Kolej do lotniska Katowice Airport. Powstaje przejście podziemne pod stacją Pyrzowice

Linia kolejowa łącząca Tarnowskie Góry z Zawierciem ma być zbudowana (a precyzyjniej - odbudowana) do końca 2023 roku. Największe zainteresowanie wzbudza stacja przy lotnisku w Pyrzowicach. PKP PKL donosi o postępach w budowie tej linii.

Zgodnie z zapowiedziami PKP Polskich Linii Kolejowych, w czwartym kwartale 2023 roku mają się zakończyć prace przy odbudowie linii kolejowej łączącej Tarnowskie Góry z Siewierzem i dalej, z Zawierciem. To właśnie ta linia będzie zapewniać obsługę lotniska w Pyrzowicach. To inwestycja za 660 mln zł (dofinansowanie unijne w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wynosi ponad 500 mln zł).

Z Tarnowskich Gór 20 minut, a z Katowic godzina pociągiem do lotniska w Pyrzowicach

W ramach zadania odbudowano już 30-kilometrowy nieczynny odcinek toru między Tarnowskimi Górami a Siewierzem. Rewitalizacja i elektryfikacja dotyczy ok. 48 km linii. Pociągi pasażerskie będą jeździć z prędkością do 140 km/h, a towarowe do 80 km/h. Inwestycja obejmuje 59 obiektów inżynieryjnych i 38 przejazdów kolejowo-drogowych.

Przewidywany czas jazdy z Zawiercia do lotniska to 23 min, a z Tarnowskich Gór niecałe 20 min. Podróżnym z Katowic i z Częstochowy przejazd zajmie około 1 godziny. Dodajmy, że z Katowic pociągi będą jeździć na lotnisko dopiero po zakończeniu remontu linii Chorzów Batory – Bytom - Nakło Śląskie (planowanego na 2024 rok), czyli gdy linia Tarnowskie Góry-Zawiercie zostanie otwarta, ze stolicy regionu będzie można przez pewien czas dojechać do lotniska tylko przez Sosnowiec, Dąbrowę Górniczą i Zawiercie.

Stacja Pyrzowice Lotnisko budzi kontrowersje

Powstały już bezkolizyjne skrzyżowania, m.in. wiadukty kolejowe w Miasteczku Śląskim nad drogą (DW 908), nad autostradą A1 oraz w Pyrzowicach nad drogą DW 913. Ruch pociągów towarowych został przywrócony do obsługi dwóch bocznic na stacji Siewierz od strony Tarnowskich Gór. Tym samym, pociągi wróciły na ten odcinek linii po 30 latach.

Co się teraz dzieje na placu budowy? PKP PKL donosi, że postępują prace torowe na odcinku Poręba - Zawiercie. Powstają perony w Porębie i Tarnowskich Górach.

- Na stacji Pyrzowice Lotnisko budujemy przejście pod torami, które zapewni bezpieczne dojście do pociągów - wyjaśniają urzędnicy z PKP PLK.

Stacja kolejowa przy lotnisku wzbudza wiele kontrowersji, bo jest położona prawie pół kilometra od terminalu. Więcej na ten temat: Stację kolejową w Pyrzowicach od lotniska dzieli 450 metrów. Dużo? To się zmieni

W ramach odbudowy linii powstaną nowe przystanki nie tylko przy lotnisku, ale też: Miasteczko Śląskie Centrum, Mierzęcice, Zawiercie Kądzielów.

Stacja PKP Bytom w przebudowie

Może Cię zainteresować:

Przebudowa stacji w Bytomiu na półmetku. Latem 2024 r. pociągi wrócą na perony

Autor: Michał Wroński

07/08/2023

Katowice w 1993 roku

Może Cię zainteresować:

30 lat temu fotograf z Kanady zgubił się w Europie, odnalazł w Katowicach i... zostawił nam trochę prawdy

Autor: Redakcja

26/06/2023

Umowa na Kolej Plus Bytom Chebzie MIW 7

Może Cię zainteresować:

Pamiętacie zdjęcie polityków PiS czuwających nad podpisaniem umowy na Kolej Plus? Kogoś na nim brakowało. „Nie pchamy się tam, gdzie nas nie proszą”

Autor: Redakcja

18/08/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon