroki, które są niezbędne, żeby tak się stało – stwierdził Arkadiusz Chęciński.

Maciej kopiec nowa lewica

Może Cię zainteresować:

Maciej Kopiec kandydatem paktu senackiego w Katowicach. Kogo jeszcze ma opozycja w woj. śląskim?

Autor: Marcin Zasada

09/08/2023

Arkadiusz Chęciński

Może Cię zainteresować:

Partia "Tak! Dla Polski"? Chęciński: Bezpartyjni Samorządowcy od początku byli przybudówką PiS

Autor: Patryk Osadnik

27/06/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon