Kolej do CPK oznacza koniec Leśnego Pogotowia w Mikołowie. "Ośrodek nie ma prawa funkcjonować"

Kolej dużych prędkości do Centralnego Portu Komunikacyjnego w rekomendowanym wariancie W72 przez Mikołów oznacza koniec Leśnego Pogotowia - jednego z nielicznych w Polsce ośrodków rehabilitacji dzikich zwierząt. - Teraz to tylko kreska na mapie, ale kiedy zacznie się budowa, pojawią się samochody ciężarowe, ciężki sprzęt, hałas. Ośrodek nie ma prawa funkcjonować w tym miejscu - mówi Jacek Wąsiński, który prowadzi Leśne Pogotowie od 1993 roku. Nie zamierza się jednak poddawać.

FB: Leśne Pogotowie
Leśne Pogotowie w Mikołowie

Leśne Pogotowie w Mikołowie to miejsce niezwykłe. Trafiają tam dzikie zwierzęta, które zostały ranne w wypadkach drogowych lub wskutek innych zdarzeń i wymagają rehabilitacji, a także młode - porzucone lub osierocone - potrzebujące odchowania. Wiele z nich wraca później do środowiska naturalnego. Niedawno ośrodek opuścił bocian biały, który nie odleciał na zimowisko, myszołów, który ucierpiał w zderzeniu z samochodem, oraz sarna, która wpadła w ogrodzenie.

Przebywają tam setki zwierząt. Pod koniec czerwca samych bocianów w ośrodku było około 80, a według szacunków do końca lata może ich być dwa razy więcej. Telefon dzwoni codziennie od 60 do 120 razy. Odbiera go Jacek Wąsiński - leśnik, który w 1993 roku założył i do dziś prowadzi Leśne Pogotowie.

Kolej do CPK oznacza koniec Leśnego Pogotowia

Leśne Pogotowie działa od 30 lat, ale jego działalność może jednak wkrótce zakończyć sztandarowa inwestycja Prawa i Sprawiedliwości - kolej dużych prędkości do Centralnego Portu Komunikacyjnego w rekomendowanym wariancie W72 przez Mikołów.

- Według planów kolej ma przechodzić tuż obok Leśnego Pogotowia, a jego fragment ma zostać zabrany pod drogę technologiczną. Teraz to tylko kreska na mapie, ale kiedy zacznie się budowa, pojawią się samochody ciężarowe, ciężki sprzęt, hałas - ośrodek nie ma prawa funkcjonować w tym miejscu. To oznacza koniec Leśnego Pogotowia - mówi Jacek Wąsiński.

- 30 lat mojej pracy pójdzie na marne, ale nie chodzi o mnie, tylko o zwierzęta, którym nie będę mógł dalej pomagać. Nie wiem, co się z nimi stanie, nie będzie nikogo, kto mógłby je nadal przyjmować - podkreśla.

Zbiórka na modernizację Leśnego Pogotowia

Niedawno powstała zbiórka pieniędzy na materiały budowlane potrzebne do modernizacji Leśnego Pogotowia. Cel - 40 tys. złotych. W piątek, 7 lipca, o poranku licznik wskazywał już prawie 38 tys., a do końca pozostał ponad miesiąc.

- Nigdy nie prosiliśmy o pieniądze, nie zakładaliśmy zbiórek, ale konieczne było przeprowadzenie wielu kosztownych prac na terenie ośrodka. Od początku roku wydaliśmy już kilka razy więcej m.in. na nowe wybiegi dla saren, jeleni i łosi, a także woliery. Chcemy zrobić jeszcze nowe miejsce dla wilka, kozic oraz bocianów. Dzięki wsparciu wszystko powinno się udać - wierzy Jacek Wąsiński.

Leśnik nie zamierza się poddawać. Liczy, że uda się zatrzymać budowę kolei dużych prędkości w pobliżu Leśnego Pogotowia. - Zrobię co w mojej mocy, aby - przy wsparciu ludzi dobrej woli - uratować ośrodek - zapowiada.

W sieci powstała petycja w sprawie ocalenia Leśnego Pogotowia. Można ją znaleźć i podpisać TUTAJ (LINK).

Maxresdefault

Może Cię zainteresować:

Czy Polonię Bytom stać na II ligę? Sławomir Kamiński w ŚLĄZAQ: "Dokładnie wiemy, ile to kosztuje"

Autor: Patryk Osadnik

07/07/2023

Phelsuma klemmeri

Może Cię zainteresować:

Naturalne środowisko tych zagrożonych gekonów z Madagaskaru jest sekretem. Dobrze im też w Chorzowie

Autor: Grzegorz Lisiecki

07/07/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Jakub Chełstowski

Chełstowski o CPK: "To już standardy twardo białoruskie"

CPK Marcin Horała

Tak pobiegnie przez Śląsk kolej do CPK. Wyburzą 550 domów

Pociąg PKP Intercity

Tak CPK chce budować kolej na Śląsku. Znamy kluczowe terminy

Tusk Mikołów Mokre

Donald Tusk przyjechał do protestujących przeciwko CPK

Polski Ład w Sosnowcu

Siedem nowych inwestycji w mieście. Co się zmieni?

Katowice Dworzec PKP

Ile zapłaci państwo za działki przejmowane pod kolej do CPK?

Stara zyska nowy blask

Stara z nowym oświetleniem