Wspólny start KO i Lewicy do katowickiej Rady Miasta? Na to wygląda. Łukasz Kohut o wyborach samorządowych: ,,Lewica ma silne listy w województwie śląskim"

,,Mamy bardzo silne listy. Lewica w województwie śląskim ma potencjał na kilka mandatów" - mówił europoseł Nowej Lewicy Łukasz Kohut w Rozmowie Dnia Radia Piekary. Potwierdził również, że podobnie jak w Sosnowcu, w Katowicach Lewica wystartuje do Rady Miasta wspólnie z Koalicją Obywatelską.

Fb Łukasz Kohut
Kohut

Łukasz Kohut o wyborach samorządowych

30 stycznia 2024 r. Donald Tusk ogłosił decyzję o samodzielnym starcie KO w wyborach samorządowych, bez koalicji przedwyborczej z Lewicą. W rozmowie z Marcinem Zasadą europoseł Nowej Lewicy Łukasz Kohut stwierdził, że w wielu miejscach Polski lepiej byłoby startować Lewicy w koalicji z Platformą Obywatelską.

Mimo osobnego startu do sejmików wojewódzkich, ugrupowania współpracują jednak w wielu miastach i gminach, zawiązując wspólne komitety wyborcze wyborców. Przykładem jest Sosnowiec, gdzie Arkadiusz Chęciński kandyduje z poparciem PO i Lewicy w ramach KWW ,,Platformy i Lewicy dla Sosnowca". Zdaniem europosła to mądre rozwiązanie i przykład dobrej współpracy na poziomie lokalnym. (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter).

- Arkadiusz Chęciński jest dobrym prezydentem Sosnowca. Współpracuję z nim w ramach Europejskiej Stolicy Kultury dla metropolii, Jesteśmy z innych partii, a dobrze nam się współpracuje, zresztą podobnie jak z prezydentem Katowic Marcinem Krupą. Takich sojuszy trzeba bronić - mówił Kohut.

Wspólne listy KO i Lewicy do Rady Miasta w Katowicach?

Kohut odpowiedział, że w Katowicach Nowa Lewica współpracuje zarówno z Forum Samorządowym Marcina Krupy, jak i Koalicją Obywatelską, popierając obecnego prezydenta Katowic. - Będą kandydaci na listach wspólnie ze sobą.

- W wyborach samorządowych liczą się też osobowości. Jeżeli jest prezydent, który ma duże poparcie społeczne, z którym się dobrze współpracuje, to się go wspiera, bo to jest na rękę wszystkim podmiotom politycznym - mówił.

Czy to znaczy, że kandydaci Lewicy będą kandydować do Rady Miasta w Katowicach wspólnie z Koalicją Obywatelską? Dopytywany przez Marcina Zasadę Łukasz Kohut odpowiedział, że tak. Informację potwierdził w rozmowie z nami jeden z katowickich radnych KO: - Lewica idzie z nami. Oficjalne ogłoszenie decyzji ma nastąpić na konferencji prasowej w poniedziałek 19 lutego 2024 r. Do tego czasu politycy KO nie chcą zdradzać więcej szczegółów.

Sytuacja wyborcza w Katowicach jest o tyle ciekawa, że druga z największych partii polskiej lewicy - Razem, popiera opozycyjnego względem Krupy Dawida Durała i wspólnie z Polską 2050, Ruchem Autonomii Śląska i Kato Protestem wystartuje do Rady Miasta pod szyldem komitetu Katowice 2050.

Trudne wybory dla Lewicy. Kohut: ,,mamy silne listy"

Czy nadchodzące wybory samorządowe będą trudne dla Lewicy? Kohut zapewnił, że jest spokojny o wynik, zwłaszcza w województwie śląskim, gdzie Lewica ma stabilną pozycję polityczną. Z jego rozmów ze współprzewodniczącymi Nowej Lewicy w województwie Maciejem Kopcem i Łukaszem Komoniewskim wynika, że na listach pojawią się nowe, silne nazwiska.

- Mamy bardzo silne listy. Lewica ma potencjał w województwie śląskim, żeby powalczyć o parę dobrych mandatów. To nie jest tak, że ta decyzja centralna Platformy i Lewicy jakoś nas ,,zrzuciła pod lód" - dodał Łukasz Kohut.
Wojciech saluga

Może Cię zainteresować:

Fabryka Izery to mrzonka? ,,Spółka przejadła pół miliarda, a mamy wycięty las". Poseł KO Wojciech Saługa nie wróży projektowi świetlanej przyszłości

Autor: Szymon Karpe

14/02/2024

Marcin krupa prezydent katowic

Może Cię zainteresować:

Supermiasto? ,,Na łączeniu można tylko zyskać". Marcin Krupa zwolennikiem wielkich Katowic. Skrytykował też konkurenta w wyborach Dawida Durała: ,,Boże broń od ludzi z wizją"

Autor: Szymon Karpe

13/02/2024

Dawid dural

Może Cię zainteresować:

,,Mieliśmy rozliczyć Krupę. KO wybrała polityczny pragmatyzm". Dawid Durał krytycznie o rządach Marcina Krupy i o tym, co chciałby zmienić jako prezydent Katowic

Autor: Szymon Karpe

12/02/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon