Koleje Śląskie wznowią w czerwcu połączenia do czeskiego Bogumina

Od 11 czerwca Koleje Śląskie wznawiają połączenia do czeskiego Bogumina. Na początek szału zdecydowanie nie będzie – podróżni mogą raptem spodziewać się trzech par połączeń dziennie. Nieco większej liczby pociągów można się będzie spodziewać od grudnia.

M. Wroński
Bohumin Dworzec

O przywrócenie połączeń do czeskiego Bogumina podróżni apelowali od miesięcy. Niekonieczne dlatego, że to niewielkie miasteczko jakoś specjalnie ich zachwyca. Bardziej chodzi o to, że przebiega przez nie ważna kolejowa magistrala prowadząca z jednej strony do Ołomuńca i Pragi, z drugiej w stronę Żyliny, Popradu i Koszyc na Słowacji. Łatwo stąd także dostać się do Bratysławy, co otwiera dalej sposobność dotarcia do Wiednia. Prawdziwe kolejowe „okno na świat”.

Pandemia, zmiana przepisów, koszty… To wszystko zablokowało jazdę do Bogumina

Zawieszenie połączeń kolejowych do Bogumina nastąpiło w marcu 2021 r. i było spowodowane pandemią COVID-19. Od tamtego czasu minęły już jednak dwa lata, sytuacja pandemiczna zdołała się ustabilizować, a zawieszonych połączeń nadal nie wznowiono.

- Zmienione zostały bowiem uwarunkowania prawne dotyczące wjazdu pojazdów szynowych do Republiki Czeskiej. Zmiany dotyczą kwestii standardów łączności oraz przejazdu na torze testowym – tłumaczy Maciej Zaremba, rzecznik prasowy Kolei Śląskich.

Jak stwierdza koszty związane z dopełnieniem wszystkich nowych procedur mogłyby sięgnąć nawet ok. 1,5 mln. zł. Najbardziej kosztowne jest przeprowadzenie testów na torze w Velimiu w środkowych Czechach (chodzi o tzw. testy kompatybilności elektromagnetycznej) i dostosowanie urządzeń łączności do niedawno zmienionych norm czeskich, co stanowi wieloetapowy proces.

- Ponadto konieczne jest uzyskanie przez maszynistów certyfikatu podstawowej znajomości języka czeskiego – uzupełnia Zaremba.

Trzy pary pociągów od czerwca, pięć par od grudnia

Przewoźnikowi udało się jednak znaleźć „sposób”, by wznowić połączenia do Bogumina wydając na to znacznie mniejszą kwotę. Obsługę taborową i maszynistów zapewnią odpłatnie Koleje Czeskie, a drużyna konduktorska i taryfa przewozowa będą zapewnione przez Koleje Śląskie. W tym modelu połączenie będzie realizowane od 11 czerwca do 9 grudnia, co będzie marszałkowską spółkę kosztować ok. 300 tys. zł. Za tą kwotę na trasie Bogumin – Chałupki – Bogumin uruchomione zostaną trzy pary połączeń dziennie. Na ile zostaną skomunikowane z pociągami dojeżdżającymi do Chałupek od strony Katowic? Pytany o to Maciej Zaremba przyznaje, że rozmowy w tej sprawie także się toczą, ale na razie za wcześnie jest na podawanie jakiś szczegółów. Potwierdza natomiast, że od 10 grudnia KŚ planują uruchomić pięć par połączeń do Bohumina własnym taborem.

- Obecnie negocjujemy warunki handlowe i finansowe uruchomienia połączeń we wskazanej dacie – informuje rzecznik KŚ.

Katowice Pociąg PKP Intercity

Może Cię zainteresować:

Więcej pasażerów to sposób na tańsze bilety. Szansa dla marszałka, by sprawdzić Koleje Śląskie

Autor: Michał Wroński

28/02/2023

Kolej do Pyrzowic

Może Cię zainteresować:

Michał Wroński: Linia kolejowa do Pyrzowic nie powinna służyć głównie... dojazdom do lotniska

Autor: Michał Wroński

25/10/2022

NIE dla CPK Mikołów Śmiłowice

Może Cię zainteresować:

Terminowa budowa śląskiej „szprychy” kolei do CPK coraz mniej realna

Autor: Michał Wroński

27/02/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon